Ekonomi ve ParaTarım ve Hayvancılık

Tarlamvar.com Dijital Tarım Girişimi

Tarlamvar.com Dijital Tarım Girişimi yazımızda genç girişimcilerin başlatmış olduğu dijital tarım girişimi tarlamvar.com’un ne iş yaptığı, ağaç sahibi olmanın avantajları, nasıl ağaç sahibi olacağınızı ve girişimin hedefini yazdık.

Tarlamvar.com

Tarlamvar.com‘un kurucusu Ata Cengiz‘dir. Ata Cengiz, Çukurova topraklarında çiftçilik yapan bir ailenin torunudur. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olarak sosyal girişim tarlamvar.com’u başlatmıştır. İnsanları ağaç sahibi yapan, köylü ve doğa dostu bir tarım projesidir. Dijital tarım ile sürdürülebilir üretim yaparak, kırsal kesimin istihdamı sağlanmaktadır. İnsanların köylerden kentlere göç etmesi neticesinde 4 milyon hektar (Hollanda büyüklüğünde) tarım arazisi boş kaldı. Bu arazilerin yeniden ülkeye katkısı olması için tarlamvar tarım girişimi insanlara üretim yapabilecekleri ağaçlar satın alma yolunu açmıştır. Tarlamvar kullanıcıları, site üzerinden tarım platformu sekmesinden giriş yaparak, gelişimini takip edebildikleri bir ağaç alıp, kırsal istihdamı destekler ve ağaçlarıyla ilgilenen köylülere gelir imkanı sağlamış olur.

Tarlamvar platformu üreticilere hak ettiği değeri vererek tarımsal değerlerin yok olmasını engellemektedir. Kırsal istihdamın sağlanması ve şehirdekilerin de dijital ortam sayesinde tarıma destek olmasını sağlamaktadır. Üretilen meyvelerde iyi tarım uygulamaları kullanılmaktadır. Adım adım üretilen meyveler denetlenmektedir. Yerli tohum kullanılmaktadır. Ağaçların türlerine göre işini en iyi bilen kişilerden yardım alınarak meyve tarlaları oluşturulmaktadır.

Tarlamvar.com Dijital Tarım Girişimi Hakkında

Tarlamvar.com’da Ağaç Sahibi Olmak

Tarlamvar.com adresinden şuanda ceviz, mandalina ve nektarin ağaçlarına sahip olabilirsiniz. Yakın zamanda limon, greyfurt ve zeytin ağaçları eklenecektir. Site üzerinde üyelik açıp, istediğiniz ağacı satın aldıktan sonra Tarlamvar Değer Sertifikası adresinize gönderilmektedir. Artık satın almış olduğunuz meyve ağacına çiftçiler bakacaktır. Hediye olarak da meyve ağacı satın alabilirsiniz. İsminizin yazılı olduğu tabela ağacınıza yerleştirilir ve görseller platformuna yüklenir. Tarım platformu üzerinden ağacınızın durumunu takip edebilirsiniz. Hasat mevsiminden sonra meyveniz dalından toplanır ve adresinize kargolanır. İsterseniz anlaşmalı yardım derneklerine de meyveleriniz gönderilmektedir.

Tarlamvar.com-Ata Cengiz
Ata Cengiz

Yeni Projeler ve Hedefler

Tarlamvar.com tarımsal girişim hızla büyümektedir. Birçok yatırımcıdan dijital tarım girişimine destek gelmektedir. Ata Cengiz ve ekibi girişimlerini başka alanlara da yönelterek tarım konusunda büyümeyi hedeflemektedir. Topraksız tarım yapmak, tarımsal arazileri satın alarak ülkenin değişik bölgelerinde tarımın canlandırılması istenmektedir. Türkiye’nin dünyanın en büyük tarım ihracatçıları arasına girmesi en büyük hedefleridir. Tarımsal ürünleri kendi kendine yeten ve tüm dünyaya tarım ürünlerini ihraç edebilen güçlü bir ülke olabilmektir.

Tarlamvar.com Girişimi

Mandalina Ağacı Sahip Olma Ücreti

175 TL / Ağaç sahiplik ücreti+14,9 TL / Aylık bakım ücreti (2017 yılı)

Web site adresi: www.tarlamvar.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir