Teog Sınavı Sonucu Yerleştirme

Teog Sınavı Sonucu Yerleştirme yazımızda lise yerleştirmelerinin ne zaman olacağı, tercih edilen okula gitme zorunluluğu olup olmadığı ve meslek seçiminde tavsiyeleri yazdık.

Yeni Açıklanan Müfredat
Sınavlar

Teog Sınavı Sonucu Lise Yerleştirmeleri

Teog sınavının sonucu açıklanmasıyla birlikte lise tercih işlemleri Ağustos ayında başlayacaktır. Anadolu ve Fen lisesi tercihlerini yapacak olan gençler puanlarına göre en iyi liseleri tercih etmek isteyecekler. Tercihlerde ilk kazandığı yeri beğenmeyen genç, her hafta yeniden tercih etme hakkı vardır. Okullar başlayana kadar puanına göre girebileceği okulları tercih etme hakkı verilmektedir. Tercih edeceğiniz okulda yer olup olmaması ve puanının tutup tutmamasına bağlı olarak okul değiştirme yapılabilmektedir. Böylece seçmiş olduğu okulu beğenmeyen veya gitmek istemeyen gençler farklı bir okul tercih etme hakkına sahip olacaklardır.

Yabancı Dil Eğitimi İngilizce
İngilizce

Meslek Seçiminde Tavsiyeler

Bu yıl lise tercih ederken yabancı dil ağırlıklı bölümleri tercih edebilirsiniz. Veliler çocuklarının gelecek kaygısı yaşamasını istemiyorlar ise birinci öncelik olarak yabancı dili iyi öğreten okulları tercih etmeleri gerekir. İngilizce öğretmenliği, İngilizce ile alakalı meslekler veya tercümanlık okunması çocuğun geleceğini garanti altına alacaktır. Bir diğer meslek olarak asla bitmeyecek olan meslek dalı sağlıktır. Sağlık üzerine eğitim veren liseler tercih edilebilir. Büyük bir aksilik olmadığı müddetçe çocuğunuz asla işsiz kalmayacaktır. Ayrıca sağlık işi Türkiye’de en saygın mesleklerdendir. Ülkemizin nüfusu artıyor ve sağlık sorunları olan hasta sayısı da her geçen gün artıyor. Buna bağlı olarak hastane sayısında inanılmaz bir artış var ve hastanelerin bölümlerini dolduracak eleman ihtiyacı da oldukça fazladır. Lisesini sağlık üzerine tercih eden genç daha lise yıllarından itibaren bile iş sahibi olabilir. Üniversite mezunu olunca direkt işi hazırdır ve iyi paralar kazanmaya başlayabilir. Hem insanların duasını alır, hemde hayatını refah düzeyini artırmış bir şekilde yaşar.

Diğer bir bölüm olarak beden eğitimi dalında okunması faydalı olacaktır. Üniversitesini de beden eğitimi öğretmenliği okuyan gençler okurken zorlanmazlar ve mezun olunca açıkta kalmazlar. Çok fazla alanda sporcu ihtiyacı vardır. Diğer bölüm ilahiyattır. KPSS zamanlarında gençlerin en kolay atanabileceği meslekler arasındadır. Bölümü de çok zorlanmadan bitirebilirler. Atanma sıklığı da oldukça fazladır. Herkes için hayırlı olacak okulları tercih etmesi dileğiyle.

Teog Sınavı Sonucu Yerleştirme.

Yorum yapın