İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Tesla, Avustralyalı Syrah Resources ile Önemli Pil Bileşeni Almak İçin Anlaştı

Tesla, Avustralyalı Syrah Resources ile Önemli Pil Bileşeni Almak İçin Anlaştı

Tesla, Avustralyalı Syrah Resources

Tesla, Avustralyalı Syrah Resources ile Önemli Pil Bileşeni Almak İçin Anlaştı

Tesla, Avustralyalı Syrah Resources ile Anlaştı

Tesla, analistlerin grafit için Çin‘e olan bağımlılığını azaltmak için tasarlanmış türünün ilk örneği olduğuna inandıkları elektrikli otomobil akülerinde önemli bir bileşen için Mozambik‘e yöneliyor.

Elon Musk’ın şirketi, Güney Afrika ülkesinde dünyanın en büyük grafit madenlerinden birini işleten Avustralyalı Syrah Resources ile geçen ay bir anlaşma imzaladı. Bu, bir elektrikli araç üreticisi ile lityum iyon piller için kritik önem taşıyan mineral üreticisi arasındaki benzersiz bir ortaklıktır. Anlaşmanın değeri açıklanmadı.

Tesla, malzemeyi şirketin Mozambik, Balama’daki madeninden grafit sağlayan Louisiana, Vidalia’daki işleme tesisinden alacak. Austin, Teksas merkezli elektrikli otomobil üreticisi, anlaşmaya göre 2025’ten itibaren tesisin ürettiğinin %80’ini – yılda 8.000 ton grafit – satın almayı planlıyor. Syrah, malzemenin Tesla’nın standartlarını karşıladığını kanıtlamalıdır.

İngiltere merkezli pil malzemeleri veri ve istihbarat sağlayıcısı Benchmark Mineral Intelligence’dan Simon Moores, anlaşmanın Tesla’nın küresel grafit pazarlarına hakim olan Çin’e olan bağımlılığını azaltmak için kendi pillerini üretme kapasitesini artırma planının bir parçası olduğunu söyledi.

Moores, “Jeopolitik ile en baştan başlıyor” dedi. “ABD, ABD içinde (lityum iyon piller) üretebilmek için yurt içinde yeterli kapasite oluşturmak istiyor. Ve bu anlaşma Tesla’nın Çin’den bağımsız grafit tedarik etmesine izin verecek.”

Moores, pillerin ABD’de üretilmesinin Tesla’nın bazı madenlerde çevresel kaygıların olduğu Çin ile olan bağları hakkında karşılaştığı bazı soruları azaltacağını söyledi. Otomobil üreticisi ayrıca Çinli yetkililerin çoğunlukla Müslüman etnik azınlıklara karşı zorla çalıştırma ve diğer insan hakları ihlalleriyle suçlandığı Sincan bölgesinde bir showroom kurdu.

Medya ilişkileri departmanını kapatan Tesla’dan yorum isteyen bir mesaj bırakıldı.

Moores, pil endüstrisinin son aylarda kısa bir grafit kaynağı ile karşı karşıya kaldığını söyledi. Grafit, şarjlı iyonlara ve elektronlara bölünerek elektrik üretmek için gerekli olana kadar bir pilin içinde lityum depolar.

Tesla Liderliğindeki Elektrikli Otomobiller

Her büyük otomobil üreticisi, iklim değişikliğiyle ilgili endişeler arasında elektrikli araçlara geçmek için yarışıyor

Tesla, yılda neredeyse bir milyon elektrikli araba üretiyor ve yeterli pil tedarik etmenin en büyük kısıtlaması olduğunu söyledi.

Moores, “Kendi pil üretim kapasitelerini artırdılar,” dedi, ancak yine de “yeterli pil alamıyorlar.”

Şirketin yeni memleketi Austin, Teksas’ta inşa ettiği yeni bir pil fabrikası, kendi kendine yeterliliğe yaklaşmasını sağlayacak, ancak Moores hala diğer üreticilerden pil satın aldığını söyledi ve “bu, bu on yılı değiştirmeyecek.”

Örneğin Tesla, Panasonic ile otomobil üreticisinin Reno, Nevada yakınlarındaki pil fabrikasında pil hücreleri yapmak için bir anlaşma yaptı.

Guidehouse Insights’ın baş e-mobilite analisti Sam Abuelsamid, Syrah ile yapılan anlaşmanın, elektrikli araçlara olan talebin artması beklendiğinden, otomobil üreticilerinin piller için nispeten kıt hammaddeleri güvence altına alma çabalarının bir parçası olduğunu söyledi.

Anlaşma ayrıca Louisiana’da işlenen grafiti Tesla’nın ABD fabrikalarına çok daha yakın hale getiriyor.

“Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde malzeme kimyası profesörü Donald Sadoway, bize bu uzun tedarik zincirlerine sahip olduğumuzu ve bir tedarik zincirini bozmak için fazla bir şey gerekmediğini belirtti. “Birileri birdenbire ‘Fiyatları yükselteceğiz’ veya ‘Göndermeyi reddedeceğiz’ diyebilir.”

Abuelsamid, Tesla’nın Syrah ile yaptığı anlaşmanın Çin hükümetini rahatsız etmesinin muhtemel olmadığını çünkü Çin’in artan yerli elektrikli araç üretimi de dahil olmak üzere grafiti için bol miktarda pazarı olduğunu söyledi.

Ancak Çin, Tesla’nın en büyük küresel pazarı. Abuelsamid, Şanghay yakınlarında dev bir fabrikaya sahip ve orada yılda yaklaşık 450.000 araç satarken, ABD’de yaklaşık 350.000 araç satıyor, dedi.

Moores, Avustralyalı madencilik firması için anlaşmanın “önemli” olduğunu çünkü grafit ürünü için Çinli olmayan bir alıcıya sahip olduğunu söyledi

Syrah’ın Mozambik’in en kuzeyindeki eyaleti Cabo Delgado’daki grafit madeni, yılda 350.000 ton pul grafit üretme kapasitesiyle dünyanın en büyüklerinden biri.

Cabo Delgado, son yıllarda kıyı bölgelerinden komşu Niassa eyaletine doğru genişleyen bir isyan olan İslami aşırılık yanlıları tarafından son yıllarda şiddetle karşı karşıya kaldı.

Maden, yakın zamanda Çinli bir müteahhit tarafından yenilenen bir cadde olan Cabo Delgado ve Niassa eyaletlerini birbirine bağlayan ana yol üzerinde bulunuyor. Aralık ayında yolun yeniden açılması için düzenlenen törende, Başkan Filipe Nyusi yolun isyancılar tarafından kullanılmaması için dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Tesla, Avustralyalı Syrah Resources ile Önemli Pil Bileşeni Almak İçin Anlaştı-Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir