Ebrandvalue Yazılım Çözümü

Stalklamak Ne Demek? Stalkerların Amacı Ne?

Haber Psikoloji Yaşam

Stalklamak Ne Demek? Stalkerların Amacı Ne? yazımızda sosyal medyaların günümüzde çokça kullanılmasıyla eskiden beri var olan stalklamanın daha kolay hale gelmesi, stalkerların amacını ve stalk çeşitlerini yazdık.

Stalklamak-Stalking

Stalking: Takıntılı biçimde birilerinin izini sürme, takip etme, taciz etme, sıkıntı verme anlamında kullanılan ve fiziksel dünyada tehlikeli eylem olarak tanımlanmaktadır. Sosyal medyaların popülerleşmesiyle stalking, yeni anlamlar kazanmaya başladı. Şimdilerde stalk için; az zahmetle, sadece bilgisayar ve akıllı cihazlar üzerinden yapılan, çoğu zaman karşı tarafa zarar vermeyen, bazen stalkerin kendisinde hareketsizlik boyutuna varan aşamaları olan iz sürme faaliyeti diyebiliriz. Günümüzde yaygın anlamıyla stalk, bir kişinin sosyal medya profillerine doğrudan veya arkadaşları üzerinden erişme, o kişiye dair detaylı bilgi toplama ve bunun için iz sürme faaliyetlerini kapamaktadır. Sosyal medyalar üzerinden diğer insanların mahrem bilgilerine dair merakın sonucu olarak akıl almaz taktiklerle iz süren insanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu işin detaylarını açıklayan ve bu işle ilgili videoları paylaşarak övünmeyi meziyet sayan insanlarda bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Çocuklarının Fotoğrafını Paylaşan Anne

Stalkerların Amacı

İz sürme bağlamında ele alındığında stalker olanın amacı, merakını tatmin etme ya da şüphe ettiği şeyin doğru olup olmadığını arama çabası da içermektedir. Bu merak duygusunun boyutu, yapılan eylemi sapkınlık ya da bağımlılık aşamasına kadar götürebilmektedir.

Gözetleyen kişi genellikle tanıdığını, komşusunu, arkadaşlarını, nefret ettiği ya da hoşlandığı birisini takibe alırken; bazen bir anda dikkatini çeken herhangi biri ya da medyada yer alan ünlü birini gözetlenecek hedef haline getirebilir. Sosyal medya platformlarının çalışma sistemi de bu işi kolaylaştırarak, zaman zaman birçoğumuz stalkerlerin hedefi haline gelebiliriz. Başkalarının hayatını merak etme eskiden de vardı, fakat sosyal medya ile insanlar hayatlarını buralara taşıdıkları için insanların merak duygusu da artmaya başladı. Sürekli merak duygusu kamçılanan insanların online stalklama durumu, bazı insanların günlük hayatında önemli yer tutmaya başladı.

Sosyal Medyanın Gücü ve Etkisi

Stalklama Çeşitleri

Farklı Stalklama çeşitleri vardır.

  • Şu anda görüşmediği eski yakınının ne yaptığını takip etmek
  • şarkıcı ve sporcu gibi ünlüleri sürekli takip etmek
  • politik görüşünü merak ettiği kişiyi takip etmek
  • arkadaşlarının ya da az tanıdığı birinin özel hayatını merak etmek
  • öç almak ya da açığını aramak amacıyla takipte bulunmak.

İlk göze çarpanlar stalklardır. Bunlardan bazıları sadece merak duygusu ile yapılıyorken bazıları tehlikeli sonuçlara neden olabilmektedir. Açık paylaşımların görülmesi gibi karşı tarafa zarar vermeyen takip etmeyi zararsız stalk kapsamında değerlendirebiliriz. Bununla birlikte hedef kişinin sosyal medya profillerinin sürekli takip edilmesi ve bazı taktiklerle mahrem bilgilerinin ele geçirilmeye çalışılması hem kötü niyet ihtiva eder, hem de bağımlılık işareti olarak görülür.

Stalklamak Ne Demek? Stalkerların Amacı Ne?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir