Araçlar

Toyota’nın Başkanı, Tamamen Elektrikli Araçlara Geçmeyi Düşünüyor

Toyota‘nın Başkanı, Tamamen Elektrikli Araçlara Geçmeyi Düşünüyor

Toyota’nın Başkanı, Tamamen Elektrikli Araçlara Geçmeyi Düşünüyor

Toyota‘nın başkanı, otomobil endüstrisinde tamamen elektrikli araçlara geçiş konusunda görüş bildiren “sessiz çoğunluk” arasında yer alıyor.

Otomobil endüstrisinin ve halkın içten yanmalı motorlarla çalışan araçlardan uzaklaşıp tamamen elektrikli araçlara geçmesine yönelik ulusal bir eğilim büyüyor ve California Hava Kaynakları Kurulu’nun 2035 Ağustos ayından itibaren benzinle çalışan araçların satışını yasaklaması ile daha da büyüdü.

Massachusetts, New York, Oregon, Vermont ve Washington da dahil olmak üzere diğer bazı eyaletlerin de yakında 2035’te benzinle çalışan araçları yasaklaması bekleniyor.

Elon Musk‘ın EV endüstri lideri şirketi Tesla, 30 Eylül’e kadar şimdiye kadar 908.000 adet teslim ederken, bu yılın sonuna kadar ilk kez yılda 1 milyon EV üretip teslim etme yolunda ilerliyor. üçüncü çeyrekte 343.000 teslim. Ford, General Motors, Hyundai, Volkswagen ve Honda, gibi rakipleri Tesla’yı yakalamaya çalışmakla meşgul.

ABD Otomobil Şirketleri Benzin Gücünü Aşama Aşamasında Bırakıyor

Statista’ya göre 2021’de ABD genel otomobil satışlarında 3. sırada yer alan General Motors ve Volkswagen, California’nın liderliğini takip edeceklerini ve 2035 yılına kadar içten yanmalı motorları aşamalı olarak kaldıracaklarını zaten belirttiler. Honda, 2021 genel otomobil satışlarında 4. sırada yer aldığını söyledi 2040 yılına kadar benzinli araçları aşamalı olarak kaldıracak, ancak 2021 genel otomobil satışlarında 2 numara olan Ford, gazlı araç satışını durdurmak için bir tarih taahhüdünde bulunmadı.

EV pazarı üzerindeki baskı, yalnızca covid pandemisiyle ilgili kısıtlamalar ve fabrika kapanışlarından değil, Çin’den de geliyor. Çinli otomobil üreticileri Nio, Li Auto ve BYD Kasım ayı için sağlam rakamlara sahipti.

BYD, Kasım ayında bir önceki yıla göre %147 artışla 113.915 tam elektrikli araç sattığını bildirdi. Ayrıca, yıldan yıla %164 artışla 116.027 adet plug-in hibrit sattı.

1 Aralık’ta Nio, Kasım ayında 14.178 araç teslim ettiğini bildirdi; bu, yıldan yıla %30,3’lük bir artışla rekor düzeyde yeni bir teslimat miktarı.

Li Auto, 1 Aralık’ta Kasım ayında yıldan yıla %11,5’lik bir artışla rekor düzeyde 15.034 EV teslim ettiğini söyledi. Kasım ayı boyunca kümülatif teslimatlar 236.101’e ulaştı.

Japonya merkezli Toyota, 2021’de ABD genel otomobil satışlarında 1 numara, 1990’larda Prius’u piyasaya sürmesinden bu yana uzun yıllardır hibrit ve plug-in hibritlerde otomobil endüstrisinde lider konumunda. Ancak dev otomobil üreticisi henüz tamamen elektrikli araç pazarına tam olarak girmiş değil. Electrek’in bildirdiğine göre, Ekim ayı başlarında Toyota ilk %100 EV modeli bZ4X’ten yalnızca 232 adet sattı ve 2025’e kadar üretimi artırmayı planlamadı.

Toyota Başkanı Elektrikli Araçlar Konusunda Kararsız

Wall Street Journal’ın bildirdiğine göre, Toyota’nın tamamen elektrikli araçları yavaş yavaş benimsemesi, şirketin başkanı Akio Toyoda tarafından Tayland ziyareti sırasında yapılan açıklamalarla pekiştirildi.

Toyoda, “Otomobil endüstrisine dahil olan insanlar büyük ölçüde sessiz bir çoğunluk. Bu sessiz çoğunluk, EV’lerin tek bir seçenek olarak olmasının gerçekten uygun olup olmadığını merak ediyor. Ancak bunun trend olduğunu düşünüyorlar, bu yüzden yüksek sesle konuşamıyorlar. ”

Toyota, tamamen elektrikli modellere geçmek yerine benzinle çalışan arabalara, hibritlere ve hidrojenle çalışan araçlara odaklandığından, tamamen elektrikli trendi benimsemek konusunda hızlı davranmadı.

Bay Toyoda, “Doğru cevap hala belirsiz olduğu için kendimizi tek bir seçenekle sınırlamamalıyız” dedi.

Otomobil araştırma şirketi JD Power, Ekim ayı itibarıyla tamamen elektrikli araç pazarının toplam yeni otomobil pazarının yaklaşık %6,5’ini oluşturduğunu söyledi.

Toyota’nın Başkanı, Tamamen Elektrikli Araçlara Geçmeyi Düşünüyor-Kaynak: thestreet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir