Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Traf-O-Data Yazılım Firması ve 1972 Yılındaki Teknolojik İcatlar

Traf-O-Data Yazılım Firması ve 1972 Yılındaki Teknolojik İcatlar

Traf-O-Data Yazılım Firması

Traf-O-Data Yazılım Firması ve 1972 Yılındaki Teknolojik İcatlar yazımızda Microsoft‘un kurucuları olan Bill Gates ve Paul Allen’in kurduğu Traf-O-Data Yazılım Firmasını ve 1971-1972 yılları arasındaki teknolojik icatları yazdık.

Unix v.1.0

Mart 1971 tarihinde UNIX büyük bir atılım yaptı. İlk resmi UNIX versiyonu B diliyle hazırlandı. Bu versiyonda 10 bin satır bilgisayar kodu ve 60 bin komut yer alıyordu. Aynı yıl UNIX sahipleri Thompson ve Ritchie, ilk UNIX programcı el kitabını yayınladı.

Traf-O-Data Yazılım Firması-MİKROİŞLEMCİ
INTEL 4004

INTEL 4004 İLK MİKROİŞLEMCİ

Intel, 1971’in Ocak ayında ilk mikro işlemciyi üretti. Intel 4004 adıyla satışa sunulan işlemci, 4-bit, 108 khz, 2300 transistörden oluşturulmuştu ve saniyede 60k işlem yapabilme kapasitesine sahipti.

Traf-O-Data Yazılım Firması-E-Posta
Ray Tomlinson

İlk E-Posta Mesajı

Nisan 1971 yılında daha önce bir firma içinde aynı ana bilgisayarı kullanan kullanıcılar arasında e-posta iletişimi yapabilmesine karşın, ilk uzak bilgisayara e-posta mesajı ulaştırmayı ARPAnet’i kullanarak göndermeyi Ray Tomlinson başarmıştır.

Traf-O-Data Yazılım Firması-Disket
Disket

8 İnçlik Disket

IBM, Eylül 1971 tarihinde ilk floppy disketi tanıttı. Bu ilk taşınabilir ve esnek disketin boyu baya büyüktü. 20 cm kadar olan bu disket bilgisayar verilerini depolamada devrim niteliğindeydi. IBM’in bu veri taşıma cihazı sadece yazılabilirdi yane yazdığınız programları sadece okuya bilirdiniz üzerinde değişiklik yapamazdınız.

INTEL 8008 İşlemci

Intel 1971 yılındaki ilk mikro işlemciden sonra 2.sini üretti. Bunun adını INTEL 8008 koydu. Nisan 1972 yılında üretilen bu mikroişlemci 8 bit, 200 khz ve 3500 transistörden oluşturulmuştu.

13 Cm’lik Floppy Disket

Haziran 1972 yılında IBM, 1971 yılında yapılan 20 cm’lik disketten 7 cm küçük olan 2.disketi tanıttı.

Traf-O-Data
Paul Allen ve Bill Gates

Traf-O-Data Yazılım Firması

Nisan 1972 yılında Microsoft’un kurucuları olan Bill Gates ve Paul Allen, Traf-O-Data adındaki ilk yazılım firmalarını kurdular. Gates ve Allen Traf-O-Data firmasında, Intel’in ürettiği 8008 kodlu işlemciyi kullanarak trafikteki taşıt akışının kayıtlarını tutan yazılımı yazdılar ve bu yazılımı kullanıma sundular.

Traf-O-Data
Blue Box

Blue Box (Dijital telefon tuşlu)

Kasım 1972 yılında Apple bilgisayar firmasının kurucu ortaklarından olan Steve Wozniak‘ın kariyerindeki ilk buluş olan bu basit aygıt, dijital telefon tuşlarından oluşuyordu ve uzun mesafeli aramalarda yerel telefon şirketlerini bypass ederek faturaların azalmasına neden oluyordu.

Programlama Dilleri Sıralaması
C

C Bilgisayar Programlama Dili Yazıldı

Ağustos 1972 yılında  AT&T tarafından C programlama dili Dennis Richie ve Brian Kernighan tarafından bulundu.

ATARI ve PONG
PONG

ATARI ve PONG

Kasım 1972 yılında Syzygy firması adını değiştirerek Atari kurulmuş oldu. Atari, aynı yol satışa Pong isminde video oyununu satışa sundu. Atari salonlarının açılması böylece başlamış oldu. Tarihin ilk ticari video oyunu olan Pong 10 bin adet satmayı başarmıştı.

İlk Hesap Makinesi

Mart 1972 yılında Texas Instruments ve Hewlet-Packard ilk hesap makinelerini tanıttılar. Bu dijital aygıtlar, el bilgisayarlarının atası sayılmaktadırlar. 1970 yıllarda üniversite öğrencileri tarafından kullanılmaya başlandı.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir