Tencent'in Yeni Gişe Rekortmeni Oyunu Dungeon & Fighter

Tencent’in Yeni Gişe Rekortmeni Oyunu Dungeon & Fighter 30 Günde 270 Milyon Doları Aştı

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para

Tencent‘in Yeni Gişe Rekortmeni Oyunu Dungeon & Fighter 30 Günde 270 Milyon Doları Aştı

Tencent’in Yeni Gişe Rekortmeni Oyunu Dungeon & Fighter 30 Günde 270 Milyon Doları Aştı

Bağımsız araştırmaya göre, Tencent Holdings Ltd.’ye ait Dungeon & Fighter Mobile, Çin’in en çok satan kitabı Honor of Kings’in satışlarını ilk ayında iki katından fazla artırdı; bu, çevrimiçi eğlence liderinin sonunda bir çerçeve bulduğunu öne sürüyor eskiyen unvanların yerini alacak franchise.

Endüstri takipçisi Sensor Tower tarafından Pazartesi günü yayınlanan verilere göre, Nexon Co. tarafından üretilen oyun, 21 Mayıs’taki lansmanından sonraki 30 gün içinde iOS’ta 270 milyon dolar hasılat yaparak hem indirmelerde hem de gelirde en üst sırada yer aldı. Analistlerin beklentilerini aşan performans, Tencent için yılın en büyük başlangıcı oldu ve Çin’in uzun süredir en kazançlı unvanı olan Honor of Kings gibi sürekli gelir elde etmek için en iyi aday olarak görülüyor.

Tencent, testlerdeki olumlu geri bildirimlerin ardından DnF Mobile’ın çıkışını Mayıs ayına erteledi ve oyunun ana yerel oyunlar bölümünde büyümeyi yeniden canlandıracak gişe rekorları kıran bir oyun olduğunu öne sürdü. Sensor Tower’ın Pazartesi günkü raporunun ardından Niko Partners analisti Xiaofeng Zeng, DnF Mobile’ın 2024 brüt gelirine ilişkin tahminini 15 milyar yuan (2,1 milyar dolar) ile 18 milyar yuan arasına yükseltti. Yaklaşık 1 milyar dolar olsa bile DnF Mobile, bu yıl Tencent’in yurt içi oyun satışlarının yaklaşık %5’ine katkıda bulunacak.

Oyunun yayıncısı, aksiyon rol yapma oyununu agresif bir şekilde pazarladı. A listesindeki Çinli aktör Dilraba Dilmurat, DnF Mobile’ın marka elçisi olarak görev yaparken, WeChat bağlantılarını katılmaya davet eden oyuncular nakit ödüller kazanabilecek. Bir noktada Tencent, her WeChat sohbetine oyun için animasyonlu reklamlar bile ekledi; bu reklamlarda oyunun başlığından bahsediliyor ve hatta “savaşçı” gibi kelimeler bile yer alıyordu.

Yıllar önce uluslararası olarak piyasaya sürülen DnF Mobile’ın Çin lansmanı, Pekin’in yeni çıkan oyunları onaylamasındaki duraklama nedeniyle ertelenmişti, ancak bu gecikme dünyanın en büyük oyun pazarındaki çekiciliğini pek azaltmamış gibi görünüyor.

Oyunun Çin’deki ilk başarısı Tencent’i geleneksel modelleri yeniden düşünmeye teşvik etti. Perşembe günü Tencent, işbirliklerindeki belirtilmemiş “ayarlamaları” gerekçe göstererek DnF Mobile’ı aralarında Huawei Technologies Co. ve Oppo’nun da bulunduğu Çinli akıllı telefon üreticileri tarafından işletilen Android uygulama mağazalarından çıkarmak için sürpriz bir hamle yaptı.

Tencent yöneticileri, uygulama mağazalarının oyun içi satın alımlardan aldığı yüzde 50’ye varan kesinti nedeniyle uzun süredir hayal kırıklığını dile getiriyordu. Konuya aşina olan kişiler, DnF Mobile ile birlikte tavır almaya karar verdiklerini söyledi. Tencent, uygulamayı kaldırmaya ve kullanıcıların oyunu doğrudan kendi kaynaklarından indirmelerine izin vermeye karar verdi, aracıları atlayarak komisyondan kaçındı, kaynaklar, ayrıntılar kamuya açıklanmadığı için isimlerinin verilmemesini istediklerini söyledi.

Bloomberg İstihbaratı Ne Diyor?

Aksiyon tipi bir mobil oyun olan Tencent’in DnF Mobile’ı, 21 Mayıs’taki lansmanından bu yana ilk ayının büyük bir bölümünde Honor of Kings ve PUBG Mobile gibi bu kategoride uzun süredir hüküm süren rakip oyunları geride bırakarak güçlü performansın önümüzdeki yıl da devam edeceğinin işaretlerini veriyor. yılın geri kalanı. Bu, Tencent’in yerel oyun gelirini 2024’te 2023’e kıyasla biraz daha hızlı artıracağını ve Nexon’un 2023-26 arasında mobil oyun oyun gelirinde yıllık %19’luk bir büyüme elde edeceğini gösteriyor.

— Nathan Naidu, BI analisti

Tencent bunun yerine DnF Mobile’ı dağıtmak için büyük ölçüde WeChat’e ve TapTap gibi ücretsiz üçüncü taraf mağazalara güvendi. Citi’nin de aralarında bulunduğu aracı kurumlar, bu hamleyi Tencent’in marjları ve çevrimiçi eğlence işi açısından olumlu olarak karşıladı.

TapTap operatörü XD Inc.’in kurucusu Dash Huang, geçen hafta X’te yazdığı bir gönderide “DnF en çok hasılat yapan oyun ve Çin Android mağazalarıyla bağlarını kesme konusunda hiçbir baskıyla karşı karşıya değil” dedi.

Yine de DnF Mobile bu yaz artan rekabetle karşı karşıya kalacak. Gelecek vadeden stüdyo Mihoyo’nun kendi aksiyon oyunu Zenless Zone Zero’yu 4 Temmuz’da yayınlaması planlanıyor. Benzer hack-and-slash dövüşlerini içeriyor ve daha geniş bir izleyici kitlesinin ilgisini çekebilecek bir anime temasına oturtuyor.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir