MutfakSağlık

Süt, Tereyağı ve Peynirdeki Süt Yağı Kalp Sağlığınıza Faydalı

Süt, Tereyağı ve Peynirdeki Süt Yağı Kalp Sağlığınıza Faydalı

Süt, Tereyağı ve Peynirdeki Süt Yağı Kardiyovasküler Hastalıkları Önlüyor

Meyve ve sebzeler en bariz sağlıklı yiyecek seçenekleri gibi görünebilir, ancak araştırmacıların diyetinize dahil etmeyi önerdiği başka seçenekler de var. PLOS Medicine dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada, bir bilim insanı ekibi süt, tereyağı ve peynirden elde edilen süt yağı tüketmenin aslında kardiyovasküler hastalıkları (CVD) önlemeye yardımcı olabileceğini buldu.

Bunu, kandaki yağ asitleri yoluyla alımı izleyerek keşfettiler. Çalışma ortaklarından Uppsala Üniversitesi’nden yazar Dr. Matti Marklund, “Birçok araştırma, insanların yedikleri sütlü gıdaların miktarlarını ve türlerini hatırlayabilmelerine ve kaydedebilmelerine dayanıyordu, bu da özellikle süt ürünlerinin çeşitli gıdalarda yaygın olarak kullanılması nedeniyle zor” dedi.

Bunun yerine grup, süt ürünlerinde bulunan belirli yağ asitlerinin veya yağ “yapı taşlarının” kan seviyelerini ölçtü. Dr. Marklund, “Bu, hafızaya veya gıda veritabanlarının kalitesine dayanmayan daha objektif bir süt yağı alımı ölçümü sağlıyor” diye devam etti. “En yüksek seviyelere sahip olanların aslında en düşük KVH riskine sahip olduğunu bulduk.” Yazarlar, araştırmalarını yürütürken 4.000’den fazla İsveçli yetişkin üzerinde çalıştı ve Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Danimarka’da 43.000 katılımcının yer aldığı diğer 17 çalışmadan veri topladı. Dr. Marklund, daha yüksek süt yağı tüketiminin daha yüksek ölüm riskleri ile herhangi bir ilişkisi olmadığını kaydetti.

Diş Sağlığı ve Kalp Sağlığı

Yaklaşık on buçuk yıl boyunca kendi 60 yaşındaki gönüllü grubunu takip ettiler ve kalp krizi, felç veya dolaşım koşullarını takip ettiler. Bulgularına gelince?

En düşük kardiyovasküler hastalık ve ölüm riskine sahip olanlar, aslında süt ürünlerinden elde edilen en yüksek yağ asidi ölçümlerine sahipti. Ayrıca, bu sonuçlar, katılımcılar arasında yaş, gelir, yaşam tarzı, diyet veya hastalıklardaki küçük ve büyük farklılıkları hesaba kattıktan sonra bile tutarlı kaldı. “Bazı diyet yönergeleri tüketicilerin az yağlı süt ürünlerini seçmelerini önermeye devam ederken, diğerleri bu tavsiyeden uzaklaştı, bunun yerine süt ürünlerinin sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini ve belirli süt ürünlerini seçmeye vurgu yaptı, örneğin tereyağı yerine yoğurt. — ya da ilave şekerle doldurulmuş şekerli süt ürünlerinden kaçınmak,” dedi Dr. Marklund. “Bulgular kısmen süt yağı dışındaki faktörlerden etkilenebilse de, çalışmamız süt yağının kendi başına herhangi bir zararı önermemektedir.”

Hayvancılığın Sorunları

Araştırmacılar en çok hangi süt türlerini yemeyi öneriyor?

Avustralya’daki George Küresel Sağlık Enstitüsü’nün baş yazarı Dr. Kathy Trieu, önceki araştırmaların fermente süt ürünlerinin kalp sağlığı için en iyisi olduğunu gösterdiğini paylaştı. Artan kanıtlar, sütlü gıdaların sağlık üzerindeki etkisinin, yağ içeriğinden ziyade peynir, yoğurt, süt ve tereyağı gibi türlere daha fazla bağlı olabileceğini düşündürmektedir; ”dedi. “Çalışmamız, süt yağını azaltmanın veya süt ürünlerinden tamamen kaçınmanın kalp sağlığı için en iyi seçim olmayabileceğini gösteriyor.” Ayrıca, “süt ürünleri doymuş yağ açısından zengin olabilse de, diğer birçok besin açısından da zengindir ve sağlıklı bir diyetin parçası olabilir” diye ekledi Dr. Trieu. “Ancak, deniz ürünlerinde, kabuklu yemişlerde ve tropikal olmayan bitkisel yağlarda bulunanlar gibi diğer yağlar, süt yağlarından daha fazla sağlık yararına sahip olabilir.”

Süt, Tereyağı ve Peynirdeki Süt Yağı Kalp Sağlığınıza Faydalı-Kaynak: Nashia Bakermarthastewart.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir