Haber

Taliban Liderliğindeki Afgan Yönetimi Kadınları Üniversitelerden Uzaklaştırdı

Taliban Liderliğindeki Afgan Yönetimi Kadınları Üniversitelerden Uzaklaştırdı

Taliban Liderliğindeki Afgan Yönetimi Kadınları Üniversitelerden Uzaklaştırdı

Afganistan‘ın Taliban yönetimindeki yüksek öğrenim bakanlığı Salı günü kız öğrencilerin üniversitelere erişimini bir sonraki duyuruya kadar askıya alarak ABD, İngiltere ve Birleşmiş Milletler’den güçlü bir kınama aldı.

Yüksek öğrenim bakanlığı sözcüsü tarafından onaylanan bir mektupta, bir Kabine kararı uyarınca, Afgan kamu ve özel üniversitelerine kız öğrencilerin erişimini derhal askıya alma talimatı verildi.

Uluslararası alanda tanınmayan Taliban yönetiminden yapılan açıklama, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Afganistan konusunda New York’ta toplanması sırasında geldi.

Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere yabancı hükümetler, yine ağır yaptırımlara tabi olan Taliban yönetimindeki yönetimi resmen tanımayı düşünmeden önce kadınların eğitimiyle ilgili politikalarda bir değişikliğe ihtiyaç olduğunu söylediler.

ABD’nin BM Büyükelçi Yardımcısı Robert Wood konseye yaptığı açıklamada, “Taliban, tüm Afganların haklarına, özellikle de kadın ve kızların insan haklarına ve temel özgürlüklerine saygı duymadan uluslararası toplumun meşru bir üyesi olmayı bekleyemez.” “kesinlikle savunulamaz.”

Washington’da Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, ABD’nin Taliban’dan hesap sormak için daha fazla neler yapabileceğini göreceğini söyledi.

İngiltere’nin BM Büyükelçisi Barbara Woodward, askıya almanın “kadın haklarının bir başka korkunç kısıtlaması ve her bir kız öğrenci için derin ve derin bir hayal kırıklığı” olduğunu söyledi.

Konseye, “Taliban’ın kendine güvenen ve müreffeh bir Afganistan’dan uzaklaşması için bir başka adım” dedi.

Mart ayında Taliban, tüm kız liselerinin açılacağı sinyallerinde U dönüşü yaptığı için birçok yabancı hükümetten ve bazı Afganlardan eleştiri aldı

BM sözcüsü Stephane Dujarric, Salı günkü hareketin “Taliban’ın açık bir şekilde yerine getirilmemiş bir sözü” olduğunu söyledi.

New York’ta gazetecilere verdiği demeçte, “Bu başka bir çok rahatsız edici hareket ve kadınların aktif katılımı ve kadınların eğitimi olmadan ülkenin nasıl gelişebileceğini, sahip olduğu tüm zorluklarla başa çıkabileceğini hayal etmek zor.”

BM’nin Afganistan Özel Temsilcisi Roza Otunbayeva yaptığı açıklamada kararın “yıkıcı” olduğunu söyledi.

Kabil’den yapılan açıklamadan kısa bir süre önce Otunbayeva, Güvenlik Konseyi’ne liselerin kapatılmasının Taliban yönetiminin uluslararası toplumla ilişkisini “baltaladığını” ve “Afganlar arasında ve hatta Taliban liderliği içinde son derece popüler olmadığını” söyledi.

“Kızlar okuldan dışlanmaya devam ettikçe ve fiili yetkililer uluslararası toplumun belirtilen diğer endişelerini göz ardı etmeye devam ettikçe, bir tür çıkmazda kalacağız” dedi.

Karar, birçok üniversite öğrencisinin dönem sonu sınavlarına girmesiyle geldi. Güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir üniversite öğrencisi annesi, kızının mektubu duyunca Kabil’de tıp eğitimine devam edemeyeceğinden korktuğu için gözyaşları içinde kendisini aradığını söyledi.

“Yalnız benim değil .. ve (diğer) annelerin yüreğimizde hissettiği acı tarif edilemez. Hepimiz bu acıyı yaşıyoruz, onlar da çocuklarının geleceği için endişeleniyorlar.” dedi.

Taliban Liderliğindeki Afgan Yönetimi Kadınları Üniversitelerden Uzaklaştırdı-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir