Anasayfa » Mutfak » Suşi Yemenin Zararı

Suşi Yemenin Zararı

Suşi Yemenin Zararı-Parazit oluşması

Suşi Yemenin Zararı yazımızda çiğ balıktan yapılan suşinin içinde bulunan parazitlerin zararlarını ve çiğ balık yemenin neden olduğu hastalıkları yazdık.

Suşi Yemenin Zararı Nedir? Suşideki Parazitler

Uzmanlar, uzak doğu kültürü olan suşinin, Batı ülkelerinde popülaritesinin artmasıyla halk sağlığını riske attığı belirtiyor. Suşinin ana malzemesi olan çiğ balığın, artan parazit enfeksiyonlarında etkisi olduğunu söylüyor. Çiğ balık yemeye özgü olan bu parazitler, batılı ülkelerde gittikçe yaygınlaşıyor. Çiğ balığın taze olması veya güvenli olması, balığı pişirmediğiniz için sizi görünmeyen tehlikeye attığı gerçeğini değiştirmiyor. Normalde pişirilip yenilen balığın suşi nedeniyle çiğ tüketilmesi bu zararlı parazitlerin de yutulmasına neden oluyor.

Suşi Yemenin Zararı-Uzak Doğu Mutfağı

Suşi yiyen insanlar kendilerinin midesinin veya bağırsağının duvarlarına tutulan parazitleri yiyebilirler. Çiğ balık yedikten sonra eğer şiddetli karın ağrısı, kusma ve ateşleniyorsanız bu da geçmiyorsa, size parazitler bulaşmış demektir. Ringa solucanı hastalığına yakalanmış olursunuz. Diğer ismi ise Anisakiasisdir. Bu hastalık çiğ veya az pişmiş deniz ürünlerinin tüketiminde oluşmaktadır. Bu parazitler sizde beyaz larvalar ile şişmiş ve iltihaplı bağırsak altına gömülmüş olarak saklanırlar. Bunların özel bir ağ ile çıkarılması gerekir. Yoksa sizi ölüme kadar götürürler. Anisakis simplex veya kulak kurdu, düzensiz kalp atışı ve solunum yetmezliği gibi ciddi anafilaktik reaksiyonlara neden olur.

Suşi Yemenin Zararı-Ringa solucanı

Çiğ Balık Diyeti

Çiğ balık diyeti yapan Japonlarda bu hastalıktan çokça görüldüğü saptanmıştır. Diyet yapayım derken hastalığa yakalanıyorlar ve sağlığından oluyorlar. Uzak doğu kültüründe çiğ et yemek çokça görüldüğü için bu hastalıklarında olması normal karşılanıyor. Pişirilmesi gerektiği uzmanlarca açıklanmıştır. Batı ülkelerinin de beslenme alışkanlıklarında değişiklikler meydana geldiği için Anisakiasis, buralarda da yükselen bir hastalık olarak görülmektedir. Her ne kadar zararı olsa da ülkemizde ve Batı ülkelerinde menülerde ki yerini artırmaktadır. Pişmiş balık yerine pişmemiş suşi yemeğine ağırlık veriliyor.

Suşi Yemenin Zararı-Anisakiasis
Ringa solucanı

Çiğ Balık Yemenin Gösterdiği Hastalık Belirtileri

Parazitin gücüne bağlı olarak belirtiler bir hafta içinde kendini gösteriyor. Kişide kansızlık var ise ve kendisinde yorgunluk, halsizlik, eklem ağrıları, sinirsel ağrılar, baş ağrıları, unutkanlık gibi belirtilere rastlıyorsa hasta olmuş demektir. Hasta bir hafta kadar bir sürede iyileşir, fakat kan değerlerinin düzelmesi 1,5 ay kadar sürer. Tam pişirilmemiş veya hiç pişirilmemiş balıktan gelen parazitin cinsinin tespiti için hasta mutlaka uzman hekim tarafından muayene edilerek tedaviye alınmalıdır. Ona göre ilaç tedavisine başlanır. Hayati fonksiyonların çalışması için B12 vitamini takviyesi verilir. Tedavisine geç kalınılan parazit hastalıklarında hasta ölüme dahi gidebilmektedir.

Suşi Yemenin Zararı.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir