Televizyon İzlemeye Ne Kadar Zaman

Televizyon İzlemeye Ne Kadar Zaman Ayırıyoruz?

Kişisel Gelişim Psikoloji Yaşam

Televizyon İzlemeye Ne Kadar Zaman Ayırıyoruz? yazımızda gençlerin, çocukların ve ailelerin TV izlemeye ayırdıkları vakitler, TV izlemeselerdi neler yapacaklarını, TV karşısında geçen zaman dilimi ve meslek sahiplerinin günlük TV izleme saatlerini yazdık.

Gençler Televizyon İzlemeye Ne Kadar Zaman Ayırıyor?

Gençlerin sadece %6.1’i TV izlemeye vakit ayırmıyor. 10 gençten 1’i TV izlemiyor. Gençlerin %93.9’u Televizyon izlemeye vakit ayırıyor. Son 1 ayda 10 gençten 9’u TV izlemiştir. Gençlerin %47.3’ü kitap okumaya zaman ayırmaktadır. Genç kızların %55’i kitap okumaya zaman ayırırken, genç erkeklerin %39.7’si kitap okumaya zaman ayırmaktadır. Gençlerin %39.4’ü akraba ziyaretlerine zaman ayırmıyor. Gençlerin son 1 ay içerisinde %60.6’sı boş vakitlerinde akraba ziyareti yaparken, %58.2’si arkadaş ziyareti yapmıştır. (15-24 yaş grubu zaman kullanım araştırması-TÜİK)

4k Tv Tavsiye

Çocuklar TV İzlemek Yerine Ne Yapardı?

Çocuklar televizyon izlemeye vakit ayıracaklarına %63.3 oranında kitap okuyacaklarını belirtmiştir. %41.1 oranında ders çalışacaklarını ve %39.7 oranında oyun oynayacaklarını belirtmiştir. Çocukların evlerinde iki tane televizyon olma oranı %43.6 iken üç tane televizyon olma oranı %39.8’dir. Çocukların %58.4’ünün evinde kendine ait odası bulunmaktadır. Odası bulunan çocukların %29.3’ünün TV’si bulunmaktadır. İlköğretim çağındaki çocukların en fazla TV izledikleri vakit akşam 5-10 arasıdır. Çocuklar hafta içi ortalama 3 saat televizyon izlerken, hafta sonu bu rakam 5-9 saate kadar çıkabilmektedir. Hafta sonu ailecek yapılacak aktivitelerle bu oranın düşürülmesi gerekir. Çocukların TV izleme sebepleri ise %66 televizyon izlemeyi sevdikleri için, %21.4 hayal dünyalarını geliştirdiği için, %21.2 yapacak başka bir şeyleri olmadığı için, %9.1 TV izlemenin bir faydası olmadığını düşünmektedir. (7-14 yaş arası ilköğretim çağındaki çocukların televizyon izleme alışkanlıkları kamuoyu araştırması verileridir.)

Ailelerin Televizyon İzlemeye Ayırdıkları Vakitler-İstatistikler

Aileler, TV izlerken rahatsızlık verici görüntülerle karşı karşıya kaldığında %81.7 oranında kanalı değiştirmektedir. %11.1 oranında aynı kanalı izlemeye devam etmektedir. %4.6 oranında ise televizyonu kapatmaktadır. Ailelerin evlerinde %60 oranında 1 tane televizyon bulunmaktadır. 2 tane televizyonu olan %31’lik dilimdedir. 3 ve daha fazla televizyonu olanlar ise % 8.2’dir. Ailelerin %66’sı akşam yemeklerini televizyon karşısında geçirmektedir. Aileler televizyon yayınlarını %92 oranında televizyondan, %7 oranında bilgisayardan ve %0.2 oranında cep telefonundan takip etmektedir. Eğitim seviyelerine göre günlük ortalama TV seyretmesinde, düşük eğitimliler 3,8, orta eğitimliler 3,5 ve yüksek eğitimliler 3,5 saat izlemektedir.

TV'nin Zaman Vakumlaması Durumu

Mesleklere Göre Günlük TV İzleme Saatleri

 • İş yeri sahibi veya ortağı : 3,9 saat
 • Esnaf veya sanatkar : 3,5 saat
 • Ev hanımı : 4,2 saat
 • Vasıflı teknik personel : 3,5 saat
 • Profesyonel meslek sahibi (Doktor, mühendis, avukat vs.) : 3,3 saat
 • Müdür ve orta düzey yönetici : 2,5 saat
 • Masa başı çalışan memur : 3,7 saat
 • Vasıfsız işçi : 3,5 saat
 • Öğrenci : 3,2 saat
 • Çiftçi ve balıkçı : 3,2 saat
 • Emekli : 4,3 saat
 • İşsiz : 3,9 saat (Türkiye Televizyon İzleme Eğilimleri Araştırma verileridir.)

Televizyon İzlemeye Ne Kadar Zaman Ayırıyoruz?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir