İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » S&P 500 İlk Kez 5.000 Seviyesinin Üzerinde Kapandı

S&P 500 İlk Kez 5.000 Seviyesinin Üzerinde Kapandı

Küresel Borsalarda Yıl

S&P 500 İlk Kez 5.000 Seviyesinin Üzerinde Kapandı

S&P 500 İlk Kez 5.000 Seviyesinin Üzerinde Kapandı

Wall Street, Cuma günü S&P 500 endeksinin tarihinde ilk kez 5.000 seviyesinin üzerinde kapanışıyla bir rekor kapanış daha kutladı.

Rekor kıran seans, yatırımcıların Aralık ayı enflasyon verilerinin ilk bildirilenden daha düşük olduğunu gösteren revizyonunu alkışlamasıyla gerçekleşti. İyi karşılanan üç aylık kazanç dalgaları da hisse senetlerini canlandırdı; teknoloji dünyasındaki büyük isimler, büyük miktarda pazar kazancına güç verdi.

S&P 500 ( ^GSPC ) %0,5 artışla 5.027 puandan kapandı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması ( ^DJI ) kabaca %0,1 veya 60 puan düşerken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite ( ^IXIC ) %1,3 kazançla yükselişe geçti.

Yahoo Finance’den Jared Blikre’nin analizine göre Amazon ( AMZN ), Meta ( META ), Microsoft ( MSFT ) ve Nvidia ( NVDA ), yılın başında yaklaşık %20’lik bir getiri elde etti. Yalnızca bu dört ismin getirisi S&P 500’ün bu yılki kazancının yaklaşık %70’ini oluşturuyor.

Yatırımcılara çok az kapsamlı ekonomik güncelleme kaldığı için bu hafta en çok konuşulan konu kazançlardı. Ancak Federal Rezerv’in politikaya ilişkin düşüncelerine verdikleri önem sayesinde piyasanın yön değiştirmesine neden oluyorlar. Fed yetkilileri, herhangi bir faiz indirimi yapmadan önce fiyat baskılarının gerçekten azalıp azalmadığını kontrol etmek için zaman ayırdıklarını vurguladı.

PepsiCo ( PEP ) sonuçları, kurumsal kazançların yavaşlamaya başlamasıyla Cuma günü ilgi odağı oldu. Fiyat artışları nedeniyle soda ve atıştırmalık devinin satışlarının Wall Street tahminlerini kaçırmasının ardından hisseler %3’ten fazla değer kaybetti.

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir