Anasayfa » Sağlık » Tiroid Hastalıkları

Tiroid Hastalıkları

Tiroid Hastalıkları-Hipertiroidi ve Haşimato

Tiroid Hastalıkları yazımızda Hipertiroidi ve Haşimato hastalıklarının nasıl oluştuğunu, nelere neden olduklarını ve tiroid hastalıklarının tanısını yazdık.

Tiroid Hastalıkları-Hipertiroidi

İyot eksikliğinde tiroid bezlerinde küçük nodüller gelişmeye başlar. Bu nodüller başlangıçta her hangi bir şikayet vermemektedir. Tiroid nodülleri, Tiroid bezi içinde büyüyen kitlelerdir. Bu nodüller check-up yaptırıldığı zaman fark edilebilmektedir. Bu nodüller zamanla artabilmektedir. Tiroid’in iki tane lobu bulunmaktadır ve bu nodüller her iki lobta olabileceği gibi sadece birinde de oluşabilmektedir. Bu nodüller her zaman fazla çalışmamaktadır ve genellikle normal çalışmaktadır. Normal çalıştıkları için kişi hiçbir şeyin farkına varmamaktadır. Bu nodüllerden herhangi biri fazla çalışmaya başlarsa hipertiroidi olayı gerçekleşir. Hipertiroidi olan kişilerde sinirlilik, sıcaktan rahatsız olma, aşırı terleme gibi şikayetlere yol açmaktadır. Hipertiroidi olan kişiler çok yemelerine rağmen kilo almazlar ve zayıf kalırlar.

Tiroid Bezi Hastalıkları-Tiroid Bezi

Haşimato

Bir diğer durumda ise tiroid az çalışmaya başlar ve Haşimato hastalığı meydana gelir. Haşimato olan kişiler çok kolay kilo alırlar, vücutta ödem oluşur, yorgunluk, soğuktan rahatsız olurlar, hareketsizlik, tırnak kırılması, saç dökülmesi gibi hayatını olumsuz etkileyen belirtileri oluşur.

Tiroid Hastalıkları Tanısı
Tiroid Ultrasonografi

Tiroid Hastalıklarının Tanısı

Herhangi bir yakınma ile hastaneye başvuran hastada tiroid bezinin büyüdüğünü, sağ veya solda nodül olduğunu ilk muayenede söylemek mümkündür. Bu işlemden sonra kan tetkikleriyle tiroid bezlerinin fazla mı yoksa az mı çalıştığı öğrenilmektedir. Tiroid hormonları t3, t4 ve Tsa’ya bakılır. Bu hormonlar gıdaların emilimi, glikoz metabolizmasının düzenlemesi, zihinsel fonksiyonların düzenlenmesi ve cinsel fonksiyonların işlemesi gibi faaliyetleri yürütmektedirler. Görüntüleme tekniği olarak Tiroid ultrasonografisine bakılmaktadır. Görüntüleme de nodüller çıktıysa bunların iyi huylu mu yada kötü huylu mu olduğu önem kazanmaktadır. Tiroid Ultrasonografi’de 1 cm’den büyük kanlanma olasılığı olan, genel düzeni bozulmuş, iç yapısı farklı gözüken nodüllere ince iğne aspirasyon yapılmaktadır.

Tiroid Hastalıkları-Genel Cerrahi Endokrin Cerrahi Uzmanı-Doç. Dr. Can Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir