You are currently viewing Tatlı Patates Besin Değeri Nedir ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Tatlı Patates

Tatlı Patates Besin Değeri Nedir ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tatlı Patates Besin Değeri Nedir ve Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Tatlı Patates Besin Değeri

Tatlı Patates Besin Değeri Nedir?

Tatlı patatesler, kesinlikle alışveriş listenizde olması gereken süper bir nişastadır. Bu parlak portakal çiçeği, bol miktarda vitamin, mineral, lif ve antioksidan içeren çok yönlü bir beslenme merkezidir. Tatlı patateslerin lezzetli ve çok yönlü olduğundan bahsetmiyorum bile – onları doldurabilir, fırınlayabilir, kızartabilir, ezebilir ve hatta mikrodalgada pişirebilirsiniz.

Ve enflasyon yükselirken, tatlı patateslerin hala ürün reyonundaki en ucuz ürünlerden biri olduğunu duymaktan mutlu olacaksınız. İşte diyetinize daha fazla tatlı patates eklemenin en önemli nedenlerinden bazıları ve bu lezzetli yumruların tadını çıkarmanın basit yolları.

Tatlı patates besin değerleri

Bir orta boy tatlı patates, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir ton besine sahiptir:

 • 112 kalori
 • 2 gram protein
 • 24 gram karbonhidrat
 • 0 gram yağ
 • 3,7 gram lif (%15 günlük değer (DV))
 • 7 gram şeker
 • 542 miligram potasyum (%12 DV)
 • 31 gram magnezyum (%8 DV)
 • 0,3 miligram B6 vitamini (%15 DV)
 • 961 mcg A vitamini (%106 DV)
 • 22 miligram C vitamini (%30 DV)
Tatlı Patates Kumpir Yapımı

Tatlı Patateslerin Sağlığa Faydaları

Tatlı patatesler, A vitamini içeriği ile bilinir. Aslında, vücudun yemekten sonra A vitaminine gizlediği beta karoten adı verilen vitaminin bir öncüsünü içerirler. Bu besin en çok göz sağlığına katkısıyla bilinir.

Nitekim, diyette yeterli miktarda A vitamini bulunması, Amerika Birleşik Devletleri’nde görme bozukluğu ve körlüğün önde gelen nedeni olan ileri yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) geliştirme riskini azaltır. Neyse ki, bir orta boy tatlı patates, bir günde ihtiyacınız olan tüm A vitaminini sağlar. A vitamininin yağda çözündüğünü unutmayın, bu nedenle tatlı patatesleri zeytinyağı veya avokado gibi sağlıklı bir yağla eşleştirin ve tüm göze hoş gelen faydaları elde edin.

Tatlı patatesler ayrıca kan basıncına bağlı bir mineral olan potasyum açısından da zengindir. Araştırmalar, potasyum eksikliğinin kan basıncını yükseltebileceğini ve tam tersine yeterince potasyum tüketmenin kan basıncını düşürebileceğini düşündürmektedir. Potasyum kalp için iki yönlü çalışır; kan damarlarını genişleterek kalbin kan pompalamasını kolaylaştırır ve ayrıca sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bu mekanizmalar kan basıncını düşürmek için birlikte çalışır.

Ek olarak, tatlı patateslerdeki lif genel kalp sağlığına katkıda bulunur. Lif sadece sindirim sağlığını ve düzenini desteklemekle kalmaz, aynı zamanda kolesterole bağlanır ve onu vücuttan uzaklaştırır.

Tatlı patates yemenin sakıncaları var mı?

Çok fazla portakal yemenin cildinizi turuncuya çevirebileceğini hiç duydunuz mu? Karotenemi adı verilen bir durumdur, ancak çocuklarda nadirdir ve en yaygın olanıdır. Ancak endişelenmeyin, karotenemi geliştirmek için bir günde yemeniz gereken miktarı muhtemelen midenizin kaldırabileceğinden daha fazladır.

Tatlı patatesler karbonhidrat açısından zengin ve protein açısından düşük olduğundan, tek başına yemek, açlığınızı yalnızca kısa bir süre için tatmin edebilir. Doldurma yemeği yapmak için tatlı patatesinizi protein ve yağ ile eşleştirin.

Tatlı Patates Hakkında Bazı Eğlenceli Gerçekler

Beslenme gerçekleri ve sağlık yararlarının ötesinde, tatlı patatesler hakkında bu az bilinen gerçekler, onları tabağınıza eklemek için sadece birkaç nedendir.

Tatlı patatesler harika bir antrenman öncesi atıştırmalıktır

Karbonhidratlar egzersiz için ana yakıt kaynağıdır ve tatlı patatesler karmaşık karbonhidratlar olarak bilinen uzun bir şeker molekülü dizisi içerir. Karmaşık karbonhidratlara sahip gıdalar, egzersiz için uzun süreli enerji sağlamak üzere yavaş yavaş parçalanır.

ShawSimpleSwaps.com’un diyetisyeni ve sahibi Elizabeth Shaw, “Ayrıca potasyum ve magnezyum, terle kaybolan iki elektrolit var” diyor. “ Uygun hidrasyonu korumak için vücudun bu elektrolitleri ter seansı sırasında dengede tutması gerekir.” Antrenmandan önce tatlı patates yemek, elektrolit rezervlerinizi tamamlar ve uygun hidrasyona yardımcı olur.

Tatlı patatesler ve yam patatesler farklıdır

Tatlı patates ve yam terimleri birbirinin yerine kullanılsa da aslında oldukça farklıdırlar. Tatlı patatesler tanınabilir portakal kökü sebzeleridir, ancak beyaz etli kırmızı tenli veya mor etli mor tenli gibi başka çeşitlerde de bulunurlar.

Birçok kişi kırmızı tatlı patates çeşidinin yam patates olduğunu düşünür, ancak geleneksel tatlı patateslerin aslında beyaz etli koyu renkli inişli çıkışlı bir derisi vardır. Manyok bitkisinin kökü olan yucaya benzerler ve yam patateslerden daha nişastalı ve daha hafif bir tada sahiptirler. Bir patatesin tadı, beyaz bir kızılcık patatesininkine benzer. Tatlı patateslerin çoğu ABD’de yetiştirilirken, yam patatesler Afrika’dan geliyor.

Mor tatlı patatesler var

Hiç tatlı patatesle aynı boyut ve şekle sahip ama mor renkli bir patates gördünüz mü? Bu canlı tatlı patates çeşidi tamamen doğaldır; rengini, meyveleri de renklendiren bir antioksidan olan antosiyanin’den alır. Antosiyaninler, iltihapla mücadele özellikleriyle bilinir ve kardiyovasküler hastalıkları azaltmakla bağlantılıdır. Mor patateslerin tadı portakal çeşidine çok benzer.

Beyaz patateslerden daha sağlıklı değiller

Tatlı patateslerin besin değerlerini beyaz patatesle yan yana koyduğunuzda, net bir kazanan yoktur. Tatlı patatesler A vitamini ile doludur, ancak beyaz patatesler tatlı patateslerin yaklaşık iki katı potasyum içerir. Ve her iki patates türü de benzer lif ve kalori sayısına sahiptir.

Fark genellikle patatesin hazırlanmasındadır. Beyaz patatesler, yağ ve tuz yüklü patates kızartması ve cips için kullanılır. Tatlı patatesler genellikle kavrulur ve daha sağlıklı şekillerde hazırlanır.

Tatlı Patateslerin Tadını Çıkarmanın Sağlıklı Yolları

Tatlı patatesler, başlangıç, ana veya yan olarak kullanılabilecek çok yönlü bir bileşendir. Tatlıdan tuzlu yemeklere kadar her şeyde kullanılıyorlar ve neredeyse her zaman şovu çalıyorlar! Shaw, “tatlı patateslerin doğal olarak tatlı olduğunu ve tarifte kullanmanız gereken ilave şeker miktarını azaltabileceğini” söylemeye gerek yok. Tatlı patatesleri kullanmanın en sevdiğimiz yollarından bazıları:

 • Kahvaltı: Sabahları parfe veya kreplerinizde tatlı patates püresi kullanın. Shakshuka veya frittatada yumurtalarla karıştırın.
 • Kenarlar: Baharat karışımıyla kaplayın ve basit ve doyurucu bir garnitür için fırında pişirin. Bunları ayrıca kolay sac tava somon yemeklerine de ekleyebilirsiniz.
 • Ana yemek: Tatlı patateslerin tacolarda “et” olarak gösteriyi çalmasına izin verin, onları ev yapımı biberlere ekleyin veya sebzeli burgerler için bir üs olarak kullanın.

Kaynak: today.com

Bir yanıt yazın