SağlıkYaşam

Tatilde Beslenme Nasıl Olmalı? Kilo Vermeye Yardımcı Bilgiler

Tatilde Beslenme Nasıl Olmalı? Kilo Vermeye Yardımcı Bilgiler yazımızda yaz tatilinde beslenmede dikkat edilmesi gerekenleri, beslenmede dengeyi sağlamayı ve kilo vermeye yardımcı baharatlı yoğurt karışımını yazdık.

Tatilde Beslenme Nasıl Olmalı?

Tatile giderken kilo vermek doğru bir hedef değildir. Tatilden aynı kilo ile gelmek şahane bir durum olacaktır. Tatilin amacı, insanların mutlu olabilmesi ve kendilerini ödüllendirmesi olduğu için, bu zaman diliminde kilo vermeye çalışmak doğru olmayacaktır. Tatilde bedenin dinlenmesi, egzersiz yapmak, zihnin dinlenmesi için kitap okumak ve başka hobiler yapmak tatili gerçekten dinlenme yeri yapacaktır. Bunların yerine kendinizi, yemek yiyerek ödüllendirirseniz bedeninize zarar vermiş olursunuz. Tatile giderken gerçekten bedeninizi dinleyin ve ona göre beslenmenizi şekillendirin. Tatlı yemek istediğinizde yiyin, fakat her gün yemeyin. Bir gün çok yediyseniz, ertesi gün daha az yiyin, bu şekilde dengeyi kurmaya çalışın. Sürekli aktivite oluşturmaya, hareketli olmaya ve su içmeye özen gösterin.

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Yöntemler Nelerdir

Yazın Su İçmenin Daha da Önemli Hale Gelmesi

Özellikle yaz tatilinde terle birlikte çok fazla su kaybı yaşandığı için günlük 2,5-3 litre kadar su için. Bu miktar klimalı ortamlarda da geçerlidir. Bu suyun bir kısmı maden suyu ve bitki çayları olabilir. Yazın sıcakla birlikte kaybetmiş olduğunuz suyu yerine koymalısınız. Suyu yerine koymazsanız ödem başta olmak üzere birçok sorunla karşı karşıya kalırsınız.

Yürümenin Faydaları-Mutluluk kazanmak

Beslenmede Dengeyi Sağlamak

Hafta sonları bedeninizi dinleyip fazla yediyseniz, hafta içleri daha dengeli beslenme düzeni oluşturarak dengeyi sağlamalısınız. Bir gün kalorisi fazla olan şeyler yediğinizde, ertesi gün kalorisi düşük olan çorba ve yeşilliği bol olan salata tüketebilirsiniz. Yaz mevsiminde bolca kabak tüketebilirsiniz. Yanında egzersizde yaparak dengeyi rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Günlük yürüyüşlerinizi yapmanız sağlık açısından çok önemlidir. Yürüyebileceğiniz zamanlarda mutlaka günlük 5 bin-10 bin adım atmaya çalışın. Egzersiz yaptığınızda mutluda olacaksınız. İşten çıkışta yürüyerek eve gittiğinizde bir şey başarmanın mutluluğu sizde olacaktır, endorfin hormonunuz yükselecektir ve fazla enerji yaktığınız için daha fazla şeyi korkmadan yiyebileceksiniz.

Sade Yoğurtlarda Jelatinin Kıvam Arttırıcı Olması

Kilo Vermeye Yardımcı Baharatlı Yoğurt

Metabolizmayı hızlandırıcı baharatları, yoğurtla birlikte karıştırıp tüketmek zayıflamak adına çok yararlıdır. Karabiber, zerdeçal, biraz zeytinyağını yoğurdun içinde karıştırdığınızda bir akşam yemeği yerine tüketebilirsiniz. Bu karışım kilo vermenize ciddi yardımcı olacaktır.

Tatilde Beslenme Nasıl Olmalı? Kilo Vermeye Yardımcı Bilgiler-Beslenme Uzmanı Dilara Koçak‘ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir