İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » TikTok, Z Kuşağının Yeni Arama Motoru Oldu

TikTok, Z Kuşağının Yeni Arama Motoru Oldu

TikTok Z Kuşağı

TikTok, Z Kuşağının Yeni Arama Motoru Oldu

TikTok Z Kuşağı

TikTok, Z Kuşağının Yeni Arama Motoru Olarak Görülüyor

Ja’Kobi Moore bu yıl memleketi New Orleans’taki özel bir liseye başvurmaya karar verdiğinde, bir öğretmenden en az bir tavsiye mektubu alması gerektiğini öğrendi. Hiç sormamıştı, bu yüzden yardım istedi.

TikTok‘un arama çubuğuna “Öğretmen tavsiye mektubu” yazdı.

15 yaşındaki Moore, iki video bulana kadar TikTok’un uygulamasını kaydırdı: biri öğretmenlerden nasıl bir tavsiye mektubu isteneceğini açıklarken, diğeri ise bir tanesi için bir şablon gösteriyor. Bu ay öğretmenleriyle konuşmayı planlayan Moore, her ikisinin de öğretmenler tarafından yapıldığını ve anlaşılmasının bir Google arama sonucundan veya YouTube videosundan daha kolay olduğunu söyledi.

TikTok, viral dans videoları ve pop müziği ile tanınır. Ancak Z Kuşağı için video uygulaması da giderek bir arama motoru haline geliyor.

Gittikçe daha fazla genç, kendi zevklerine uygun bilgileri bulmak için TikTok’un kendilerine gösterilen videoları içerikle etkileşimlerine göre kişiselleştiren güçlü algoritmasını kullanıyor. Bu uyarlama, uygulamadaki gerçek kişilerin meçhul web siteleri yerine bilgileri sentezlediği ve sunduğu duygusuyla birleşiyor.

Uygulamayı yaşadığı Los Angeles’ta restoran aramak için kullanan 25 yaşındaki Nailah Roberts, TikTok’ta “kişinin nerede yemek yediği hakkında gerçekte nasıl hissettiğini görüyorsunuz” dedi. Bir restoranın uzun soluklu yazılı bir incelemesi, ambiyansını, yiyecek ve içeceklerini bir lokmalık klip gibi yakalayamayacağını söyledi.

Google, COVID-19 Nedeniyle Ofise Dönüş

TikTok’un bir keşif aracı olarak yükselişi, dijital aramada daha geniş bir dönüşümün parçası.

Google dünyanın baskın arama motoru olmaya devam ederken, insanlar ürün aramak için Amazon’a, trendlerden haberdar olmak için Instagram’a ve yerel işletmeleri bulmak için Snapchat’in Snap Haritalarına yöneliyor. Dijital dünya büyümeye devam ederken, içinde bilgi bulmanın yolları da genişliyor.

Google, TikTok’un etki alanına girdiğini fark etti. Silikon Vadisi şirketi, gençlerin arama motorunun yerine TikTok’u kullandığına itiraz ederken, en az bir Google yöneticisi, rakip video uygulamasının arama yetenekleri hakkında kamuoyuna açıklama yaptı.

“Çalışmalarımızda, gençlerin neredeyse %40’ı öğle yemeği için bir yer ararken Google Haritalar’a veya Arama’ya gitmiyor. Google kıdemli başkan yardımcısı Prabhakar Raghavan, Temmuz ayında bir teknoloji konferansında yaptığı açıklamada, TikTok veya Instagram‘a gidiyorlar.

Google, son yıllarda arama motoruna resimler ve videolar ekledi. 2019’dan bu yana, arama sonuçlarından bazıları TikTok videolarını içeriyor. 2020’de Google, dikey videoları bir dakikadan daha kısa sürede paylaşan YouTube Shorts‘u yayınladı ve içeriğini arama sonuçlarına dahil etmeye başladı.

Çinli internet şirketi ByteDance‘in sahibi olduğu TikTok, arama işlevi ve test aşamasında olabilecek ürünler hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Her zaman topluluğa değer katmanın ve TikTok deneyimini zenginleştirmenin yeni yollarını düşünmek olduğunu söyledi.

TikToker Olan Sarah Hall

TikTok’ta arama yapmak genellikle Google’da bir sorgu yazmaktan daha etkileşimlidir.

Z kuşağının sadece metin duvarları arasında gezinmek yerine, aradıklarını tam olarak belirlemek için TikTok videolarından kitle kaynaklı öneriler, içeriği ayıklamak için videodan sonra video izleyerek. Ardından, videolara yanıt olarak gönderilen yorumlara dayanarak bir önerinin doğruluğunu doğrularlar.

Bu arama modunun kökleri, gençlerin TikTok’u yalnızca ürünleri ve işletmeleri aramak için değil, aynı zamanda işlerin nasıl yapılacağı hakkında sorular sormak ve şeylerin ne anlama geldiğine dair açıklamalar bulmak için nasıl kullandığına dayanmaktadır. Çoğu kişi, genellikle 60 saniyeden kısa videolarla TikTok’un daha alakalı cevaplar gibi hissettirdiğini söyledi.

Virginia, Arlington’da iletişim ve sosyal medya koordinatörü olan 24 yaşındaki Alexandria Kinsey, birçok arama sorgusu için TikTok’u kullanıyor: yemek tarifleri, izlenecek filmler ve denenecek indirimli saatler. Ayrıca, aktör Andrew Garfield ile röportajlara bakmak ve tuhaf komplo teorileri gibi daha az tipik sorular için de ona başvuruyor.

TikTok’un sonuçlarının Google’ınki kadar “önyargılı görünmediğini” ve genellikle Google için optimize edilmiş reklamların ve web sitelerinin söylediklerinden “farklı bir görüş” istediğini de sözlerine ekledi.

Kinsey, TikTok videolarının bilgi sunma hızını da sevdiğini söyledi. Bazen Google’ı kullanarak TikTok’ta bulduklarını kontrol etse de, “Bu kadar çok düşünmeyi gerektiren bir şeyi nadiren görüyorum” dedi.

Chapel Hill’deki Kuzey Carolina Üniversitesi’nde bilgi ve kütüphane bilimi profesörü Francesca Tripodi, TikTok’un bir arama motoru olarak yükselişinin, daha fazla insanın uygulamadaki yanlış bilgi ve dezenformasyonla karşılaşması anlamına gelebileceğini ve bunun daha sonra genişletilip daha da yayılabileceğini söyledi. Platform, seçimler, Ukrayna’daki savaş ve kürtaj hakkında yanıltıcı içeriği denetlemekle mücadele etti.

Tripodi, TikTok algoritmasının insanları uygulamada tutma eğiliminde olduğunu ve bu da onların gerçek kontrol aramaları için ek kaynaklara yönelmelerini zorlaştırdığını ekledi.

“Seni uygulamanın dışına çıkaracak hiçbir şeye gerçekten tıklamıyorsun” dedi. “Bu, aldığınız bilgilerin doğruluğunu tekrar kontrol etmeyi daha da zorlaştırıyor.”

TikTok, bilgi bulmak için bir mekan haline geldi. Uygulama, yorumlardaki anahtar kelimeleri tanımlayan ve onlar için arama sonuçlarına bağlantı veren bir özelliği test ediyor. Güneydoğu Asya’da, insanların yakınlardaki işletmeleri ve etkinlikleri bulabilmesi için yerel içerikli bir feed’i de test ediyor.

Arama ve konum özelliklerinin geliştirilmesi, Sensor Tower’a göre 18-24 yaş arasındakiler için halihazırda dünyanın en çok indirilen uygulaması olan TikTok’u genç kullanıcılar arasında daha da yaygınlaştıracak gibi görünüyor.

Pew Araştırma Merkezi’nde internet ve teknoloji araştırmalarını yöneten Lee Rainie, TikTok’un “önceki günlerde olmadığı kadar içerik için tek durak noktası haline geldiğini” söyledi.

Bu kesinlikle 22 yaşındaki Jayla Johnson için doğru. Pennsylvania’daki Newtown sakini, günde 10 saat TikTok videosu izlediğini tahmin ediyor ve uygulamayı Google ve Instagram’dan daha kullanışlı olduğu için bir arama motoru olarak kullanmaya başladığını söyledi.

“Ne görmek istediğimi biliyorlar,” dedi. “Arama yolumdan çıkmak benim için daha az iş.”

Dijital pazarlamacı Johnson, ailesiyle birlikte ziyaret edilecek yerler ve yapılacak şeyler ararken özellikle TikTok’u takdir ettiğini ekledi. Ebeveynlerinin sık sık Google arama sonuçlarının sayfalarını karıştırdığını, ancak yalnızca birkaç kısa video arasında gezinmesi gerektiğini söyledi.

“Tanrı korusun,” diye düşündü. “Bunu saniyeler içinde alabilirdin.”

Kaynak: nytimes.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir