Seyahat

Tallinn Estonya

Tallinn Estonya yazımızda Tallinn Estonya gezilecek noktalar, özgürlük meydanı, kilise, şato, sınır kapısı ve diğer tarihi yerleri yazdık.

Tallinn Estonya Bilgileri

Tallinn, bir Avrupa ülkesi olan Estonya’nın başkentidir. Baltık Denizi kıyısında ve Finlandiya’nın başkenti Helsinki’nin 80 kilometre güneyinde yer almaktadır. Sözcük anlamı Danimarka kasabası’dır. 500 bine yakın bir nüfusu bulunmaktadır. En küçük baltık ülkesi olan Estonya’nın değerli şehirleri arasında yer almaktadır. 1299 yılında Danimarkalılar tarafından kurulmuştur. 1920 yılında Rusların egemenliğine girmiştir. Avrupa’nın kuzeyinde yer almaktadır. Şehrin her yerinde tarihinden izlere rastlanmaktadır.

Tallinn Kış

Tallinn Seyahati

Tallinn’e İstanbul Havalimanından uçak ile gitmek 3,5 saat sürmektedir. Lennart Meri Tallinn havaalanından geziniz başlamaktadır. Havaalanından şehir merkezine araba ile yolculuk 15 dakika sürmektedir. Şehir merkezi, Toompea tepesi ve şehir meydanı olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Toompea tepesi eski şehir merkezinin biraz üzerinde kurulmuştur. Eskiden önemli kişiler bu tepede kalırlardı. Normal halk ise şehir meydanında yaşardı. Şehir merkezi dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır.

Tallinn Özgürlük Meydanı
Özgürlük Meydanı

Tallinn Özgürlük Meydanı

Tallinn’de ilk gezilecek yerler arasında özgürlük meydanı gelmektedir. Meydanda şuan özgürlük savaşını temsil eden camdan haçlı bir kolon bulunmaktadır. Özgürlüğün cam gibi kolay kırılabilir olduğunu sürekli hatırlatması için camda kolon yapılmıştır. 1918-1920 yıllarını temsil etmektedir.

Tallinn Kiek In De Kök
Kiek In De Kök

Kiek In De Kök

Kiek in de kök müzesinde sığınak ve tabyalarda savaşın kötü yüzü sergilenmektedir. Tarihi kulelerin içinde Estonya ve Tallinn’in tarihi görsel ve işitsel olarak anlatılmaktadır. Buralarda yer altı tünelleri bolca bulunmaktadır. Yer altında bulunan zaman makinesine girerek Tallinn’in zamanda nasıl yol katettiğini görebilmektesiniz. Kulenin en üstüne çıkarak tüm şehri yukarıdan izleyebilirsiniz.

Aziz Nicholas Kilisesi

Aziz Nicholas Kilisesi 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Ortaçağ’dan kalan tek resim burada yer almaktadır. Ölüm dansı verilen isim 15.yüzyılda yapılmıştır. Resmin yapanı Lübeck’li Bernt Notke’dir. 1940 yılında bombalanan kilise o yıldan sonra kullanılmamaktaydı. 1980 yılından sonra ise müze olarak kullanılmaya başlamıştır.

Tallinn’in Eski Sınır kapısı

Tallinn’i ikiye bölen sınır kapısı 15.yüzyılda yapılmıştır. Tüccarların geçişini engellemek için yapılmıştır. Şövalyeler ve tüccarların geçişleri sağlanmaktaydı. Kapısında Meryem ana ve Hz.İsa’nın ikonları bulunmaktadır. Açık havada kalan tek Meryem ana ve Hz.İsa baskısı olmasıyla ünlenmiştir. Bu kapının hemen yanında Danimarka Kralı Bahçesi bulunmaktadır. Dünyanın en eski milli bayrağının hikayesi burada yaşanmıştır. 1200’lü yıllarda yaşanmıştır. Danimarka’nın haçlı, kırmızı ve beyaz bayrağıdır.

Aleksander Nevski Katedrali

1894 yılında Çar Aleksander Nevski tarafından Aleksander Nevski Katedrali yaptırılmıştır. Kubbedeki haçların altında bulunan hilaller, Osmanlı’ya karşı alınan zaferleri simgelemektedir.

Toompea Şatosu

Aleksander Nevski Katedrali’nin hemen karşısında Toompea Şatosu bulunmaktadır. 13.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar çeşitli devletlerin yönetim merkezi olarak kullanılmıştır. Estonyalıların parlamento binası olarak kullanılmaktadır. Toompea şatosunda kulede bulunmaktadır. Tallinn’de bolca kuleler ve kırmızı çatılı binalar bulunmaktadır. Yaşlı Thomas ve Aziz Olaf kulelerini gezebilirsiniz.

Kadriorg Parkı

Katerina vadisi olarak adlandırılmaktadır. Kadriorg park’ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve 8 tane müze bulunmaktadır. 800 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Tallinn’de hemen hemen her evde sauna bulunmaktadır. Sauna kültürü oldukça yaygındır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir