Araçlar

Toyota, Yeşil Araba Baskısının Ortasında Hindistan’da İkinci Hibrit Aracını Piyasaya Sürdü

Toyota, Yeşil Araba Baskısının Ortasında Hindistan’da İkinci Hibrit Aracını Piyasaya Sürdü

Toyota, Yeşil Araba Baskısının Ortasında Hindistan’da İkinci Hibrit Aracını Piyasaya Sürdü

Toyota Motor Corp, gelişmekte olan pazarlarda elektrikli araç satışını ikiye katlamaya yönelik daha geniş bir stratejinin parçası olarak, Cuma günü Hindistan‘da yedi koltuklu bir yolcu taşıma aracı olan ikinci hibrit otomobilini piyasaya sürdü.

Toyota’nın Hindistan’da hâlihazırda sattığı popüler çok amaçlı aracın hibrit bir versiyonu olan Innova HyCross, eylül ayında satışa çıkan hibrit spor arazi aracı (SUV) Urban Cruiser HyRyder‘ın başarısını temel alıyor.

Toyota Innova’nın baş mühendisi Hideki Mizuma, otomobilin Mumbai’deki açılışında yaptığı açıklamada, “Bu teklifle, çevre dostu araçların yaygınlaşmasının sağlanacağından eminiz,” dedi.

Yeşil yatırımcılar, ürün yelpazesini tamamen elektrikli, akülü elektrikli araçlara (BEV’ler) taşımadaki yavaşlığı nedeniyle dünyanın en büyük otomobil üreticisini satışlarla eleştirdiler. Ancak şirket, altyapının BEV’ler için hazır olmadığı ve çeşitli seçenekler sunması gereken pazarlarda hibritlerin daha mantıklı olduğunu söylüyor.

Tam bir hibrit, elektrik gücüyle uzun süre kullanılabilirken hafif hibrit teknolojisi, emisyonları azaltmaya yardımcı olmak için yalnızca içten yanmalı motoru tamamlar. Bununla birlikte, hafif hibritlerin pilleri daha küçüktür ve maliyeti çok daha düşüktür.

Toyota ve ortağı Suzuki Motor Corp, yurtiçi satış için Hindistan’da hibrit araçlar üretmeyi ve bu teknoloji için en uygun olduğunu düşündükleri Afrika gibi pazarlara ihraç etmeyi planlıyor. Hibrit itme aynı zamanda yerli rakipler Tata Motors ve Mahindra & Mahindra tarafından yapılan agresif bir EV baskısının ortasında geliyor. Hindistan, otomobil üreticilerinin daha fazla elektrikli model üretmesini istiyor, ancak bu tür araçların alımı şimdiye kadar yavaştı ve yalnızca Tata bunları yerel olarak üretiyor.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir