Süt Böreği Tatlısı

Süt Böreği Tatlısı yazımızda süt, yumurta, un gibi malzemeler ile yapılan lezzetli bir tatlı olan Süt Böreği Tatlısı Tarifi yazdık.

Süt Böreği Tatlısı Yapımı

Malzemeler

  • 6 su bardağı süt
  • 4 adet yumurta
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 8 yemek kaşığı un
  • 1 su bardağı kıyılmış fındık
  • 3 yemek kaşığı tereyağı

Yapımı

Büyük bir cam kaseye 1 su bardağı kadar süt dökün. 4 tane yumurtayı bu kaba kırın. El çırpıcısı ile yumurtaları sütle birlikte çırpın. Geriye kalan 5 su bardağı kadar soğuk sütü de kaba boşaltın ve aynı anda malzemeleri çırpın. 1,5 su bardağı kadar toz şeker ilave edin ve malzemeleri çırpmaya devam edin. 8 yemek kaşığı kadar un ilave edin ve karıştırmaya devam edin. Ocağa bir tencereyi koyun ve altını açın. Süt böreği tatlısının harcını tencereye dökün ve sürekli olarak karıştırın. Muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırın. Katılaşmaya başladığı zaman ocağın altını kısarak pişirin ve karıştırın.

Bir borcama 3 yemek kaşığı kadar tereyağı koyun. 200 derecelik fırında tereyağını eritin. Tereyağı eridikten sonra borcamı dışarı çıkartın.

Tatlının harcı muhallebi gibi katı kıvama geldikten sonra tereyağlı borcama dökün. Bir spatula ile tenceredeki tüm karışımı tereyağının üzerine dökün. 1 su bardağı kadar kıyılmış fındık parçalarını tatlının üzerine dökün. Tekrardan süt böreğini fırına götürün. Süt böreği fokurdayana kadar pişirin. Tereyağı alttan üste doğru çıkacaktır. Muhallebi ve fındık üst katında kalacaktır. Piştikten sonra dilimleyerek tüketebilirsiniz.

Yorum yapın