Anasayfa » Araçlar » Tesla, Cybertruck’ınızı İlk Yıl Yeniden Satmaya Çalışırsanız Size 50.000 Dolarlık Dava Açacak

Tesla, Cybertruck’ınızı İlk Yıl Yeniden Satmaya Çalışırsanız Size 50.000 Dolarlık Dava Açacak

Tesla, Cybertruck'ınızı İlk Yıl

Tesla, Cybertruck’ınızı İlk Yıl Yeniden Satmaya Çalışırsanız Size 50.000 Dolarlık Dava Açacak

Tesla, Cybertruck’ınızı İlk Yıl Yeniden Satmaya Çalışırsanız Size 50.000 Dolarlık Dava Açacak

  • Tesla, uzun zamandır beklenen Cybertruck‘unun satış koşullarını 30 Kasım sürümü öncesinde açıkladı.
  • Elektrikli kamyonet sahiplerinin araçlarını ilk yıl yeniden satmaları yasaklandı.
  • Musk, 2025 yılına kadar yılda çeyrek milyon üretim yapmayı umuyor.

Bu Kasım ayında ilk Tesla Cybertrucks’ı alacak olan müşterilerin, Tesla’nın şart ve koşullarına göre ilk yıl içinde araçlarını yeniden satmaları engellenecek. (ABD)

Tesla, Motorlu Taşıt Sipariş Şartları’na yeni kuralların yer aldığı “Yalnızca Cybertruck İçin” başlıklı bir bölüm ekledi.

“Aracınızın teslim tarihini takip eden ilk yıl içerisinde Aracı satmayacağınızı veya başka bir şekilde satmaya teşebbüs etmeyeceğinizi kabul edersiniz” diyor.

“Tesla, Aracın mülkiyetinin devredilmesini önlemek için ihtiyati tedbir talebinde bulunabilir veya sizden 50.000 ABD Doları veya satış veya devir karşılığında alınan değer (hangisi daha büyükse) tutarında manevi tazminat talep edebilir. Tesla ayrıca size herhangi bir aracı satmayı da reddedebilir. geleceğin araçları” diye ekliyor.

Ancak bir müşterinin Cybertruck’ını satmak için iyi bir nedeni varsa Tesla, onu orijinal fiyatından “0,25 ABD Doları/mil sürüş, makul aşınma ve yıpranma ve Aracın Tesla’nın Kullanılmış Standartlar Araç Kozmetik ve Mekanik Onarım Maliyeti” düşüldükten sonra geri satın almayı kabul edebilir.”

Tesla aracı satın almak istemezse müşterinin aracı başka birine satmasına izin verebilir.

Tesla EV’lerin kullandığı yazılımların çoğunun abonelik modeli göz önüne alındığında, yeniden satış karmaşık olabilir. Örneğin Fast Company’nin bildirdiğine göre, maliyeti aylık 199 dolara kadar çıkan Tam Otomatik Sürüş (FSD) özelliği yeni bir sahibine devredilemez.

İlk olarak 2019 yılında duyurulan Cybertruck, Tesla’nın yıllardan beri çıkardığı ilk yeni ürün ve elektrikli kamyonet pazarını sarsması bekleniyor. Tesla başlangıçta kamyonun fiyatının 39.900 dolardan başlayacağını söylemişti. Ancak pahalı malzemeler nedeniyle bundan çok daha pahalı olması muhtemeldir.

Elon Musk, bu yılın başlarında yaptığı bir kazanç açıklamasında, EV kamyonunun nakit akışına önemli bir katkıda bulunabilmesinin bir yıldan 18 aya kadar süreceğini ve umduğunu da sözlerine ekledi. Cybertruck’un üretimi 2025 yılına kadar çeyrek milyona ulaşacak.

Kaynak: businessinsider

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir