Tıbbi Maske Nasıl Kullanılır

Tıbbi Maske Nasıl Kullanılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler

Haber Yaşam

Tıbbi Maske Nasıl Kullanılır? Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımızda tıbbi maskeyi kullanmadan önce yapılacaklar, kullanırken dikkat edilmesi gerekenler ve kullandıktan sonra yapılacak işlemleri yazdık.

Tıbbi Maske Nasıl Kullanılır?

Tıbbi maskeyi takarken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi, tıbbi maskenin burun, ağız ve çeneyi alan ön kısmına hiçbir zaman dokunmayın. Eğer dokunursanız ellerinizi en az 20 saniye, su ve normal sabunla yıkayın. Veya İsteyenler alkol içerikli el antiseptiği ile ellerini ovalayabilir.

Tıbbi maskeyi kullanırken kirlenir, nemlenir veya yırtılırsa mutlaka yeni bir maskeyle değiştirin. Tıbbi maskenizi asla ortak kullanmayın. Maskeler kişiye özeldir ve kullandıktan sonra atın. Kullanmış olduğunuz tıbbi maskenin kirlenmemiş olduğunu düşünseniz bile bir daha asla kullanmayın ve çöpe atın.

Maske Nasıl Takılır?

Tıbbi maskeyi takmadan önce ellerinizi su ve normal sabunla en az 20 saniye boyunca iyice yıkayın. Eğer su ve sabununuz yoksa ellerinizi 20-30 saniye kadar alkol içerikli el antiseptiği ile ovalayın.

Maske; katlı kısmı dış kısımda kalacak, üst taraftaki metal şerit burun köprüsünün üzerine gelecek şekilde takılır. Maske lastikli ise maskenin yanlarındaki lastikler kulak kepçesinden geçirilerek takılır. Maske ipli ise maskenin üst kenarlarındaki ipler kulakların üstünden geçirilerek başın arka kısmında bağlanır, alt kenarlardaki ipler ensede bağlanır. Maskenin üst kısmında yer alan metal şerit burun köprüsünün üzerine hafifçe bastırılarak yerleştirilir. Maske burun, ağız ve çeneyi tamamen kapatacak, kenarlardan hava geçişine izin vermeyecek şekilde takılmalıdır.

Maske Nasıl Çıkarılır?

Tıbbi maskeyi çıkartırken asla ön kısmına dokunulmamalıdır. Ağız, burun ve çene kısmını içine alan kısımda yoğun kirlenme gerçekleştiği için buraya dokunulmadan çıkarılmalıdır. Maske lastikli ise kulak arkasındaki lastiklerden tutularak çıkartılır. Maske ipli ise önce ense bölgesindeki alt ipleri, sonra başın arkasındaki üst ipleri çözülerek çıkartılır. Bu şekilde maskenin düşmesi engellenir. Çıkarmış olduğunuz maskeyi lastiklerinden veya iplerinde tutarak çöpe atın. Çöpün sürekli olarak kapalı kalmasına dikkat edin. Maskeyi çıkardıktan sonra başta yaptığınız gibi ellerinizi en az 20 saniye, su ve normal sabunla yıkayın. Su ve sabun yoksa alkol içerikli el antiseptiği ile ellerinizi 20-30 saniye kadar ovun.

Tıbbi maske doğru bir şekilde takmak, çıkarmak; takma öncesinde ve çıkarma sonrasında el hijyenini sağlamak oldukça önemlidir.

Yardımcı Kaynak: T.C. Sağlık Bakanlığı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir