İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Suriye, Rusya’nın Türkiye Zirvesine Aracılık Etme Çabalarına Direniyor

Suriye, Rusya’nın Türkiye Zirvesine Aracılık Etme Çabalarına Direniyor

Suriye, Rusya'nın Türkiye Zirvesi Beşar Esad ve Putin

Suriye, Rusya’nın Türkiye Zirvesine Aracılık Etme Çabalarına Direniyor

Suriye, Rusya’nın Türkiye Zirvesine Aracılık Etme Çabalarına Direniyor

Suriye‘de iç savaşın patlak vermesinden bu yana on yılı aşkın süredir devam eden şiddetli husumetin ardından üç kaynak Cuma günü yaptığı açıklamada, Suriye’nin Rusya‘nın Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile bir zirveye aracılık etme çabalarına direndiğini söyledi.

Ancak aralarında üst düzey bir yetkilinin de bulunduğu iki Türk kaynak, Şam’ın geciktiğine itiraz etti ve liderler arasında nihai bir görüşme için işlerin yolunda gittiğini söyledi.

Erdoğan hükümeti, Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı devirmeye çalışan ve Suriye liderini devlet terörüyle suçlayan isyancıları destekliyor ve çatışmanın başlarında barış çabalarının onun yönetimi altında devam edemeyeceğini söylüyor.

Esad, İslamcı gruplar da dahil olmak üzere bir dizi savaşçıyı destekleyerek ve Suriye’nin kuzeyinde tekrar tekrar askeri saldırılar düzenleyerek teröre destek verenin Türkiye olduğunu söylüyor. Ankara, İstanbul’daki bombalı saldırıdan Suriyeli Kürt savaşçıları sorumlu tuttuktan sonra olası bir operasyona daha hazırlanıyor. Rusya, Esad’ın savaşın gidişatını kendi lehine çevirmesine yardım etti ve çatışmaya siyasi bir son vermenin peşinde olduğunu ve iki lideri müzakereler için bir araya getirmek istediğini söyledi.

Erdoğan yakınlaşmaya hazır olduğunun sinyallerini verdi

Geçen ay Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile el sıkıştıktan bir hafta sonra yaptığı konuşmada, defalarca darbeyle iktidara gelen bir liderle görüşemeyeceğini söyledikten sonra, Türkiye’nin “Suriye konusunda da işleri yoluna koyabileceğini” söyledi.

Hafta sonu televizyonda yayınlanan bir tartışmada “Siyasette dargınlık olamaz” dedi. Ancak olası görüşmelerde Suriye’nin pozisyonu hakkında bilgi sahibi olan üç kaynak, Esad’ın Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme teklifini reddettiğini söyledi.

Kaynaklardan ikisi, Şam’ın böyle bir toplantının, özellikle Ankara’nın Türkiye’den gelen 3,6 milyon Suriyeli mültecinin bir kısmını geri gönderme hedefini ele alması durumunda, gelecek yıl yapılacak Türkiye seçimleri öncesinde Erdoğan’ı destekleyebileceğine inandığını söyledi. İkiliden biri, “Erdoğan’a neden zaferi bedavaya teslim edelim? Seçimlerden önce herhangi bir yakınlaşma olmaz” diyerek, Suriye’nin dışişleri bakanları toplantısı fikrini de geri çevirdiğini sözlerine ekledi.

Tekliften haberdar bir diplomat olan üçüncü kaynak, Suriye’nin “somut bir şey getirmediği takdirde böyle bir toplantıyı yararsız gördüğünü ve şimdiye kadar istedikleri şeyin Türk birliklerinin tamamen geri çekilmesi olduğunu” söyledi.

Türk yetkililer bu hafta, ordunun hali hazırda topçu ve hava saldırıları düzenlediği kuzey Suriye’ye kara harekatı için hazır olması için sadece birkaç güne ihtiyacı olduğunu söylediler. Ancak hükümet, Ankara’nın Suriyeli Kürt YPG savaşçılarının sınırdan itilmesini ve mültecilerin ‘güvenli bölgelere’ taşınmasını istediği sınırda güvenliğe odaklanmaları halinde Şam ile görüşmeye hazır olduğunu da söyledi.

Üst düzey bir Türk yetkili, Esad-Erdoğan görüşmesinin “çok da uzak olmayan bir gelecekte” mümkün olabileceğini söyledi. Yetkili, “Putin yavaş yavaş bunun yolunu hazırlıyor” dedi. “Suriye’de büyük bir değişimin başlangıcı olur ve Türkiye üzerinde çok olumlu etkileri olur. Birçok alanda gergin olduğu düşünülürse Rusya da bundan faydalanır.”

Suriye, Rusya’nın Türkiye Zirvesine Aracılık Etme Çabalarına Direniyor-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir