Seyahat

St. Petersburg Gezilecek Yerler-Rusya

St. Petersburg Gezilecek Yerler-Rusya yazımızda St. Petersburg’un nerede olduğu, St. Petersburg gezilecek yerleri ve tarihi yapılarını yazdık.

St. Petersburg

St. Petersburg, Sankt-Peterburg ya da Türkçe kaynaklardaki yaygın adıyla St. Petersburg, Moskova‘nın 715 km kuzeybatısında bulunan, Rusya’nın 2., Avrupa‘nın 4. büyük şehridir. Kültürel merkez oluşunun yanı sıra zarif binalarıyla da bilinir. Baltık Denizi kıyısında Neva Nehri üzerindeki 42 ada üzerine yayılmıştır. 2012 yılına göre nüfusu 4,991 milyondur. (Vikipedi) St. Petersburg şehri Dünyanın en güzel şehirleri arasında gösterilmektedir. Rusya’nın Avrupa’ya bakan şehridir. Şehir UNESCO‘nun Dünya Mirası Listesine girmiştir. Dünyanın en çok tanınan şehirleri arasındadır.

Rusya'nın askeri gücü

Rusların Özellikleri

Ruslar, Slav ırkından oldukları için genel olarak uzun boyludurlar. Süt ve süt ürünlerini çokça tüketen Ruslar, küçük yaşlarından itibaren mutlaka sporlarla meşgul olarak gelişimlerini sürdürürler. Genel olarak beyaz tenli, mavi gözlü ve sarışın ırk yapısına sahiptirler. Ruslar boş zamanlarını bol bol yürüyüş yaparak geçirirler. Formlarını bu sayede sürekli korurlar. Rusların ülke toprakları genelde soğuk olduğu için sürekli olarak daha sıcak ülkelere tatil için giderler. Ülkemize de çok sayıda Rus turist gelir.

St. Petersburg-Nevsky Caddesi
Nevsky Caddesi

St. Petersburg-Nevsky Caddesi

İstanbul’dan Rusya’nın St. Petersburg kentine uçakla 3,5 saat uçarak ulaşabilirsiniz. St. Petersburg’a geldikten sonra St. Petersburg Gezilecek Yerler arasında ilk sırada Nevsky Caddesi olmalıdır. Nevsky caddesi, St. Petersburg’un en meşhur yerleri arasındadır. St. Petersburg’un en meşhur kafeleri, mağazaları ve restaurantları burada yer alır. Cadde sabahtan akşama kadar tıklım tıklımlığıyla dikkat çekmektedir. Caddenin uzunluğu 5 km kadardır. Caddede dünyanın en pahalı otelleri yer almaktadır. Rus tarihinin en değerli binaları da bu cadde üzerinde bulunur. Caddenin altından 3 tanede kanalı geçiyor. Caddeye tarih ve modern hayatın buluşma noktası diyebiliriz. Kültürel etkinlikler her daim bu cadde üzerinde gerçekleştirilir. Yazları her gün festivalleri düzenlenir. Yazın keyfini çıkarmak isteyen St. Petersburglular sürekli olarak bu festivallere katılırlar. Haziran ve Temmuz ayları Beyaz geceler olarak adlandırılır ve sürekli festivaller olur.

St. Petersburg-Peterhof Sarayı
Peterhof Sarayı

Peterhof Sarayı

Peterhof Sarayı, Rusya’nın Sankt-Peterburg şehrinin Peterhof beldesinde yer alan ve I. Petro tarafından yaptırılan bir dizi saray ve bahçeden oluşan komplekstir. Razvodnaya Ulitsa‘da yer alır. Rusların İsveçlilere yapmış olduğu savaştan sonra Baltık Deniz’indeki tehlike ortadan kalkınca, hemen Baltık Deniz’inin kıyısına kurulmuş olan muhteşem bir saraydır. İnanılmaz bir bahçesi vardır. Peterhof Sarayı, 1714-1725 yılları arasında yapılmıştır. 300 yıllık bir geçmişe sahiptir. Deniz kıyısında bulunan sarayın çok fazla ziyaretçisi bulunuyor.

Bahçede bulunan havuzun her tarafında altın kaplama süsler bulunur. Saray bahçesinde bolca özel ağaç da bulunmaktadır. Bu ağaçlar dünyanın farklı yerlerinden getirilmiştir. Bahçenin belli yerlerinde eski Rus kıyafetlerini giyen kişiler bulunur ve insanlarla hatıra fotoğrafı çektirirler. Peterhof Sarayı 607 hektarlık alana kurulmuştur. Bu alanda bolca fıskiyeli havuz göreceksiniz. Yazın gelen turistler isterlerse sarayın plajında denize girebiliyorlar. Sarayın bazı yerlerinde gizli fıskiyeler bulunur, bunlar gelen misafirleri gizliden ıslatır. Bu uygulama I. Petro zamanından kalmadır. Ruslar bu sarayın etrafına bozuk para saçmayı severler. Peterhof Sarayı, gidilmesi ve gezilmesi gereken yerler arasında yerini almalıdır.

St. Petersburg-Voskresenia Khristova Kilisesi
Kanlı Katedral-Voskresenia Khristova Kilisesi

Kanlı Katedral-Voskresenia Khristova Kilisesi

Rusya’da bolca kilise ve katedral yer almaktadır. Hepsinin de mimarisi ilginç ve görkemlidir. St. Petersburg’un merkezinde bu katedrallerin biri olan Kanlı Katedral yer almaktadır. Voskresenia Khristova Kilisesi, inşaatı 1883 tarihinde başlayıp, 1907 yılında tamamlanmıştır. Katedralin altın kubbeleri bulunmaktadır. 3. Alexander tarafından öldürülen babası anısına yaptırılmıştır. 2.Dünya savaşında sığınak olarak da kullanılmıştır. 1930 yılında kapanarak müzeye dönüştürülen Kanlı katedral, günümüzde hala müze olarak işlevini sürdürüyor. Masallarda anlatılan şatolara benzeyen katedral, şehrin güzelliğini arttırıyor.

St. Petersburg-Kazan Katedrali
Kazan Katedrali

Kazan Katedrali

Kazan Katedrali, Rusya’nın Sankt Petersburg kentinde bulunan bir katedraldir. Katedral, Nevski Bulvarı üzerinde yer alır. 18. yüzyılda Pedro zamanında inşa edilmiştir. Rusya’ya Komünizm geldikten sonra kapatılan katedral müze olarak kullanılmaya başlanmış. İnsanlara burada dinsizlik öğretilmiştir. Komünizm gittikten sonra ise insanlar yine ibadetlerini yapmak için gelmişlerdir. Kazan Katedrali, görkemli bir mimariye sahiptir. Görünümü Roma tapınaklarını andırmaktadır. Farklı duruşu nedeniyle turistlerin gezdikleri yerler arasındadır. Yapı içinde dinleriyle ilgili bir çok yapı bulunmaktadır.

St. Petersburg-Kütük Ev-Doğal Yaşam
Kütük Evler

St. Petersburg Köy Yaşamı

Rusya’da şehirden uzaklaştığınızda insanlar genellikle kütüklerden yapılmış evlerde yaşamlarını sürdürmektedir. Bunun sebeplerinden ilki, Rusya’da çok fazla ağaç bulunduğundan evler ağaçlarla yapılıyor. İkincisi ise kütük evler, yazları evin içerisini çok serin tutuyor, kışları ise sıcak tutuyor. Doğal klima için kütük evler tercih edilmektedir. Köylerde yöresel yaşamın en doğal hali yaşanmaktadır. Rusların geleneksel müzikleri de köylerde çalınmaya devam ediyor.

St. Petersburg-Neva Nehri
Neva Nehri-Kanallar

Kanallar

St. Petersburg’u kolayca gezmenin yolu şehir boyunca devam eden kanallarla yolculuk yapmaktır. 74 km’lik Neva Nehri‘nin 30 kilometresi şehrin içinden geçiyor. 42 adanın yanı sıra 55 tane kanal nehrin üzerinde bulunmaktadır. 500 civarı köprü inşa edilmiştir. Şehirde kışları -30-50’ye kadar soğukların olmasıyla birlikte nehir donmaktadır. Çocukların dirençlerini arttırmak için donan nehirde yer açtıktan sonra çocuklar bu suya sokulur. Bu şekilde çocukların ileri de hastalıklara karşı dirençli olmaları sağlanır. Yazları kanalda gezdiğiniz zaman şehrin her yerini görebilirsiniz.

St. Petersburg-Catherine Park
Catherine Park

Catherine Park

Catherine Park, St. Petersburg’a yaklaşık yarım saatlik bir uzaklıktadır. Catherine Park içerisinde birden çok küçük saraylar bulunur. Burada camii görünümlü hamam bulunmaktadır. İçeride Rusların, Osmanlıyla yapmış oldukları savaşlar sonucu elde ettikleri ganimetler kullanılmıştır. Bu parkın olağanüstü bir doğası vardır. Etrafta park, göl ve bolca ağaç bulunmaktadır. 1768-1774 tarihleri arasında Ruslar ve Osmanlılar arasında Çeşme‘de bir savaş çıkmıştır. Ruslar, Osmanlının donanmasını Çeşme’de yakıyor. 1 gecede tüm Osmanlı donanması yakılmıştır. İtalya üzerinden İzmir’e gelerek bu işi yapmışlar. Ruslar, Osmanlının donanmasını yaktıktan sonra bunun anısına Catherine Park’ın içine zafer anıtı dikiyorlar. Sarayın tam ortasında yer alan bu anıt, Ruslara Çeşme zaferini hatırlatıyor. 2.Catherine’nın planı ile Ruslar zafere ulaşmıştır. St. Petersburg’da bu zafer için daha bir çok anıtlar yapılmıştır. Çeşme ismi yani bu şehirde oldukça ünlüdür.

Peter ve Paul Kalesi Rusya
Peter ve Paul Kalesi

Peter ve Paul Kalesi

Peter ve Paul Kalesi, I. Petro’nun yaptırdığı bu kalede, eski şehirle ilgili müze ve katedral bulunuyor. İsviçrelilere karşı kendi savunmak için yapılmış.

Ermitaj Müzesi Rusya
Ermitaj Müzesi

Ermitaj Müzesi

Ermitaj Müzesi, Rusya’nın Sankt-Peterburg şehrinde yer alan bir sanat ve kültür müzesidir. İnzivaya çekilme yeri anlamına gelmektedir. Dünyanın en büyük ve eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi, 1764 yılında Çariçe II. Katerina tarafından kurulmuş, ancak 1852 yılında kamunun hizmetine açılmıştır. İçerisinde 100’lerce altından oda bulunmaktadır. Dünyanın en büyük 5 müzesinden birisidir. Dünyanın en büyük resim koleksiyonu içerisinde bulunmaktadır. Balo salonunda her yer altın kaplamadır. Katerina kendine özel olarak içini dizayn ettirmiştir.

Saint Isaac
Saint Isaac Katedrali

Saint Isaac Katedrali

Saint Isaac Katedrali, 1818 yapımı, altın kaplama kubbeli, gösterişli ve renkli tasarıma sahip Rus Ortodoks katedrali ve müzesidir. Yapımı tam 40 yıl sürmüştür. Altın kaplama kubbesine tam 100 kilo altın kullanılmıştır.

Saray Meydanı Rusya
Saray Meydanı

St. Petersburg Saray Meydanı

Saray Meydanı, Nevskiy Caddesi’ni Saray Köprüsü vasıtasıyla Vasilyevskiy Adası’na bağlayan bir meydandır. Kanlı Pazar ve Ekim Devrimi gibi önemli olaylara sahne oldu. Kışlık Saray ve Aleksandr Sütunu meydanda bulunmaktadır.

Mavi Camii
Mavi Camii-Tatar Camii

St. Petersburg-Mavi Camii-Tatar Camii

Mavii Camii‘nin 100 yıllık bir geçmişi vardır. Rusya’da yaşayan Müslümanlar tarafından kullanılmaktadır. 1913 yılında açıldığında Avrupa’nın en büyük Camiileri arasında yer alıyordu. 3 yıl içinde yapımı tamamlanmıştır. St. Petersburg’un merkezinde yer almaktadır. Masmavi kubbesiyle her yerden görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir