Bilim ve Teknoloji

Telefonunuzda Kötü Amaçlı Uygulamaların Gizlendiğini Gösteren İşaretler

Telefonunuzda Kötü Amaçlı Uygulamaların Gizlendiğini Gösteren İşaretler yazımızda cep telefonlarının artık tüm bilgilerimizi ve kişisel verilerimizi bulundurmasıyla birlikte güvenliklerinin daha da tehdit altında olduğunu ve kötü amaçlı yazılımların telefonunuzdaki muhtemel belirtilerini yazdık.

Telefonunuzda Kötü Amaçlı Uygulamaların Olup Olmadığını Anlamanın Yolları

Telefonunuzun başına gelebilecek en sinir bozucu şeylerden biri içerisinde kötü amaçlı yazılım olmasıdır. Kötü amaçlı yazılımlar, kişisel bilgilerinizi parlak bir dijital tabakta siber suçlulara sunmanın yanı sıra akıllı telefonunuzu yavaşlatabilir. Kötü amaçlı yazılım, dolandırıcılar için tıklama tuzağı geliri elde etmek amacıyla reklamları yasal uygulamalarınıza ve web tarayıcı pencerelerinize de yayabilir.

CNET’e göre, telefonunuzdaki kötü amaçlı yazılımın uyarı işaretleri şunları içerir:

  • O sırada hangi uygulamayı kullanıyor olursanız olun, her yerde reklamlar açılır.
  • Bir uygulamayı yükledikten sonra simge kaybolur.
  • Pil ömrü eskisinden çok daha kısa olur.
  • Telefonunuzda aşina olmadığınız uygulamalar olduğunu fark edersiniz.

Mobil kötü amaçlı yazılım, mobil cihazınızda can sıkıcı reklamlar görüntülemenin yanı sıra telefon numaranız veya e-posta adresiniz, bankacılık kimlik bilgileriniz ve kişi listeleriniz dahil olmak üzere özel bilgilerinizi hedefleyebilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Siber güvenlik firması Deduce’un CEO’su Ari Jacoby: “Dolandırıcılar, kullanıcı adı ve şifre kombinasyonları dahil olmak üzere… “Saldırganlar daha sonra, bir eşleşme bulana kadar çalınan kimlik bilgilerini farklı web sitelerinde – genellikle botnet kullanarak – oturum açma işlemlerine ‘doldurur’.

Jacoby, bu tür siber suçların yükselişte olduğunu ekliyor. Jacoby, “Suçluların kullanıcı hesaplarını ele geçirme kapısını açan ucuz ve kolay bir saldırı, bu tür saldırıların 2019’un ikinci çeyreğinden 2020’nin ikinci çeyreğine kadar neden yaklaşık yüzde 300 arttığını açıklıyor” diyor.

Cep Telefonlarında Uygulamalara İzin

Kötü Amaçlı Uygulamalardan Korunma Yolları

Kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımıyla bir güvenlik düzeyi eklemenin yanı sıra, akıllı telefonunuzun kendi yazılımının her zaman güncellendiğinden emin olun. İşletim sistemlerinizi ve uygulamalarınızı güncel tutmak, kullanıcıların cihazlarını ve hesaplarını güvence altına almak için atabilecekleri en önemli adımlardan biridir.

Güncellemeleri kontrol ettikten sonra, uygulamalarınızın hangi izinlere sahip olduğunu dikkatlice gözden geçirmek için zaman ayırın. Her uygulamanın kişi listenize veya SMS mesajlarına erişmesine ihtiyacı yoktur.

Ancak kötü amaçlı olduğunu düşündüğünüz uygulamalardan kurtulmak zor olabilir. Uygulamanın izinlerini kaldırabilir, uygulamayı silebilir ve hayatınıza devam edebilirsiniz. Sinir bozucu olan şey, bazı kötü amaçlı uygulamaların kendilerine yönetici ayrıcalıkları vermesidir, bu nedenle ek adımlar atılmadan silinemezler. Belirli bir şüpheli uygulamayı kaldırmakta sorun yaşıyorsanız, internette araştırma yaparak, kötü amaçlı uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak için atmanız gereken belirli adımları aramanız gerekiyor. Diğer türlü telefonunuzu uzmanlara göstermelisiniz.

Telefonunuzda Kötü Amaçlı Uygulamaların Gizlendiğini Gösteren İşaretler-Kaynak: Yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir