İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Toyota, Elektrikli ve Hibrit Araçlar İçin ABD’de 1.3 Milyar Dolarlık Pil Tesisi Kuracak

Toyota, Elektrikli ve Hibrit Araçlar İçin ABD’de 1.3 Milyar Dolarlık Pil Tesisi Kuracak

Japonya'nın En Değerli 100 Şirketi Toyota

Toyota, Elektrikli ve Hibrit Araçlar İçin ABD’de 1.3 Milyar Dolarlık Pil Tesisi Kuracak

Toyota, Elektrikli ve Hibrit Araçlar İçin ABD’de Pil Tesisi Kuruyor

Japon otomobil üreticisi Toyota, hibrit ve elektrikli araçlar için ihtiyaç duyulan temel bileşenlerin geliştirilmesini ve üretimini hızlandırırken, ABD’de milyar dolarlık yeni bir pil tesisi kurmayı planlıyor.

Bu hamle, General Motors ve Ford da dahil olmak üzere ABD’de akü fabrikaları veya elektrikli araç montaj fabrikaları kurmayı planlayan rakip otomobil üreticilerinin benzer duyurularının sonuncusu oldu.

Piller için tedarik kısıtlamaları ile karşı karşıya kalan otomobil üreticileri, Nevada’daki bir fabrikada kendi pillerini üreten Tesla‘nın çizdiği yolu izleyerek parçaları giderek daha fazla kendileri üretmeye çalışıyor.

Toyota, 1.750 işçi çalıştıran 1.3 milyar dolarlık yeni bir fabrika da dahil olmak üzere 2030 yılına kadar ABD’deki pil yatırımlarına 3.4 milyar dolar harcayacağını söyledi. Hibrit pillerle başlaması dışında, fonlara nasıl yatırım yapacağına dair ek ayrıntılar vermedi.

Toyota sözcüsü Scott Vazin, yeni tesisin yerini belirtmeyi reddetti ancak şirketin muhtemelen 2021’in sonunda açıklayacağını söyledi.

Otomobil üreticisinin mevcut ABD üretim tesisleri Teksas, Batı Virginia, Missouri, Tennessee, Alabama, Kentucky, Mississippi ve Indiana’da bulunuyor.

Duyuru, otomobil üreticilerinin, elektrikli aktarma organları çalıştıran bilgisayarlar da dahil olmak üzere, araçlarındaki elektronik aksamlara güç sağlamak için gereken küresel bir çip sıkıntısı ile mücadele etmesiyle geldi.

Ayrıca Toyota, elektrikli araç vergi kredisini genişletmek istiyor ancak sendikalı işçiler tarafından ABD’de yapılan araçlarla sınırlamak isteyen Washington’daki bazı Demokratlarla boğuşuyor. Toyota’nın fabrikalarının hiçbiri sendikalı değil. Toyota, EV vergi kredisine böyle bir sınırlama getirilmesinin şirket veya müşterileri için adil olmayacağını söyledi.

Pille Çalışan Araçlara Yatırım Zamanı

Yakın zamana kadar Toyota, alternatif güç aktarma sistemi geliştirmesini büyük ölçüde Prius ve hidrojen yakıt hücreli araçlar gibi hibritlere odaklamıştı. Ancak şirket, dünya çapında rekabete ayak uydurmak ve yakıt ekonomisi standartlarını karşılamak için pille çalışan araçlara büyük yatırımlar yapmaya başlaması gerektiğini kabul etti.

Hibrit ve elektrikli araçları içeren “elektrikli” araçların, bugün %25 olan ABD satışlarının 2030 yılına kadar %70’ini oluşturmasını planlıyor.

Toyota, Elektrikli ve Hibrit Araçlar İçin ABD’de 1.3 Milyar Dolarlık Pil Tesisi Kuracak-Kaynak: usatoday.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir