Anasayfa » Haber » Taşeronda Son Durum

Taşeronda Son Durum

Yoksulluk Sınırı Aylık Ücreti

Taşeronda Son Durum yazımızda taşeron işçilerinin kadroya alınmasında en son bilgiler, kaç kişinin kadroya alınacağı ve kadrolu olan işçilerin ne gibi haklardan yararlanacağını yazdık.

Taşeronda Son Durum-Çalışanların Kadroya Alınması

900 bin taşeron işçisini ilgilendiren kadroya geçme sözü yürürlüğe girecektir. Taşeron düzenlemesi kanun hükmünde yapılacak, fakat kapsam dışı kalanların olup olmayacağı gündemi meşgul etmektedir. Taşeron işçiler kadroya geçtikten sonra normal kadrolu memur gibi maaş alacaktır. Ayrıca yüksek maaş ile emekli olacaktır. Toplu iş sözleşmelerinde maaşlarda aynı oranda artacaktır. Taşeron işçilerin en büyük korkusu olan her an işten atılma durumu da artık olmayacaktır. Kadrolu olan işçiler normal meslek sahipleri gibi işlerine devam edeceklerdir.

İlkokul mezunları kadroya alınırken bir sınava tabi tutulacaktır. Kamuda, belediyelerde, il özel idarelerinde 850 bin taşeron işçisi bulunmaktadır. Tüm bu taşeron çalışanların kadrosu hazırlanmıştır, fakat 50 bin kişi bu listede yer almamaktadır. Ekonomi Bakanı Naci Ağbal, taşeron düzenlemesini yılbaşından önce hayata geçireceklerini belirtti. Bu konuyu çözüme kavuşturmak için iki bakanlık yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Teknik konular tamamlanmıştır.

En Yaygın Ofis Çalışanı

Meclis Kararı İle Kararın Alınması İsteği

Taşeron işçiler kadroya geçirilmenin KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile değil, meclis kararı ile alınmasını istemektedir. Disk üyeleri bu kararı protesto için Belediyelerin önünde haklarını aramışlardır. Kamu istihdamının KHK ile düzenlenmemesi gerektiğini savunmaktadırlar. Meclis kararı alınarak taşeron işçilerinin kadroya alınması istenmektedir.

Taşeron işçi

Taşeron işçisi; kamu kurumlarınca yapılan hizmet alım ihalesini kazanan özel sektör firması bünyesinde istihdam edilen kişilerdir. Bu çalışanlar fiilen kamu kurumu iş yerinde çalışmaktadır ve kamu hizmeti yürüten işçilerdir, fakat özel firmaya bağlıdırlar.

Taşeronda Son Durum.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir