Televizyon İzlememenin Size Kazandıracakları

Televizyon İzlememenin Size Kazandıracağı Şeyler

Haber Yaşam

Televizyon İzlememenin Size Kazandıracağı Şeyler yazımızda 5 maddede Televizyon izlememenin siz ve ailenize kazandıracağı güzel şeyleri ve hangi kötü alışkanlıklarının son bulacağını yazdık.

Televizyon İzlememenin Kazandıracakları

Halk Sağlığı Hizmetleri-Obeziteye Karşı Mücadele

1. Hareketsizliğe ve Obeziteye Son Vermek

TV izlemek insanların obezite hastalığına yakalanmasına neden olmaktadır. Her 5 çocuktan 1’inin aşırı kilolu olması ve yarısının da ciddiyet arz etmesi kilo sorununu önemli kılmaktadır. Fazla kilonun yol açtığı birçok hastalık bulunmaktadır. Hareketsiz ve yanlış beslenme sonucu obezite oluşmaktadır. TV’yi kapattığınızda ise aktif olmak için daha fazla enerji harcarsınız. TV izlerken arada reklamlarda yüksek yağlı, yüksek kalorili, işlenmiş gıdaları görmek zorunda kalmazsınız ve canınız bu tür yiyecekleri istemez. Televizyon izlemek zamanın boşa geçmesine ve sahte kısa mutluluk yaşamanıza neden olacaktır.

4k Tv Alacaklara Tavsiyeler 2018

2. Aile İlişkilerinde Düzelme Sağlanır

ABD’de evlerin yarısından fazlasında, ülkemizde ise evlerin %30’unda 3 veya daha fazla televizyon bulunmaktadır. Bu durum aile üyelerinin sürekli olarak ayrı bir şekilde televizyon izlemesine imkan vermektedir. Televizyonları kaldırdıklarında birbirlerine ayıracakları çok fazla vakit ve birlikte geçirecekleri güzel anıları oluşacaktır. Anne ve babaların çocuklarıyla anlamlı görüşmeler geçirdiği dakika sayısı ise 38,5’da kalmıştır. Bu oran TV’siz evlerde çok daha fazladır. Daha az TV izleyerek aileniz ile daha fazla vakit geçirebilirsiniz.

Toys”R”Us Oyuncak Şirketi

3. Televizyon İzlememenin Size Kazandıracağı Ekonomik Güç

Televizyonlarda sürekli olarak çıkan reklamlar insanların satın alma iştahını gereksiz yere kabartırlar ve gereksiz yere harcama yapılmasını sağlarlar. Bu durum kişinin bütçesini aşmasına neden olur. Çocuklar her yıl 40 bin televizyon reklamı görmektedir. Oyuncak endüstrisi ise reklam bütçesinin %90 kadarını TV reklamlarına ayırmaktadır. Çocuklar burada gördükleri oyuncakları ailesinden sürekli olarak istemektedir. Bu da aile bütçesini ciddi oranda sarsabilmektedir. TV’yi kapatarak paradan da tasarruf sağlarsınız.

Çocuğunuza Asla Söylememeniz Gereken Sözler Nelerdir

4. Çocuğun Hayata Hazırlanmasını Sağlar

Çocuklar televizyon karşısında, okulda sınıflarında geçirdikleri zamandan daha fazla zaman geçirmektedir. Televizyonun genelde açık olduğu yerlerde, TV olmayan evlerdeki çocuklara göre 6 yaşına kadar okunması daha zordur. TV’li evlerde öğrenme daha zordur ve çocuğun okul hayatını ve yaşama düzenini kötü etkiler. TV’nin az izlenmesi veya hiç izlenmemesi çocuğu hayata hazırlayacaktır.

Zekayı Geliştirmek-Zeka Geni

5. Hayatın Daha Fazla Yaşanmasını Sağlar

TV’siz evlerde çocukların kelime dağarcıkları daha fazla gelişmektedir. Ailesi ile kelimeler üzerine oyun oynayan çocuklar beyinsel olarak daha fazla gelişir. Hikaye anlatma günleri ile çocuğun ufku genişler. Hafta sonu gezintileri yaparak hayatı daha iyi yaşarsınız ve aile bağlarınız gelişir. Güzel yerlere giderek hayatın tadını alırsınız. TV’nin gereksizliğinin farkına varırsınız.

Televizyon İzlememenin Size Kazandıracağı Şeyler-İnsan ve Hayat Dergisinden yardım alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.