Sözünü Tutanlarla Arkadaş Olun-Borç Verme Hikayesi

Sözünü Tutanlarla Arkadaş Olun-Borç Verme Hikayesi yazımızda yeni evlenen birisinin arkadaşından borç istemesini ve bir diğer kişinin ev almak için aynı kişiden borç almasındaki farklı iki durumu yazdık.

Borç vermek, söz vermektir. Siz sözünü tutanlarla arkadaş olun.

Telefon Bağımlılığını Azaltan Uygulamalar Tavsiyeler

Sözünü Tutanlarla Arkadaş Olun-Borç, Arkadaşın Kamçısı Oldu

Yıl 2010

Yeni evlenen bir çiftin borçları artmaya başlamış. Borçlarını ödeyebilmek için çevrelerindeki herkesten yardım istemişler. Kimsede borç verecek kadar zengin değilmiş. Kişi bu nedenle kendisine ilginç bir taktik geliştirir. “Kredi kartından verebilirsin. Taksit taksit yaptırıp her ay taksiti ben elden veririm.” Bu teklif daha önce hiç borç vermemiş biri için güzel olabilir fakat bu teklif akla 1 soru getiriyor. Sen niye kredi kartı çıkartıp taksit yaptırmıyorsun? Bu sorunun cevabı olarak: “Benim kredi kartlarım dolu, limiti de yükseltmiyorlar” olur. Bunun yanında kredi kartı limiti doluysa, borç alan kişi nasıl borcunu ödeyecek? Bu soru halis niyetli borç verenin aklına gelmez. Borç istenilen kişi taşıdı kredi kartlarından birini verir. 1 hafta sonra 1000 TL’lik 8 taksit yapılmış fatura e-hesaba düşer. Kredi kartını alan kişi eşine cep telefonu almıştı. Kredi kartının son ödeme tarihi 10 gün sonra gelir.

Borcu alan kişi: “Arkadaş, bu ay benim yerime taksiti öde, ben denkleştireceğim” der.

Borç veren kişi: “Eyvallah, tabii neden olmasın.”

Bu konuşmalar her ay yapılır ve taksitlerin hepsini borç veren öder. Borç sahibi para istemeye utanıyorken, o borçlu olmanın gerekliğini tebessümüne ilave ederek her defasında geçiştirir. Burada büyük bir suistimal vardır. Tam 10 ay boyunca kişi taksit taksit kandırılmanın hissini tadar. Bütün taksitler, borç veren tarafından ödenir. Borçlu kişi ise günlük hayatına rahat bir şekilde devam etmesinin yanında birde araba alır. Bu taktikle bir sürü insanı kandırmıştır. Bu tür insanları çevrenizde barındırmayın.

St. Petersburg-Kütük Ev-Doğal Yaşam

Yıl 2015

5 yıl önce borç veren kişinin yeniden telefonu çalar. Bu sefer başka bir arkadaşı borç ister. Ev aldığını ve 10 bin lira eksiğini olduğunu söyleyerek, 3 ay sonra ödeyeceğini belirtir. Bu sefer iyice düşünür ve hesap ekstresini açarak eski faturaları görür. Aklına bir kişi yüzünden diğerlerine borç verme iyiliğinde mahrum olmama gelir. 10 bin lirayı bu arkadaşına borç verir. Bu sefer bu arkadaşı parayı verir fakat 5 ay sonrasına verir.

1 Yıldan Uzun Süren Borçlarda Altın Kullanın

İki arkadaş iki ayrı borç hikayesi oluşturdu. Birinin ihtiyacı olduğu anda borç vermek güzel bir hasenedir. Sırf Allah rızası için karşılıksız verilen yardım ise en iyi yatırımdır. Borç vermenin zirvesi işte budur. Eğer 1 yıldan uzun müddet borç veriyorsanız, paranın değerini kaybetmemesi için altın tercih edebilirsiniz. Kredi ve karttan borçlanmayın, nakdinizden verin. Borç verme hadisesi sebebiyle ne arkadaşınızdan ne de paranızdan olun.

Sözünü Tutanlarla Arkadaş Olun-Borç Verme Hikayesi-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın