Sürekli İş Değiştirmenin Zararları

Sürekli İş Değiştirmenin Zararları yazımızda Y kuşağında görülen sürekli iş değiştirme isteği ve iş yaşamında sürekliliğin kazanılmasının önemini yazdık.

Sürekli İş Değiştirmenin Zararları Nelerdir?

Büyükler gençlere sıklıkla iş yaşamında sürekli yer değiştirmemelerini, kendilerine düzgün iş bulmalarını ve oradan ayrılmamalarını tavsiye ederler. Bunun tersi olarak ise insan kaynaklarında “Gençler değişime ve gelişime açıktır. İş değişimi onlar için gelişim fırsatıdır ve farklı tecrübeler kazanmalarını sağlar”düşüncesi sıklıkla karşılaşılır. Randstad Workmonitor insan kaynakları danışma şirketinin ülkemizde yapmış olduğu çalışma verilerine göre insan kaynaklarında hakim olan bu fikre katılmamazı doğrulamaktadır. Yapılan araştırmaya göre; Türkiye’de yaşayan her 10 kişiden 7’sinin istemeyerek işe gittiği ve çoğunun aklında yeni bir iş bulma düşüncesinin bulunduğu öğrenilmiştir. Üstelik iş bulma düşüncesi olan çalışanların %45’i aktif olarak iş başvurusunda bulunmamaktadır. Sadece iş tekliflerini beklemektedirler.

Sürekli İş Değiştirme Gençler

Y kuşağının Çalışma Şekli

Y kuşağı, 1980-1999 yılları arasında doğanların oluşturduğu kuşağa denilmektedir. Eskilere göre daha geniş imkanlara sahip büyümüş olan Y kuşağı, daha da rahat büyümüşlerdir. Bu nedenle iş hayatından beklentileri diğerlerine göre daha yüksektir. Çalışma ortamında özgür olabilme, isteklerini rahatça ifade edebilme, sosyal haklar, iş ve özel hayat dengesini isterler. Bunların yanı sıra başkalarının işine sürekli gıpta ederler, sürekli pohpohlanma isteği hakim olur, işinden mutsuz olma ve sürekli yeni iş arayışında olmada hakimdir.

İş hayatında işlerin zorlaştığı durumlar olacaktır. Kişinin yapmış olduğu onca şeye rağmen takdir edilmemesi, hak ettiğini alamaması ve düzgün muamele görmemesi olasıdır. Böyle durumlarda insanın gidesi gelir. İşten ayrılmak kolay çözüm yolu olacaktır, fakat önceki çalışılan yerden ayrılma nedeni de buysa, bu durum artık bir döngü haline gelir. Kalıp savaşması zor olacaktır. Problemleri çözmek, bir şeyleri düzeltmeye çalışmak ve iyileştirme denemeleri yapmak zor olacaktır.

Çömlekçi Çırak Örneği

Çömlekçinin yanında çalışan genç bir çırak işi biraz öğrenince hemen gidip kendi dükkanını açmak istemiş. Ustası daha erken olduğunu ve işi tam öğrenmediğini söylese de, o kendi yerini açmış. Çok geçmeden çırak boynu bükük bir şekilde ustasının yanına gelmiş. Çırağın yapmış olduğu çömlekler sürekli olarak çatlamış ve işi bırakmak zorunda kalmış. Usta çırağına işin püf noktası olan noktayı göstermiş. Merdane dönerken ara ara “püf” diye üflenmesi gerekiyormuş. Bu sayede zamanla çömlekleri çatlatacak olan hava kabarcıkları patlıyormuş ve çömlekler sağlamlaşıyormuş.

İş Yaşamında Sürekli Olmanın Önemi

Çömlekte olduğu gibi bir kurumun sistemini tam anlamıyla öğrenmek, işle ilgili çevre oluşturmak, faaliyetlerden düzenli sonuçlar almaya başlamak da zaman almaktadır. Belli bir tecrübe kazanılmadan ve mücadele edilmeden hemen pes etmemek gerekir. Bunun yanı sıra iş yaşamında çok sık iş değiştirenler tercih edilmediği de bir gerçektir. İş verenler tarafından bu kişiler ufak tefek sorunlarda hemen küser, aldığı ilk teklifte işi bırakır gibi düşünürler. İş değiştirmede yaşanabilen işsizlik süreci ise kişinin stres yaşamasına, ekonomik sıkıntılar çekmesine ve toplum baskısı yaşamasına neden olacaktır. Sürekli yapacağınız iş sizi daha mutlu edecektir.

İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın