HaberSağlıkYaşam

Top Havuzundaki Tehlikeler

Top Havuzundaki Tehlikeler yazımızda bir sürü topun bulunduğu kapalı alanlarda veya açık alanlarda oynayan çocukların top havuzlarında maruz kaldığı mikrop ve bakteri tehlikesini yazdık.

Top Havuzundaki Tehlikeler-Bakteri ve mikrop

Top Havuzundaki Gizli Tehlikeler

Top havuzlarının içerisinde bulunan topların sürekli olarak temizlenmesi gerekiyor. Temizlenmeyen top havuzlarında mikroplar için mükemmel üreme alanları bulunmaktadır. Küçük çocukların orada oynamasıyla birlikte kaka, kusmuk ve yapışkan maddelerin toplarla kaplı oldukları belirtilmektedir. Gözle görülür veya görülemez bir çok mikrobun top havuzlarında oluştuğu belirtilmektedir. %99,9 oranında top havuzlarının bu mikroplarla kaplı olduğu belirtilmektedir. Her gün temizlik yapılmıyorsa çocuğun buralardan mikrop ve hastalık kapma olasılığı çok yüksektir. Dışkıların derine indiği ve beklemeye bağlı olarak mikropların hızla yayıldığı gözlenmektedir. Bu eğlenceli oyun alanlarının zararlı bakteriler taşıdığı bilinmektedir. Top havuzlarının sürekli olarak ayrıntılı bir şekilde temizlenmesi gerekiyor.

Top Havuzundaki Tehlikeler Çocuklar

Stem Protect Şirketinden Mark Hall’ın Gözlemi

Yabancı ülkelerden kök hücre bankası Stem Protect, top havuzlarını incelemede bulunmuştur. Steam Protect yönetim direktörü Mark Hall, kendi kendine bu top havuzlarını izlediğini söylüyor ve küçük çocukların bezinden taşan kakaların etrafa yavaştan nasıl yayıldığını belirtiyor. Araştırmacılar, bulgularının bu alanların güvenliğini sorguladığına karar vermişlerdir ve böyle mikroplarla temasa girdikten sonra dezenfeksiyon ve el yıkamaların mecbur olduğunu belirtiyorlar. Çocukların oynadığı oyun yerlerinin bakteri ve mikroplar konusunda fazlaca tehlikeli olduğu ve bunlar için temizlenmenin çok önemli olduğu belirtilmektedir. Mark Hall yapmış olduğu bir röportaj sırasında kendisine itirafta bulunan işçinin söylediklerini aktarıyor.

Küçük çocukların kusmalarıyla çok uğraştıklarını ve pek bir şey yapamadıklarını söylüyor. İşçi ayrıca derinlemesine temizliği çok az yaptıklarını itiraf ediyor. Sadece ortalığı temizleyip bakterilerin olup olmamasını kontrol etmiyorlar. Bunun yanında kola ve meyve suyu gibi dökülen içecekleri kimse temizlemiyor ve topların üzeri yapışkan kalıyor. Kimsede o kadar topu temizlemekle uğraşmıyor. Oyun alanlarının daha sıkı denetlenmesi ve sorun teşkil eden yerlerin cezaya çarptırılması gerekiyor. Çocukların sağlığı çok çabuk bozulacağı için bu mikroplardan uzakta kalmaları ve korunmaları çok önemlidir. Sağlık müfettişlerinin de bu yerleri incelemeleri gerekir.

Top Havuzundaki Tehlikeler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir