Kişisel GelişimPsikolojiSağlıkYaşam

Stres Nedir? Neden Olduğu Hastalıklar ve Gülümsemek

Stres Nedir? Neden Olduğu Hastalıklar ve Gülümsemek yazımızda stres nedir, stresin vücudu nasıl korumasız bıraktığı, stresin neden olduğu hastalıklar, gülümsemenin önemi ve strese karşı yapılacakları yazdık.

Stres Nedir?

Stresin kaynağında hem maddi hem de manevi sebepler vardır. Bulunduğumuz çağ, maddiyata ve teknolojiye dayalıdır. İnsanlarda bir o kadar maneviyata dayalı ve biyolojik canlılardır. Stres, vücudun her türlü uyarana yanıt verme yoludur. Tehlike altında olduğunu hissettiğinde sinir sistemi acil eylem için vücudu uyandıran stres hormonu salgılar. Bu hormonların etkisiyle kalp atışları hızlanır, kaslar kasılır, kan basıncı yükselir ve duyular keskinleşir. Bu sayede dayanıklılık artar, odaklanma hızlanır. “Savaş ya da kaç” tepkisi buna denir. Vücut bu şekilde korunur. Acil durumlarda insanların hayatını kurtarmaya yarar. Zorlukların üstesinden gelmemize yarar. Fakat sürekli stres durumunda olan insan için fayda yerine zarar getirir ve büyük hasarlar oluşmasına neden olur.

Vücudumuz stres anında ölüm kalım savaşına girer. Hayatta kalmak adına önlemler alır. Sinir sistemi, günlük stres faktörlerini ve hayatı tehdit eden olayları ayırt edemez ve aynı şekilde tepki gösterir. Günlük hayatta yaşadığınız stresler; trafik sıkışıklığı ya da iş yerindeki sıkıntılar, vücudun stres hormonlarını harekete geçirir, vücut hayati tehlike olduğunu zanneder ve ona göre önlemlerini alır.

Vücudun Dikkati Başka Yöne Çekilir

Günlük hayatımızda sürekli bu tip streslere maruz kalmak vücudu aşırı yorar ve ciddi sağlık problemlerine neden olur. Stres anında vücut hayatta kalmaya çalıştığı için dolaşım ve solunum gibi hayati fonksiyonlar gerçekleştirmeye odaklanır. Bu sırada bağışıklık ve üreme gibi diğer sistemler baskılanır. Pek çok hastalık da vücudun direnci düştüğü için stresli durumlarda ortaya çıkar. Çünkü bağışıklık kapatılmıştır ve vücut mikroplarla savaşmayı bırakmıştır. Stresli durumlarda kadınların menstrual döngülerinde aksamalar görülmektedir. Vücut, “üremenin zamanı değil” diye düşünüp hayatta kalmaya çalışırken yumurta üretimini erteler.

Korku, Kaygı ve Stres

Stresin Neden Olabileceği Bazı Hastalıklar

Baş ağrıları: Stresli durumlarda baş ağrıları sıkça görülür. Migren ve gerilim tipi baş ağrılarının çoğunlukla kaynağı strestir.

Mide problemleri: Aşırı gerginlik sonucu kişide mide ülseri, reflü ve hazımsızlık görülebilir.

Bağırsak problemleri: Kabızlık, ishal, şişkinlik, gaz şikayetleri oluşabilir.

Cilt hastalıkları: Saç kıran, ürtiker (kurdeşen), egzama, tedaviyle düzelmeyen kaşıntı ve alerjinin nedeni stres olabilir.

Göz seğirmeleri sıklıkla görülür.

Geçmeyen boyun ağrıları, bel ağrıları, vücutta katılık hissi görülebilir.

Kalp hastalıkları: Hipertansiyon ve kalp krizi çoğunlukla stresli kişilerde görülebilmektedir.

Ruhsal problemler: Depresyon, kaygı bozuklukları, panik bozukluk gibi hastalıklar, gergin kişilerde daha sık görülür.

Aşırı kilo alma ya da kilo kaybı gerginlik yaşayan kişilerde sıklıkla yaşanır.

Hamile kalamama: Herhangi bir fizyolojik problem olmamasına rağmen kişi hamile kalamayabilir.

Tansiyon ve şeker hastalığına neden olabilir.

Vücutta uyuşukluklar ve karıncanmalara neden olabilir.

Unutkanlık, zihinsel karışıklık, konsantrasyon sorunları görülür.

Beyin kanamaları daha çok stresli kişilerde yoğun bir şekilde görülür.

Sperm olmayan erkek

Strese Karşı Gülümsemek ve Yapılacaklar

Modern çağın getirdiği hayat şekli nedeniyle stresten uzak durmak pek mümkün değildir. Bu yüzden stresi kontrol etmeyi bilmemiz gerekir. Kaşlarımızı çattığımızda bile vücudumuz üzgün olduğumuzu sanıp stres hormonu salgılamaktadır. İşte bu tür durumlarda gülümsemek çok önemlidir. Yaşadığınız olumsuzluklara rağmen gülümsemek, beynimizin mutlu olduğumuzu sanmasına neden olur. Bunun yanında çeşitli rahatlama egzersizleri de yapılabilir. Bunlardan biri kelime tekrarıdır. Yapılan araştırmalarda aynı kelimeyi defalarca tekrarlamak zihni diğer düşüncelerden arındırır, hafızayı güçlendirir ve sağlığı olumlu yönde etkiler.

Strese karşı yapılacaklarda ilk sırada kişinin kendisini iyi tanıması gelir. Bu şekilde strese nelerin sebep olduğu anlaşılır. Bununla beraber kendinize zaman ayırın. Yürüyüşler yapın. Dengeli beslenin. Ağır yiyecekler yerine sebze ve meyve tüketin. Kimyasal ve paketlenmiş ürünlerden olabildiğince uzaklaşın. Gürültüsüz, sakin ortamlarda bulunun. Sevdiklerinizle zaman geçirin. Yine tekrar etmek gerekirse her şeye rağmen gülümseyin.

Stres Nedir? Neden Olduğu Hastalıklar ve Gülümsemek-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir