Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Teknoloji Şirketlerinin Gelişimi ve Endüstri 4.0

Teknoloji Şirketlerinin Gelişimi ve Endüstri 4.0 yazımızda son 20 yılda teknolojinin gelişme hızıyla birlikte en değerli şirketlerin teknoloji üreten şirketler olması, enerji üreten şirketlerin ilk 5 şirketin dışında kalması, mobil teknolojinin ve veri üretiminin önemi, endüstri 4.0’ın önemini yazdık.

Teknoloji Şirketlerinin Gelişimi-Dünyanın En Değerli Şirketleri

2017 yılında dünya üzerinde en değerli şirketlere baktığımızda ilk 5 şirketin teknoloji şirketleri olduğunu görmekteyiz. Teknoloji şirketlerinin gelişimi, değer kazanması ve büyümesi çok hızlı yaşanmaktadır. 20 yıl önce ilk 5 şirket arasında enerji şirketleri yer alıyorken, teknoloji çağında yaşadığımızın en büyük kaynağı da en pahalı şirketlerin artık teknoloji şirketleri olmasıdır. 20 yıl içerisinde en değerli şirketler arasında Microsoft teknoloji şirketi her zaman yer almıştır. En son güncellenen en değerli şirketler arasında da 5.sırada Microsoft yer almıştır.

Microsoft Windows

Teknoloji Şirketlerinin Yükseliş Nedenleri

10 yıl öncesi cep telefonlarının daha bir kullanışlı olmaya başlamasıyla teknolojiye olan bağımlılık ve ihtiyaç artmaya başladı. Elinizde olan bir cihaz ile çoğu işinizi halledebilme ayrıcalığı insanları cezbetmeye başladı. Ufak bir teknolojik yenilik çıkartan teknoloji firmaları olağan üstü değerler kazanmaya ve büyümeye başladı. Apple’ın iPhone’u ve Samsung’un Galaxy telefonları kendilerini bu zamanlarda göstermeye başladı. Nokia’nın hakimiyetinin azalmasıyla birlikte diğer telefonlar teknolojik yeniliklerle birlikte inanılmaz bir büyüme oranı yakaladı. Mobil cihazlar sayesinde inanılmaz bir veri birikimi olmaya başladı.

Verilerin saklanabileceği bir bulut teknolojisi de üretildi. Veriler artık dijital ortamlarda saklanabilmekteydi. Cihazlarda tutulan verilerin bulut bilişim sayesinde büyük data centerlar ve veri merkezlerinde kopyalarının tutulması insanların verilerini güvenle saklayabilmesini sağladı. Bu verilerin bir kaç ayarla işlenebiliyor olması da büyük şirketlerin inanılmaz kolaylık sağlamasını gerçekleştirmiştir. Bilgisayarların güçleri de bu doğrultuda büyük ivme kazanmıştır. Bilgisayarların güçlendirilmesi de veriler sayesinde olmuştur. Günümüzde veriyi en doğru şekilde işleyebilen ve kullanabilen şirketler ön planlara çıkmaktadır. Teknoloji bilgiyi ve hızı sağlayarak şirketlerin maliyetlerini büyük oranda düşürmektedir.

Apple İphone

Endüstri 4.0 Çağı

Teknolojinin gelişiminin sanayi ayağındaki versiyonuna Endüstri 4.0 denilmektedir. Veriyi kullanma becerisi ve hızlı teknoloji, şirketlerin dijital dönüşüm ihtiyacını doğurmuştur. Sanayide en önemli şey üretim maliyetlerini düşürmek ve en kaliteli ürünü üretmektir. Bu ürünleri de en iyi şekilde müşteriye ulaştırmak hedeftir. Endüstri 4.0 teknolojisi ile bu maddeleri yapabilmek mümkün hale gelmiştir. Elde edilen veriyi en anlamlı biçimde kullanacak olan şirketler ileride başarılı olacaktır. Veriyi en anlamlı şekilde kullanan ve teknolojiyi doğru kullanan şirketler ve devletler günümüz çağında ayakta kalıp hızla büyüyecektir.

Ülkemizinde teknolojik yenilikleri yakalaması gelişme açısından çok önemlidir. Türkiye’nin stratejik konumu ve işçiliğin ucuz ve kaliteli olması teknoloji ile birleştirildiğinde küresel anlamda diğer ülkelerle rahatlıkla başa çıkabilecek duruma gelebiliriz. Robotlar gelmesiyle birlikte üretim maliyetlerinin daha da azalmasıyla bizim avantajımız olan ucuz ve kaliteli işçilik önemini yitirecektir. Bu nedenle teknoloji gelişiminde geride kalmamalıyız.

Teknoloji Şirketlerinin Gelişimi ve Endüstri 4.0.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir