Taşınabilir Hard Disk Kullanımı ve Veri Yedekleme

Taşınabilir Hard Disk Kullanımı ve Veri Yedekleme yazımızda verilerin kaybolmaması için neler yapmalıyız ve giden verileri geri getirebilirmiyiz hakkında yazdık.

Taşınabilir Hard Disk Kullanımı-Wd Elements
Wd Elements

Taşınabilir Hard Disk Kullanımı ve Veri Yedeklemenin önemi

Bizim için önemli olan verileri ve bilgileri saklamak çok önemlidir. Bu bilgiler resim, video, doküman olsun hep dursun isteriz. Bunun için bilgisayarın hard diskini veya harici diskleri kullanırız. Kişisel olarak kullandığımız harici diskler bozulursa içindeki veriyi çoğunlukla alamayız. Bunun için farklı yazılımlar kullanmak gerekir ve bu işi yapacak kişiler çok fazla ücret talep etmektedir. Siz verileri saklayacaksanız 2 tane harici hard disk kullanın artı dvd veya blu ray cihazlarına da yazdırıp saklayabilirsiniz. İnsanlar ailesinden kalan hatıra resimlerine buralarda saklamaya başladı. Bu resimlerin bir anda diskin bozulmasıyla yok olması onlar için en büyük üzüntü kaynağı olur.

Taşınabilir Hard Disk Kullanımı-Veri
Veri Yedekleme

Taşınabilir Hard Disk Kullanımı-Çift Taraflı Yedekleme

Bu yüzden verileri geri getirmek için yüksek bir ücret bile vermeye hazırdırlar. Bunun olması halinde çift yedekleme sistemini kullanın. Bir şeyi kaydederken ve saklarken birkaç defa yedeğini başka cihazlara da yükleyin ki olası bozulmalarda verilerinizi koruyabilesiniz. Tek cihazda saklarım bozulsa bile ücretini veririm demeyin, çünkü bazı bozulan sistemlerde veriyi geriye getiremiyorsunuz. Kişisel kullanımlarda o teknolojiyi tam olarak yapmadılar. Kurumsal olarak bazı disk şirketleri yapmıştır ve fiyatı da normal disklere göre fazladır. Taşınabilir disklerin bozulma ihtimali bilgisayarda bulunan disklere göre daha fazladır. Taşınabilir harici diskinizin garantisi olsa bile giden verilerinizi getirme gibi bir imkanları olmayabilir. Size sadece yenisini verirler ve yıllarca biriktirdiğiniz verileriniz yok olur. Hatıralarınız uçup gider.

Taşınabilir Hard Disk Kullanımı
Hard Disk

Veri Kurtarma

Veri kurtarma işlemi o kadar basit olmuyor maalesef bu yüzden yedeklemeye önem verin. 190 lira gibi bir ücretle 1 tb taşınabilir disk aldığınızda, bir tane daha alın onda verilerinizi kopyalayın kendinizi rahat hissedersiniz. Hangisi bozulursa bozulsun verileriniz sizde kalır. Aynı anda ikisi de bozulursa orada yapacağınız bir şey yok artık diski aldığınız firmaya bağlı verilerinizin kurtarılması. Benim de diskim bozulmuştu. Yenisini verdiler ama içindeki verilerin hepsi gitti. Bilgisayarım da verilerin yedeğini bulundurduğum için veri kurtarma gibi şeylerle uğraşmadım. Size harici diski satarken veriler için bir garanti vermiyorlar. Bu konuya dikkat edin. Veriler için bir garanti veriyorlarsa bunun için ekstra ücret talep ederler. Diskin de fiyatı ona göre bir kaç kat artar. İşini bilen bilgisayarcılar verinizi yazılımlar sayesinde kurtarabilir. Bunun içinde sizden iyi bir ücret talep edebilirler. Sizinde ücreti kafanıza takacağınızı zannetmiyorum, önemli olan verilerinizin kurtulmasıdır. Tabi siz işinizi garantiye alın ve yedekte bir disk daha tutun.

Diskte Mekanik Sorun
Doğru kullanım

Diskte Mekanik Sorun

Diskinizdeki sorun mekanik bir sorunsa onun dönüşü yoktur, fakat yazılımsal bir sorunu var ise veri kurtarma programlarıyla verilerinize ulaşabilirsiniz. Eğer hiç bir şey bilmiyorsanız kendi başınıza diskinizi kurcalamayın, geri dönüşü o zaman hiç olmayabilir. Hard diskleriniz bozulma sebebi çoğunlukla elektrik sebeplidir, güç kaynağınızı değiştirmeli veya gelen elektriği kontrol ettirmelisiniz. Yoksa bozulan hard disk yerine aldığınız disk de bozulabilir. Böyle bir durumda tekrardan verileriniz yok olur. Dediğim gibi önceden verilerinizi önemseyin ve yedeklemelerinizi yapın ki üzülmeyesiniz.

Taşınabilir Hard Disk Kullanımı ve Veri Yedekleme.

Yorum yapın