İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Spor Salonlarında Çıplak Ayakla Yürümeyin

Spor Salonlarında Çıplak Ayakla Yürümeyin

Spor Salonlarında Çıplak Ayakla

Spor Salonlarında Çıplak Ayakla Yürümeyin yazımızda Amerika’nın Teksas eyaletinde spor salonunda çıplak ayakla banyo yapan bir adamın başından geçen sağlık sorununu yazdık.

Spor Salonlarında Çıplak Ayakla Yürümeyin-Siğil
Enfeksiyonlu ayak

Spor Salonlarında Çıplak Ayakla Yürümenin Sonucu-Küçük Bir Siğille Başlayan Hastalık

Bir Teksaslı adam, spor salonunda çıplak ayakla gezerken ayağına et yiyen bir enfeksiyon bulaşmış. Başlangıçta hiçbir şeyin farkına varmayan adam, tek siğilin oluşmasıyla kendisini bir endişe kaplamış. Bu siğil zamanla ayağının dibinde yayılmış ve açık yaralar oluşturmuş. Kendi başına bir çok iyileştirme yöntemi denemiş, fakat bir türlü iyileştirememiş ve yara büyümüş. Şu an deri grefti ameliyatı olan adam, diğer insanları uyarmak için duş kabinlerinde ve suyun olduğu yerlerdeki tehlikeleri anlatıyor ve sosyal medyada ayağının fotoğrafını çekerek dikkatli olmaları gerektiğini paylaşıyor. Deri grefti ameliyatı, vücudun bir bölgesinden, deri eksikliği olan bir başka bölgeye deri nakli yapılarak o bölgenin iyileştirilmesi ameliyatıdır.

Spor Salonlarında Çıplak Ayakla Yürümeyin-Ameliyat
Deri grefti ameliyatı sonrası

Plantar Siğili ve Ameliyat

Adam, yerel spor salonunda bir maraton eğitimi aldığını ve daha sonra kendi işine gittiğini belirtti. İşe giderken terli ve kokmuş bir şekilde işe geri dönmek istemediği için yalın ayak duş almaya karar vermiş. Aslında malzemelerini getirirdi fakat banyonun temiz olduğunu varsayarak çıplak ayakla dolaşmakta bir mahsur görmemiş. Daha sonra ise sol ayağının dibinde, etin geri kalanından daha sert, kaşıntıya neden olan bir problem meydana gelmeye başlamış. Başlarda umursamayan adam, daha sonraları ilerlediğini görünce doktora başvurmak zorunda kalmış.

Doktor kendisine bir plantar siğili olduğunu söyledi. Ayak tabanı siğilleri, ayağın alt kısmında ortaya çıkarlar ve yürümeyi zorlaştırırlar. İyi huylu bir tümör olarak büyüyebilmektedir. Adam bunu öğrendikten sonra aldığı eğitimi sekteye uğratmamak için kendince internetten aldığı ilaçları ayağına sürmüş. Hiçbiri işe yaramamış, fakat yaklaşık olarak altı ay sonra yeni tanıştığı doktorun tedavisiyle her hafta kabarmış deriyi kesip cildini yumuşak cilde uygulayarak tedaviye başlamışlar. Fakat o zaman virüs yayılmaya başlamıştı. Bir siğil ile başlayan enfeksiyon yakın bir zamanda beşe dönüştü ve tedaviler işe yaramadı. Son olarak ise bütün ayağı şişmiş ve acısı çok fazla artmıştı artık yürüyemiyordu bile. En son çare olarak ameliyat masasına yattı. Ve ayağının üzerine basabilmeyi dört gözle bekliyor.

Adamın öğüdü: “Kendinize bir iyilik yapın, su bulunan herhangi bir kamusal alanda ayakkabı giymeyi sakın ihmal etmeyin.” Ayrıca bu virüsler 2 yıldan fazla bu yerlerde canlı kalabiliyor. Resimde görülen adamın ayağı bandajlı halidir, bandajsız hali midenizi bulandırabileceği için yayınlamıyoruz. Ayak bakımınıza özen göstermeyi unutmayın.

Spor Salonlarında Çıplak Ayakla Yürümeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir