İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın Değeri Ne Kadar?

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın Değeri Ne Kadar?

Senden Bir Şey Olmaz-Elon Musk

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk‘ın Değeri Ne Kadar?

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın Değeri Hızlı Bir Şekilde Artmaya Devam Ediyor

Roket üreticisi SpaceX ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla‘nın CEO’su Elon Musk, dünyanın hareket şeklini değiştiriyor. Mucit, yönetici ve fütürist de dahil olmak üzere ona iyi para kazandıran birçok şapka giyiyor. Forbes‘a göre Elon Musk’ın net değeri şu anda 255.2 milyar dolara kadar çıktı. Girişimcinin değeri, Hertz‘in 25 Ekim’de filosu için 100.000 Tesla EV (elektrikli araç) siparişi vereceğini açıklamasının ardından bir gecede 25,6 milyar dolar arttı.

Elon Musk’ın Net Değeri: 255.2 Milyar Dolar

Elon Musk, vizyonunu gerçeğe dönüştürerek servetini inşa etti. Liseden mezun olmadan önce Musk, yarattığı bir bilgisayar oyunu için 500 dolar kazandı. Daha sonra bir dizi başarılı teknoloji şirketi kurmaya ve onları büyük bir kârla satmaya devam etti. Teknolojiye olan ilk ilgisi, 2021 itibariyle onu dünyanın en zengin insanı yapan bir kariyere dönüştü.

  • Net Değer: 255.2 milyar dolar
  • Elon Musk Doğum Tarihi: 28 Haziran 1971
  • Birincil Zenginlik Kaynakları: Girişimci, mucit, yatırımcı
  • Kariyer Özeti: SpaceX ve Tesla Motors CEO’su

Elon Musk’ın Kariyer Zaman Çizelgesi

Elon Musk, ana vatanı Güney Afrika‘da yaşayan bir gençken programlamayı kendi kendine öğrendi. 17 yaşında Queen’s Üniversitesi’ne katılmak için Kanada’ya taşındı, ancak üç yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi’ne gitmek için ayrıldı. Orada ekonomi alanında lisans derecesi aldı. Daha sonra doktora programını bıraktı ve ilk şirketi Zip2 Corporation‘ı kurdu.

1999’da Musk, Zip2’yi 307 milyon dolar nakit ve 34 milyon dolarlık hisse senedi opsiyonu karşılığında sattı. Daha sonra eBay tarafından 2002 yılında 1.5 milyar dolarlık hisse senedi karşılığında satın alınan X.com şirketini kurmaya devam etti. Aynı yıl Musk, SpaceX’i yarattı. Ertesi yıl Tesla’ya katıldı. Bugün SpaceX’in %48’ine ve Tesla’nın %20’sine sahiptir.

Tesla Model 3 2018
Tesla Model 3

Elon Musk’ın Hayırseverliği

2002’den beri Elon Musk Vakfı 25 milyon dolar bağışladı ve bu miktarın büyük kısmı kar amacı gütmeyen bilim ve eğitim programlarına gitti. Vakıf ayrıca 75 milyon dolarlık hibe fonu sağladı. Musk, vakfından aldığı bağışların yanı sıra Wikimedia Foundation, Big Green ve Future of Life Institute gibi gruplara da para bağışında bulundu.

Elon Musk’ın Gayrimenkulleri

Musk’ın kuzey Kaliforniya’da 100 yıllık bir evi var. 2017’de 23.364 milyon dolara satın aldı. Daha önce, 2012’de 17 milyon dolara satın aldığı Bel-Air’de 20.000 metrekarelik bir ev ve kendi satın aldığı 9.300 metrekarelik bir ev de dahil olmak üzere Kaliforniya’da altı evi daha vardı. 2016’da 24.25 milyon dolar ödedi. Musk, dünyevi mülklerinin yarısını satacağını açıkladıktan sonra, Güney Kaliforniya’daki altı mülkünü sattı.

SpaceX ve Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın Değeri Ne Kadar? Kaynak: gobankingrates.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir