HaberYaşam

Starbucks Yeni Bir Bahşiş Sistemi Başlattı ve Müşteriler Bu Duruma Çıldırıyor

Starbucks Yeni Bir Bahşiş Sistemi Başlattı ve Müşteriler Bu Duruma Çıldırıyor

Starbucks Yeni Bir Bahşiş Sistemi Başlattı

Restoranlarda ve kafelerde bahşiş vermek zor bir iş olabilir. Teknik olarak zorunlu değildir, ancak tamamen atlarsanız, giderek daha fazla küçümsenir. Bu, Starbucks‘taki yeni bahşiş sistemiyle turşu müşterilerinin kendilerini içinde buldukları tam da bu.

Dünyaca ünlü kahve zinciri, müşterilerin “en sevdikleri baristaları tanımalarının” bir yolu olarak girişimi Mayıs ayında duyurdu. Banka veya kredi kartlarıyla ödeme yapan müşterilerin baristaya 1, 2 dolar veya özel bahşiş verebildiği Eylül ayında bazı mağazalarda kullanıma sunmaya başladılar ve bu süreçte bazı güçlü duygular uyandırdı. Bahşiş sistemiyle ilgili bir Reddit dizisi 100’den fazla yorum aldı.

Bir kullanıcı, “Mağaza içi satın alımlar için çok iyi çalışıyor, ancak evet, arabaya servis yapmak o kadar garip ki ne diyeceğimi asla bilmiyorum,” diye yazdı.

Bir Twitter kullanıcısı şunları yazdı: “Starbucks Drive’dan geçtim ve bir içki aldım ve onlar şimdi size bakarken ödeme yapmak için kartınızı çıkarır çıkarmaz bahşiş vermek isteyip istemediğinizi sormaya başladı. Bu çok garip…… sadece bu insanlara daha iyi bir maaş ödeyin.

Starbucks sözcüsü, 1 Ağustos’tan itibaren ABD’de çalışanların ortalama ücretini saat başına yaklaşık 17 ABD Doları’na çıkardı

Başka bir Twitter kullanıcısı yazdı: “Gerçekten kaba olmaya çalışmıyorum çünkü müşteri hizmetleri işlerinin zor bir iş olduğunu biliyorum ama şimdi bir kartla ödeme yaptığınızda Starbucks’ımdaki arabaya serviste bahşiş istiyorlar… kelimenin tam anlamıyla bana veriyorsunuz. ”

Bir Facebook kullanıcısı şunları yazdı: “İnsanlar bana ucuz diyecekler, ancak nadiren siparişler veya bir kahve kapmak için bahşiş veririm… Akşam yemeğine gittiğimde veya çeşitli hizmetleri kullandığımda çok iyi bahşiş veririm. Arabayla kahve siparişi için %25 bahşiş bırakmak istemiyorum.

Ancak herkes yeni sistemi sevmiyor değil. Birkaç Reddit kullanıcısı, baristalara seve seve bahşiş vereceklerini söyledi. Kendilerini eski Starbucks çalışanları olarak tanımlayan kişiler de bunun hoş bir değişiklik olduğunu söylediler.

Starbucks İşçi Sendikası (SBWU), kredi kartı bahşiş programının doğrudan kendi kampanyalarından kaynaklandığını söyledi.

SBWU’dan bir sözcü, “Geçtiğimiz sonbaharda Buffalo, NY’de kampanyamızı başlattığımızda sendikalı işçilerin ilk taleplerinden biri kredi kartı tüyosuydu” dedi. “Yalnızca Starbucks’a baskı uygulamaya başladıktan sonra şirket, kredi kartı bahşişi uygulama planlarını duyurdu.”

Starbucks’ın bir sözcüsü; şirket çalışanlarının mevcut ücret ve yan haklar sistemine katkıda bulunan bir kredi kartı bahşiş verme işlevini beklediklerini söyledi. Şirket, herhangi bir sendika faaliyeti başlamadan önce bir dijital bahşiş sistemi hakkında görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Sözcü, “Sistem diğer perakendecilerde göreceğinize benzer ve Starbucks’a özgü değil” dedi. “Söz konusu bahşiş olduğunda hem müşterilerden hem de ortaklardan (çalışanlardan) çok olumlu geri bildirimler aldık.”

Starbucks çalışanları, geçtiğimiz yıl bir sendikalaşma kampanyasının merkezinde yer aldı. Şirket geçen Aralık ayında sendikasız bir şirketten bugün 250’den fazla sendikalı mağazaya geçtiği için hareket hızla ülke geneline yayıldı.

Starbucks Yeni Bir Bahşiş Sistemi Başlattı ve Müşteriler Bu Duruma Çıldırıyor-Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir