İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Tamoksifen İlacının Piyasada Bulunamaması

Tamoksifen İlacının Piyasada Bulunamaması

Tamoksifen İlacı

Tamoksifen İlacının Piyasada Bulunamaması yazımızda son günlerde kadınların meme kanseri için kullandığı ilacın piyasada bulunamaması, sporcuların bu ilacı niye kullandığı ve ilacın yan etkilerini yazdık.

Tamoksifen İlacının Piyasada Azalması

Son günlerde kadınların meme kanseri tedavisinde kullandığı Tamoksifen içeren ilaç piyasada bulunmamaya başladı. Öyle ki meme kanseri tedavisi olan kişiler intenet üzerinden grup kurarak ilacı aramaya başladılar. Tamoksifen, seçici östrojen reseptörü modülatörüdür. Bu sorunun nedeni ise spor salonlarında kas yapmaya çalışan kişilerin aynı ilacı kullanmaya başlamasıydı. Sporcular kas yapmak için Tamoksifen içeren ilacı çokça tüketmeye başlayınca ilaç piyasasında talepler arttı ve ilaç bulunmamaya başladı. Hatta ilaç karaborsaya bile düştü. İlaç etkin maddesi ile aynı adı taşımaktadır. Uluslararası ismi Tamoxifen olan ilaç dünyaca ünlü bir ilaçtır.

Meme Kanserinde Artışın Nedeni

İlacın Kullanıldığı Yerler

Tamoksifen ilacı kas yapmanın aksine meme kanserinde tam 40 yıldır kullanılmaktadır. Meme kanserinden korunmak içinde bu ilaç doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Ayrıca jinekomasti sorunu olan erkeklerin ergenlik dönemlerinde memelerinin büyümesini engellemek içinde kullanılmaktadır. Birkaç tane daha tümör ün tedavisinde kullanılmaktadır.

Çıbanlar

Sporcular Neden Bu İlacı Kullanır?

Tamoksifenin sporcular tarafından kullanılması tamamen yanlıştır. Dünya Olimpiyat Komitesi’de bu ilacın dopingli bir madde olması nedeniyle sporcuların kullanmasını yasaklamıştır. Vücut geliştirme yapan sporcular steroid hormonları alarak vücutlarının gelişmesini ve kaslı olmasını sağlamaktadır. Fakat yan etkisi memelerin aşırı büyümesidir. Bu nedenle sporcular memelerinin küçülmesi için ilacı kullanmaktadır.

Tamoksifen İlacının Yan Etkileri

İlacın bir takım yan etkileri bulunmaktadır. İlacı kullanan kadın ise, rahim içi kalınlaşma, endometrium da ufak da olsa kanser riski oluşturma, herkesin kullanımında kalp ile ilgili problemler oluşturma, kadın tipi yağlanma, damarda pıhtılaşma ve dolaşımı yavaşlatarak akciğer anomisine neden olabilmektedir. Bu yan etkileri olduğu için ilaç mutlaka doktor gözetiminde ve kontrolünde kullanılmalıdır.

İlacın çok fazla kullanılması nedeniyle ilacın fiyatı da oldukça artmıştır. Reçetesiz verilmemesi gereken ilacı herkes alabilmektedir. Normal fiyatı 25 ile 52 TL arasında olan ilaç 4-5 katı fiyat ile satılmaktadır. Sporcuların mutlaka yan etkilerini bilmesi ve ona göre ilacı kullanmayı bırakmaları gerekir.

Memeder Onursal Başkanı Prof. Dr. Vahit Özmen’in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir