Anasayfa » Araçlar » Tesla Şu Ana Kadar Kaç Adet Cybertruck Sattı?

Tesla Şu Ana Kadar Kaç Adet Cybertruck Sattı?

Tesla, Cybertruck'ınızı İlk Yıl

Tesla Şu Ana Kadar Kaç Adet Cybertruck Sattı?

Tesla Şu Ana Kadar Kaç Adet Cybertruck Sattı?

Satılan Cybertruck sayısı, NHTSA’nın bu devasa kamyonun devasa ön cam sileceği nedeniyle yaptığı geri çağırma bildirimiyle geldi.

Tesla ( TSLA ), Cybertruck’ını bir kez daha geri çağırdığını duyurdu; bu, geçen yılın sonlarında piyasaya sürülmesinden bu yana dördüncüsü. Ama belki de duyurunun gerçek başlığı? Geri çağırma bildiriminde, gerçekte kaç tane Cybertruck’un vahşi doğada olduğuna dair bir açıklama var.

NHTSA’dan gelen 24 Haziran Pazartesi tarihli bir mektupta Tesla, arızalı ön silecek için geri çağırma yapacağını doğruladı. Cybertruck’un tek büyük ön sileceği (şimdiye kadar bir binek araçta kullanılan en büyük silecek) “aşırı elektrik akımı” nedeniyle arızalanabilir. Kamyonun kasasındaki kaplama paneli için de eş zamanlı olarak ayrı bir geri çağırma yapıldı.

Tesla ayrıca geri çağırmadan etkilenen araç sayısını da açıkladı (11.688 kamyon). Bu, kullanımda olan ve müşterilere ulaştırılan araçları da içerdiğinden satılan Cybertruck sayısına eşit olacaktır. Tesla, üç aylık teslimat raporunda Cybertruck satışlarını resmi olarak açıklamadığı için, erken Cybertruck satışlarına ilişkin bilgi edinmek dikkat çekicidir.

Rakamları incelemek tahmini aylık teslimat rakamlarını da ortaya çıkarır. Tesla, Cybertruck’ın düşük hacimli üretimini geçen yılın Kasım ayının sonlarında Giga Austin’de başlattı ve Tesla’dan gelen önceki bir geri çağırma bildirimi, Aralık ayında 1.163 araç teslim ettiğini ortaya koydu. Bu, Tesla tarafından 2024’te üretilen 10.525 araç veya buna yakın bir rakam bırakır ve bu da Tesla’ya Haziran’a beş gün kala ortalama aylık 1.754 Cybertruck teslimat oranı verir.

Bunu 2024’ün sonuna kadar tahmin etmek, Tesla’nın bu yıl yaklaşık 23.500 Cybertruck teslim edebileceği anlamına geliyor. Ancak iki hafta önce yapılan yıllık hissedar toplantısında CEO Elon Musk, Tesla’nın haftada 1.300 Cybertruck üretim rekoruna ulaştığını ve 2024 yılı sonuna kadar haftada 2.500 araçlık bir hedef belirlediğini açıkladı.

Haftada 2.500 Cybertruck üretmek, teorik olarak yılda 125.000 araca (iki haftalık fabrika kesintisi süresiyle) veya Tesla’nın tam hacimli üretim toplamı olan 250.000 adet olarak gördüğü toplamın yarısına eşittir.

Buradaki en büyük soru, bırakın 250.000 aracı, yılda üretilen 125.000 araca yetecek kadar Cybertruck alıcısının olup olmadığıdır. Musk geçen yıl Cybertruck talebinin “çıkarıldığını” iddia etmişti ve ayrıca hissedarlar toplantısında daha ucuz, Foundation dışı Cybertruck serilerinin yolda olduğunu açıklamıştı. Foundation Serisi 102.235 dolardan başlıyor ancak Cyberbeast (96.390 dolar) ve All-Wheel Drive (76.390 dolar) gibi daha ucuz donanımlar da yolda olabilir.

Elektrikli araçlara (hatta popüler Model Y SUV gibi Tesla elektrikli araçlara) yönelik genel talep tablosu oldukça karanlık. Musk, hissedarlar toplantısında endüstrinin bir geçiş döneminden geçmesi nedeniyle kısa vadede talep ve satışlarda hala bir miktar zorluk yaşanacağını doğruladı.

“Orada kızakla kaymak çok zor” Musk EV pazarına ilişkin şunları söyledi:rakiplerin de EV yatırımlarını ve üretimini geri çektiğini sözlerine ekledi.

Tesla’nın önümüzdeki hafta başında genel ikinci çeyrek teslimat rakamlarını açıklaması bekleniyor. Street, Bloomberg konsensüsüne göre çeyrekte yaklaşık 441 bin teslimat bekliyor; bu, ilk çeyrekte sağlanan 386,8 bin teslimattan daha yüksek ancak bir yıl önce sağlanan 466,1 bin teslimattan daha düşük olacak.

Tesla Şu Ana Kadar Kaç Adet Cybertruck Sattı?-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir