Yavuz Mental

Türkiye'nin mental sitesi

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal Medya

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur? yazımızda medya bağımlılığından kurtulma yollarını, sosyal medyanın kişisel bilgilere ulaştığını ve zamanı daha iyi değerlendirmeyi yazdık.

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulma

Bağımlılıktan kurtulmak için ilk önce farkında olunması gereken şey bağımlı olunduğudur. Daha sonra kişinin kendini geliştirmesi ve gerekiyorsa çevresini de değiştirmesidir. Bağımlı olan kişi kendisini bir iç muhasebeye tutmalıdır. Kullanmış olduğunuz sosyal platform süresi boyunca faydalı neler yaptığını kendinize sormalısınız. Sizi takip eden veya listenize eklediğiniz herkes sizin arkadaşınız değildir ve sahte hesaplarla sizin kötülüğünüzü isteyen bir çok kişi bulunmaktadır. Sosyal medyadan uzak kalmanız, arkadaşlarınızı terk ettiğiniz anlamına gelmemektedir. Arkadaşlarınızla haberleşmek için bu platformları kullanmak yerine direkt arayarak veya mesajlaşarak bu platformlardan uzak kalabilirsiniz.

sosyal-medya-gucu

Sosyal Medyanın Güvenlik Sorunu Oluşturması

Sosyal medya ortamları insanları manipüle etmek ve yönlendirmek için en uygun ortamlar olduğunu unutmamalısınız. Buralarda paylaşılan çoğu şeyin sizi bir şey kazandırmayacağını aksine sizden bir çok şeyi götüreceğini bilmelisiniz. Özellikle zamanınızı ve psikolojinizi götürecektir. Güvenli açısından şahsi bilgilerinizi de başkalarının ellerine bırakmayın. Hem reklam hem dolandırıcılık adına bilgilerinizi kullanmak isteyen insanlar hiç de az değildir.

Sosyal medyada geçirdiğiniz süreleri yavaş yavaş azaltmaya çalışın. Kimin neyi nasıl yaptığından ziyade, kendinizi nasıl geliştireceğinize odaklanın. Zamanı daha iyi değerlendirmek adına kitap ve dergi okumaya daha çok zaman ayırın. İnsanlarla birebir etkileşimi arttırın.

İnsan ve Hayat dergisinden yardım alınmıştır.