Ekonomi ve ParaHaber

Suudi Arabistan, Pakistan’ı Destekleyecek, Mısır ve Türkiye’de Anlaşmalar Gözlüyor

Suudi Arabistan, Pakistan’ı Destekleyecek, Mısır ve Türkiye’de Anlaşmalar Gözlüyor

Suudi Arabistan, Pakistan’ı Destekleyecek, Mısır ve Türkiye’de Anlaşmalar Gözlüyor

Maliye Bakanı Muhammed Al Jadaan’a göre Suudi Arabistan, artan enflasyonun etkisiyle mücadele eden ülkelerle ittifakları güçlendirmeye yardımcı olacak gibi göründüğü için Pakistan‘ın maliyesine yardımcı olacak.

Al Jadaan, Riyad’da düzenlediği basın toplantısında Suudi hükümetinin “Pakistan’ı elimizden geldiğince desteklemeye devam edeceğini” söyledi.

Krallık, müttefiklerini güçlendirmeye ve yeni ilişkileri sağlamlaştırmaya çalışırken, bölgedeki ülkelere mali destek sağlamak için birkaç adım attı. Döviz rezervlerini artırmak ve Pakistan’ın bu ayın başlarında koronavirüs pandemisinin ekonomik yansımalarının üstesinden gelmesine yardımcı olmak için 3 milyar dolarlık mevduatın vadesini uzattı.

Suudi Arabistan, Petrol Kargaşasına Rağmen Bütçe Fazlasını Yüksek Görüyor.

Al Jadaan, Riyad’da düzenlediği basın toplantısında Suudi Arabistan’ın Mısır‘da daha fazla yatırım yapmak istediğini ve Türkiye‘de anlaşmalar yapmaya başlamayı planladığını söyledi.

Türkiye ile ilişkilerimiz büyük ölçüde gelişiyor ve yatırım fırsatlarına sahip olmayı umuyoruz” dedi. “Mısır’da agresif bir şekilde yatırım yapmaya başladık ve yatırım fırsatlarına bakmaya devam edeceğiz ve bu mevduattan daha önemli. Mevduat çekilebilir ama yatırımlar kalır.”

Körfez ABD’yi Geçerken Suudiler Xi Jinping İçin Kırmızı Halı Seriyor.

Maliye bakanlığından geçen ay yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’ın Türkiye’nin merkez bankasına 5 milyar dolar yatırmayı kabul etmenin son aşamalarında olduğu ve bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek yıl yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde lirayı sabit tutma çabasına büyük bir destek olduğu belirtildi. Anlaşma imzalandığında, Türk ve Suudi hükümetleri arasında yıllarca süren düşmanlığı sona erdiren yakın tarihli bir yakınlaşmayı taçlandıracak.

Mısır kabinesine göre ayrıca geçen ay Mısır merkez bankasına 5 milyar dolarlık bir mevduatın vadesini uzattı ve krallığın Kamu Yatırım Fonu da Mısır’ın sağlık, eğitim, tarım ve finans sektörlerindeki 10 milyar dolarlık potansiyel yatırımları değerlendiriyor.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir