İçeriğe geç
Anasayfa » Tarım ve Hayvancılık » Tropikal Meyve Üretimi Ülkemizde Hızla Artıyor

Tropikal Meyve Üretimi Ülkemizde Hızla Artıyor

Tropikal Meyve Pitahaya

Tropikal Meyve Üretimi Ülkemizde Hızla Artıyor yazımızda muz gibi tropikal meyvelerin ülkemize geldikten sonra çok sevilmesi ve üretilmeye başlamasıyla daha birçok farklı meyvenin üretiminin artmaya başlamasını yazdık.

Tropikal Meyve Üretimi Trendi

Ülkemizde başta Antalya olmak üzere, Akdeniz bölgesinde değeri sürekli yükselen ve taneyle satılan tropikal meyve üretimi her geçen gün artmaktadır. Muz, kivi ve avokado ile başlayan tropikal meyve üreticiliği; ejder meyvesi, çarkıfelek, karambola, papaya, guava armudu, mango, ananas, Hindistan cevizi, yaban mersini, kumkat gibi ürünlerle devam ediyor. Ayrıca ülkemizde çok sevilen kahvenin yapımı için kahve çekirdeği ağacının adaptasyon süreci de başladı. Muzda büyük atılım yapan ve ithalatın azalmasını sağlayan bölge, şimdi de ejder meyvesi, avokado, kahve çekirdeği ağacı ve papaya gibi ürünlere ağırlık verdi. Özellikle Antalya’nın Manavgat ilçesi 5 yıl içinde Türkiye’nin tropikal üretim merkezi olmayı hedefliyor.

Uzmanlar, Türkiye’nin; iklimi, toprağı, biyoçeşitliliği, coğrafi konumuyla planlı, programlı ve iyi tarım uygulamalarına bağlı kalarak geleneksel ürünler kadar yeni alternatif ürünleriyle de daha fazla pazara ulaşabilecek, ihracatını daha üst seviyelere taşıyacak konumda olduğunu belirtiyor.

Covid-19 pandemi döneminde turizm bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi şekilde zarar görmüştür. Akdeniz bölgesinde turizm %77 civarında azalmıştır. Bunun yanında kurulan şirket sayısı oranlarında ise %8’lik bir artış yaşanmıştır. Salgın yılı olan 2020’de kurulan şirketlerin %60 kadarı tarımla alakalıdır. Bunu, tropikal meyvelerde yapılan ihracat rakamları da gözler önüne sermektedir. Ülkemizin ciddi oranda meyve ve kuru meyve ihracat ettiği düşünüldüğünde, tropikal meyvelerden çok daha fazla gelir elde edeceğimiz görülmektedir.

Yardımcı Kaynak: Murat Safran-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir