Para Kazandıran Meslekler

Sosyal Medya Neden Ücretsiz? Parayı Nasıl Kazanıyorlar?

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para Haber

Sosyal Medya Neden Ücretsiz? Parayı Nasıl Kazanıyorlar? yazımızda sosyal medya platformlarının bizden nasıl para kazandığını ve gelir kaynaklarının neler olduğunu yazdık.

Sosyal Medya Neden Ücretsiz? Sosyal Medya Gerçekten Ücretsiz mi?

Sosyal medya uygulamaları sizden başlangıçta para istemez. Fakat bunları kullanmanın bir maliyeti bulunuyor. Ödemeyi ise hem zamanımızla hemde alınan kişisel verilerimizle yapmaktayız. Günümüzde dünyanın yarısı Facebook, YouTube, Instagram, Google ve diğer sosyal medya platformlarını kullanmaktadır. Arkadaşlar arasında iletişim araçları olarak kullanılıyorlar. Kullanan kişi sayısı artıyor ve buralarda geçirilen zamanlarda her geçen gün artıyor. Instagram ve Whatsapp’ı alan Facebook, insanların tüm bilgilerine hakimdir. Dünyanın en büyük video paylaşım platformu olan YouTube ise Google’a aittir. Aynı şekilde Google’da insanların bilgilerini bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda bu şirketler dünyanın en çok kazanan şirketleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bünyelerinde binlerce çalışanları bulunuyor. Tüm bunları nasıl karşılıyorlar?

Sosyal Medyanın Gücü ve Etkisi

Verileri Toplayarak Para Kazanıyorlar

Sosyal medyalar insanların zamanlarını harcarlar. Sosyal medya kullanıcılarının her paylaştığı bilgi onlar için değerlidir ve bu verileri kullanırlar. Sosyal medya neden ücretsiz sorusunun yanıtı budur. Dünyanın yarısının paylaştığı veriler çok büyük bir gücü temsil eder. Bilgi güçtür. Sosyal medyaların sürekli olarak geliştirdiği yazılımlar, insanları sürekli takip ederek, onların beğendiği, izlediği, okuduğu, arama yaptığı şeyleri tespit eder, iletişim kurulan kişilerle ilgili istatistikleri, yakınlık seviyelerini oluşturur, konumlarına göre tasnif eder. Bu şekilde kişilerin dijital dosyaları bütün detaylarıyla rahatlıkla oluşturulur.

Amerika’da en çok para kazananların Yazılımcılar olduğunu hatırlatırsak, yazılımların bilgilerimizi ne kadar çok kullandığını tahmin edebiliriz. En çok kullanılan arama motoru olan Google, sizin yapmış olduğunuz aramalara göre rahatlıkla ihtiyaç haritanızı çıkarabiliyor. Nasıl kilo verilir gibi bir arama yaptığınızda, girmiş olduğunuz sitelerde zayıflama reklamlarını görürsünüz. Sonuçta sizi kullanarak yakınlarınızı da kendilerine çekmeye çalışırlar.

Sosyal Medya İnsanları

Sosyal Medyaların Gelir Kaynakları

Hedeflenmiş Reklam Gösterimi

Hedeflenmiş reklam gösterimlerinde, sosyal platformlar reklam verenlerine hedefledikleri kitleye yönelik reklamları gösterebiliyor. Reklam verirken, belirli gelir gruplarına, bölgelere, cinsiyetlere, dini ve siyasi yönelimlere göre rahatlıkla hedefler belirleniyor. Sosyal medyalar dünya üzerindeki bütün dijital reklam yönetiminin en az %80’ini yapmaktadır.

Mesajlaşma Uygulamaları

Whatsapp ve Facebook Messenger dünyanın en çok kullanılan iki mesajlaşma uygulamasıdır. İkisi de Facebook’a aittir. Başta reklamsız görünüyor olabilir fakat elde edilen veriler ciddi gelir kaynağı sağlamaktadır. 10 yıl içerisinde bu uygulamaları kullanan kişilerin ürettiği verilerin değeri inanılmaz seviyelere çıkacaktır.

Verilerin Satışı

Reklam verenlere sizin bilgilerinize ulaşma izni verilir ayrıca sosyal medya şirketleri doğrudan kullanıcıların verilerini şirketlere satarak ciddi paralar kazanır. Facebook Kullanıcı Bilgilerini Cambridge Analytica Firmasıyla Paylaşması gündeme bomba gibi düşmüştü. Verilerimizin ara sıra şirketlere satıldığı görülmektedir. Bu verileri başka ne işler için kullanacağı belirsizdir.

Sosyal Medya Neden Ücretsiz? Parayı Nasıl Kazanıyorlar?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir