İçeriğe geç
Anasayfa » Psikoloji » Süper Anne Sendromu

Süper Anne Sendromu

Süper Anne Sendromu Nedir

Süper Anne Sendromu yazımızda annelerin çocuklarına en iyi şekilde bakabilmek ve en iyi şekilde yetişmesi için her şeyin mükemmel olmasını sağlamak istemesiyle oluşan rahatsızlıkları ve problemleri yazdık.

Süper Anne Sendromu Nedir?

Anneler çocuklarına en iyi şekilde bakabilmek için tüm vakitlerini onlar için harcayabilmektedir. Anneler mükemmel bir çocuk yetiştirmek için her şeyin en iyisini yapmaya çabaladığı için bir takım olumsuz durumlar yaşanmaktadır. Bu işi abartan anneler süper anne sendromuna yakalanmaktadır. Babalarda bu durum daha az yaşanmaktadır. Süper anne sendromu yaşayan anneler 24 saat boyunca çocuklarına yetmemektedir. Depresyon da olma, sürekli gerginlik yaşama, endişeli olma daha ilerisi de panik ataklar geçirmektedirler. Anneler çocuklarıyla çok fazla ilgilenirken halsizlik, yorgunluk ve bıkkınlık yaşamaktadır. Baş ağrıları, unutkanlık ve uykusuzluk bir diğer olumsuz durumlardır. Fiziksel olarak annelerde eklem ağrıları, kas ağrıları ve kramplar başlamaktadır. Ayrıca mide ağrısı, bağırsak rahatsızlıkları ve şişkinlikte annelerde, çocuklarıyla fazla ilgilenmenin sonucunda yaşanmaktadır.

Bebek ve Çocuk Bakımı hakkında bilgiler

Yeni Annelere Fazla Yükleniliyor

Yeni anne olanlara çevreden bir çok fikir ve tavsiye gelir. Çocuğunu nasıl bakması gerektiği ve nasıl büyütmesi gerektiği hakkında bir çok bilgi anneye söylenir. Mükemmel annelik durumu daha kadın çocuğunu doğurduğunda başlar. Anneye o kadar çok söz söylenir ki hepsini yapmaya kalkışıp süper anne olmaya kendini zorlamaktadır. Bu durum anneleri çok zorlamakta ve yukarı da saymış olduğumuz farklı rahatsızlıkların başına gelmesine neden olmaktadır. Yeni annenin yetersiz olduğu kanısı sonucu, yardım etme isteği anneleri zor durumda bırakmaktadır.

Kaynana ve gelin arasında bebek bakma konuları çokça bu durumlardan nasibini almıştır. Kaynana gelininin torununa iyi bakamayacağından korkup sürekli olarak laflarıyla gelininin moralini bozabilmektedir. Tecrübeli insanların yaşamış oldukları yanlışları ve doğruları karşısındakine aktarması çok iyidir, fakat nasıl aktardığı önemli olan konudur. Yeni annenin çevresindekiler çocuğun nasıl olduğu kadar annenin de nasıl olduğunu sormaları gerekir. Annenin moralinin düzeltilmesi burada esas olan durumdur. Annelerin gerektiği kadar şeyi yapmaları ve aşırıya kaçmamaları önerilmektedir. Hiç bir anne mükemmel olamaz ve mükemmelliğe de ihtiyaçları yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir