Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Teknoloji Patlaması 2024’ün İlk Yarısında Küresel Pazarlara Yön Veriyor

Teknoloji Patlaması 2024’ün İlk Yarısında Küresel Pazarlara Yön Veriyor

Günün Boğası: NVIDIA

Teknoloji Patlaması 2024’ün İlk Yarısında Küresel Pazarlara Yön Veriyor

Teknoloji Patlaması 2024’ün İlk Yarısında Küresel Pazarlara Yön Veriyor

Mega sermaye yatırımlarının durdurulamaz ilerleyişi, merkez bankalarının tembelce dönüşleri, bol miktarda siyasi çalkantı ve birleşme ve satın almalar geri döndü – 2024’ün ilk yarısı dünya piyasalarında yine fırtına gibi geçti.

Dünya çapında faiz indirimi çılgınlığına dair tahminler gerçekleşmemiş olabilir, ancak Nvidia ve diğer Magnificent 7’lerin piyasa değeri 3,6 trilyon dolar daha arttı.

MSCI’nin 47 ülkeden oluşan dünya hisse senedi endeksi Ocak ayından bu yana %11’lik güçlü bir artış kaydetti. İyi evet, ancak takım teknolojisinin %30’luk sıçramasına veya çip şampiyonu Nvidia’nın açıkçası göz kamaştırıcı %150’lik artışına yakın değil.

IBOSS Asset Management’ın baş yatırım sorumlusu Chris Metcalfe, “S&P’nin bu yılki getirilerinin yüzde 30’u tek başına Nvidia’dan geldi” diyerek, şirketin şu anda dünyanın en pahalı piyasasındaki en pahalı hisse senedi olduğunu belirtti.

Sadece hisse senedi piyasalarında kilometre taşları belirlenmedi.

Japonya yeni, döviz piyasalarında dolar karşısında 38 yılın en düşük seviyesine geriledi. Cocoa şimdiye kadarki en iyi yükselişlerinden birini yaşarken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un bu ayki AB seçimlerinde aşırı sağın baskısıyla pazar günü erken parlamento seçimi çağrısı yapmasının ardından Fransız tahvil riski euro krizinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Devlet tahvilleri zaten zor zamanlar geçiriyordu. Bir dizi faiz indirimi öngörüsü Avrupa’nın birkaç yerinde ve gelişmekte olan piyasalarda sadece bir damla olarak ortaya çıktı ve kesinlikle henüz Amerika Birleşik Devletleri’nde değil.

Sonuç olarak, elinde referans tahvillerden oluşan bir sepet bulunduran herkes parasının yaklaşık %1,5’ini kaybetmiş oldu.

“Geçtiğimiz yılın sonunda piyasalar yedi (ABD) faiz indirimi bekliyordu ve şimdi sadece bir veya iki tane bekliyorlar,” dedi Candriam’daki çok varlıklı bölüm başkanı Nadege Dufosse. “Bu büyük bir itici güç oldu ve (zayıf) performansı açıklıyor.”

ABD Başkanı Joe Biden’ın Donald Trump’a karşı yaptığı son TV tartışmasındaki zayıf performansı, Kasım ayındaki ABD seçim belirsizliğini önemli ölçüde artırdı.

İngiltere’de de 4 Temmuz’da genel seçim var ancak 14 yıl aradan sonra ilk kez bir hükümet değişikliği olacağı neredeyse kesin olmasına rağmen piyasalarda pek fazla hareketlilik yaşanması beklenmiyor.

Polar Capital fon yöneticisi Georgina Hamilton, bunun nedeninin Fransa ve ABD’den farklı olarak İngiltere’yi yönetecek iki ana adayın oldukça merkezci olması olduğunu açıkladı.

“Son yıllarda çok fazla kargaşa yaşanmışken… bu sakin siyasi ortamı hafife alamazsınız” diye ekledi.

ALTIN ​​PARLIYOR

Emtia dünyasındaki en büyük haber, kakao fiyatlarının kıtlıklar nedeniyle neredeyse %85 oranında fırlaması oldu; bu, tüm zamanların en büyük ikinci yıllık sıçraması oldu. Ancak bu durum çikolata tutkunları için kesinlikle iyi bir haber değil.

Altın geçen ay ons başına 2.450 doların hemen altında bir rekor kırdı. Petrol saygın bir %12 artarken, bitcoin 70.000 doları aştı ve ABD gözlemcileri bitcoin borsa yatırım fonlarına yeşil ışık yaktıktan sonra bir dizi yeni zirveye ulaştı.

Küresel birleşme ve satın alma faaliyetlerinin değeri geçen yıla göre %5 arttı.

Bu, kredi kartı firması Capital One’ın Discover Financial’ı devralması ve çip tasarımcısı Synopsys’in rakibi Ansys’i satın almasıyla sonuçlanan 35 milyar dolarlık anlaşmalardan kaynaklanıyor; ancak BHP’nin Anglo American’ı 49 milyar dolarlık sürükleyici peşinde koşması çok daha fazla olabilirdi. başarmıştı.

ETKİLEMEK İÇİN SIKINTILI

Alışılmışın dışında, Ekvador’un tahvilleri, devam eden borç endişelerine rağmen %46 değer kazandı ve Arjantin’in yeni testere kullanan Devlet Başkanı Javier Milei, tahvillerinin %32 oranında artmasına yardımcı oldu.

Aberdeen’deki gelişmekte olan piyasaların deneyimli ismi Kevin Daly, Zambiya, Gana ve Sri Lanka gibi çöken ülkelerin tahvillerinin, yıllardır süren borç yapılandırmalarının sonuna yaklaşırken %16-23 arasında yükseldiğini belirterek, “zorluktan etki yaratmaya” yönelik bir hareket yapıldığını söyledi.

Her zaman olduğu gibi gelişmekte olan piyasalarda hâlâ çok sayıda düşüş yaşandı.

Çin emlak stokları üst üste dokuzuncu çeyrekte de düştü. Devalüasyonlar Nijerya’nın ve Mısır’ın para birimlerini sırasıyla %42 ve %36 oranında düşürürken, Meksika pesosu bu ay, yankı uyandıran başkanlık seçim sonuçlarının gelecekteki gidişatına ilişkin endişeleri beslemesinin ardından yaklaşık %8 değer kaybetti.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Teknoloji Patlaması 2024’ün İlk Yarısında Küresel Pazarlara Yön Veriyor-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir