Anasayfa » Haber » THY Pilot Adayı Alımı

THY Pilot Adayı Alımı

THY Pilot Adayı Maaş

THY Pilot Adayı Alımı yazımızda Türk Hava Yollarının pilot ihtiyacını karşılamak üzere yeni alımlar yaptığını ve kriterlerinin ne olduğunu yazdık.

THY Pilot Adayı Alımı Bilgi

Ülkemizdeki ekonomik gelişmeler, yeni havalimanı yatırımları ülkemizin bir cazibe merkezi olması nedeniyle havacılık sektörünün gelişmesine paralel olarak Türk Hava Yolları’da verdiği yeni uçak siparişleri için pilot yetiştirmeye devam ediyor. Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, “Yeni havalimanına geçtiğimizde büyüme oranı ve kapasitede artışlar olacak. Bu nedenle ihtiyacımızı karşılamak üzere bin pilot şu andaki hedefimiz.” dedi.

Pilot adaylarının uçuş okulunu bitirdikten sonra 25 bin Lira maaşla THY’de işe başladığını söyledi. Ülkemizdeki ekonomik gelişmeler, yeni havalimanı yatırımları ülkemizin bir cazibe merkezi olması nedeniyle havacılık sektörünün gelişmesine paralel olarak Türk Hava Yolları da yeni uçak siparişleri vermeye devam ediyor. Bu kapsamda uçakların ihtiyacını karşılamak üzere pilot istihdamımızı her yıl arttırmak istiyoruz. Şu anda yaklaşık yıllık 300 pilotu biz kendimiz yetiştiriyoruz. Hedefimiz yıllık 1000 tane pilot yetiştirmek. Bununla ilgili olarak THY’nin kendi iştiraki olan Aydın’da uçuş okulumuz var. Yurt içinde ve yurt dışındaki diğer uçuş okullarıyla da anlaşmalarımız var. Bize başvurup süreçleri geçen arkadaşları yurt içinde ve yurt dışında pilot olmak üzere eğitime gönderebiliyoruz” dedi.

Şu an THY bünyesinde 4 Bin 500 pilot bulunduğunu söyleyen Çay,” Pilot olmak bilindiği kadar zor değil. Üniversitelerin en az 2 yıllık bölümlerinden mezun olan 35 yaşını geçmemiş arkadaşlar bize başvurabilirler. Diploma ve İngilizce bilmeleri bizim için ön şart. Bazı fiziki şartlarda var. Hedefimiz bunu en hızlı şeklide 1000’e çıkarmak. Bir defa pilot olmak güzel meslek. Ekonomik şartları da fena değil. Pilotluk mesleğinde başlayan arkadaşlar başladıkları yıldan itibari ile 25 bin TL net ücret alabiliyorlar.

Bizim yetiştirdiğimiz arkadaşlardan bir miktar kesinti yapıyoruz. Bu kesinti sonrası net olarak 20 ile 25 bin TL civarında ücret kazanabiliyorlar. Pilot olma hakkını kazanan arkadaşları 2 yıllık bir eğitime gönderiyoruz. Bu eğitim sürecinde konaklamaları ihtiyaçları ve cüzi bir miktarda olsa maddi olarak destekliyoruz. 2 yıllık eğitim sonucunda bizim filomuzda pilot olarak uçabiliyor” dedi. Eğitimler iki yıl sürüyor.

Uçakta Bilgisayar ve Tablet Taşıma

1000 Pilot Hedefi

Toplamda 2-3 yıl civarında eğitimler sürdüğünü söyleyen Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, “1000 pilot hedefine ulaşmak için kendi uçuş okulumuzdaki kapasiteyi arttırmak istiyoruz. Yurtiçindeki uçuş okullarıyla da anlaşmalarımız var. Onlarla da bu kapasiteyi arttırmak için görüşmelerimiz devam ediyor. Dünyanın bir çok yerinde uçuş okulu var. Bu arkadaşları da gönderebiliyoruz. Bu arkadaşların da bütün masraflarını da biz karşılıyoruz” şeklinde konuştu.

Kadınların ilgisi arttı Türk Hava Yolları’nda iki yıllık eğitimin ardından Airbus A320 tipi uçaklar tip ve simülatör eğitimleri tamamlamak için İstanbul’a gelen İkinci Pilot adayı Hasibe Hasgül, “Türk Hava Yolları’nda Airbus A320 tip eğitimindeyim. Eğitimleri Aydın Çıldır’daki Türk Hava Yolları Uçuş Akademisi’nde aldım ve daha sonra İstanbul’a geldim. Lise eğitimim sırasında Havacılığa ve uçaklara her zaman ilgim vardı. Üniversiteyi bitirdikten sonra Türk Hava Yolları’nın ikinci pilot aday adayı ilanını gördüm. O zaman pilot olmak için bu fırsatı değerlendirdim. Süreci de tamamlayarak ikinci pilot eğitimlerine başladım. Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon mezunuyum. Kısa bir süre çalıştım” dedi.

THY Pilot Alımı Başvuru İçin Tıklayın

THY Pilot Adayı Alımı-Kaynak İHA.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir