Tatlı Krizi Nasıl Önlenir? Hangi Besinler Tokluğu Arttırır?

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir? Hangi Besinler Tokluğu Arttırır? yazımızda aniden çıkan tatlı krizine karşı 5 önemli besini tüketerek hem doğal olmayan şeker alımından uzak durmayı, hem sağlıklı beslenmeyi, hemde fazla kilolardan rahatlıkla kurtulma yolunu yazdık.

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir?

Tatlı yeme isteğini ortadan kaldıracak 5 tane önemli besin bulunmaktadır. Tatlı krizine iyi gelecek bu besinler vücut içinde çok faydalıdır. Tatlıların tadı kadar görünüşleri de insanları baştan çıkarmaya yetmektedir.

Ramazan Ayında Beslenme

Tok Tutan Besinler-Ceviz

Tatlı krizlerini önleyen besinlerin başında baklavanın da içine çokça koyulan ceviz gelmektedir. Cevizin içerisinde bulunan çoklu doymamış yağ asitleri sayesinde insülin direncini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Kalp hastalıklarına karşı da destekleyicidir. Cevizin doğal tokluk hissi oluşturması ve içerisinde bulunan lif oranının yüksekliği kan şekeri değerini dengede tutmaktadır. Bu nedenle de gereksiz olan şeker ihtiyacını baskılamış olmaktadır.

İnsan Sağlığı İçin En Faydalı 10 Besin-Bezelye

Bezelye

Tatlı krizlerini bastırmaya yardımcı ikinci besin bezelyedir. Bezelye içerisinde bulunan yoğun lif oranı sayesinde, sindirimi yavaşlatarak uzun süreli tokluk sağlamaktadır. Tatlı atıştırma ihtiyacını da önlemiş olmaktadır. Bezelyenin sindirimi yavaş olacağı içinde dolaylı olarak şeker tüketimini azaltacaktır.

Lezzetli Pide Tarifleri

Et, Tavuk ve Balık

Üçüncü sırada et, tavuk ve balık üçlüsü gelmektedir. Yoğun protein değerleriyle uzun süreli tokluk sağlarlar. Proteinin sindiriminin daha yavaş olması nedeniyle tokluk hissini uzun süre korur. Karbonhidratlı besinlerde tokluk hissi çok daha azdır. Tatlıyla baş etmenin en sağlıklı yollarındandırlar. Ayrıca kan şekerini dengede tutarlar.

Yoğurt Tarifi

Yoğurt

Dördüncü sırada yoğurt gelmektedir. Sofraların vazgeçilmezi olan, probiyotik bakımından oldukça zengin olan yoğurdun mutlaka tüketilmesi gerekir. Ev yoğurdu tercih edilmelidir. Yoğurt alımı ile bağırsak sağlığı sağlanmış olur ve zayıflamaya yardımcı olur. Şekerden korunmak için tüketilecek gıdaların başında yoğurt gelmektedir.

Lezzetli Tarçınlı Kahve

Tarçın

Beşinci ve son sırada tarçın gelmektedir. Tarçın kan şekerini düzenlemede oldukça etkilidir. İnsülin salgısını düzenleyen bir baharattır. Tarçın çayda, yemeklerde, sütlü ürünlerde ve kahvenin yanında kullanılmaktadır. Tatlı ihtiyacını tarçın baharatını diğer yiyeceklerin yanında tüketerek giderebilirsiniz.

Tatlı Krizi Nasıl Önlenir? Hangi Besinler Tokluğu Arttırır?-Uzman Diyetisyen Fatma Turanlı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın