İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » SOS Ne Anlama Geliyor? Şaşırtıcı Bir Şekilde, Muhtemelen Düşündüğünüz Gibi Değil!

SOS Ne Anlama Geliyor? Şaşırtıcı Bir Şekilde, Muhtemelen Düşündüğünüz Gibi Değil!

SOS Ne Anlama Geliyor?

SOS Ne Anlama Geliyor? Şaşırtıcı Bir Şekilde, Muhtemelen Düşündüğünüz Gibi Değil!

SOS Ne Anlama Geliyor?

Kısaltmaların yönlendirdiği bir dünyada yaşıyoruz. Her gün bir tane daha icat edilmiş gibi görünüyor. LOL, TGIF, BYOB, WYSIWYG (Buna bakmam gerekiyordu!)… İlk bakışta SOS‘un da bir anlamı olması mantıklı değil mi? Pekala, SOS’un ne anlama geldiği hakkında bilinmesi gereken her şeyi size anlatacağız.

İnsanların dikkatleri kendilerine çekmek için çaresizce ıssız bir adada sopalara veya taşlara SOS yazdıkları filmleri eminim ki görmüşsünüzdür. Ama bunu neden yapıyorlar ve bu fikir nereden geldi? SOS’un şaşırtıcı anlamı, SOS’un nasıl ortaya çıktığı ve günümüzde hala nasıl kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

SOS ne anlama geliyor?

Pek çok insan yanlışlıkla harflerin “ruhlarımızı kurtarın” veya “gemimizi kurtarın” anlamına geldiğine inanıyor. Ancak, bir kısaltma oluşturan tek tek kelimeler yerine, harfler aslında hiçbir şey ifade etmez! Daha çok “yardım gönder” olarak öne çıkan bir sembol gibidir.

SOS (SOS harfleri olarak telaffuz edilir), birinin yardıma ihtiyacı olduğunu belirten bir imdat çağrısı olarak kullanılır.

Peki, SOS aslında ne anlama geliyor?

SOS tam da budur – SOS. Mors alfabesinden türetilmiştir ve tehlike veya yardıma ihtiyaç duyduğunu gösteren uluslararası bir standart olarak kabul edilmiştir.

Kablosuz telgrafı kullanırken, kulağa üç-dits / üç-dahs / üç-dits gibi gelir. Mors kodu görsel olarak da kullanılabilir, aynı seri sadece ışık parlamalarında kullanılır.

SOS terimi nereden geliyor?

1890’ların başındaki radyo iletişiminden önce, açık deniz gemileri tehlikede olduklarında bayraklar, işaret fişekleri, çanlar ve sis düdükleri kullanarak görsel sinyal vermenin yollarını bulmuşlardı.

Ancak radyo iletişiminin veya kablosuz telgrafın icadı, kişinin ihtiyaç duyduğunda yardım için sinyal verme yeteneğini geliştirmesine yardımcı olan bir oyun değiştiriciydi. Tehlikenin standartlaştırılmış bir versiyonuna olan ihtiyaç, önce denizcilik kullanımından geldi.

Başlangıçta, “CQD”, “SOE” ve “NC” dahil olmak üzere dünya çapında kullanılan çeşitli kurtarma tehlike sinyalleri vardı. Bununla birlikte, 1906’da sürekli bir akış halinde “SOS” gönderilmesi önerildi ve 1912‘de resmi olarak küresel standart oldu.

Acil durum sinyali olarak neden SOS seçildi?

SOS, basitliği nedeniyle tehlike sinyali olarak seçildi.

Üç noktanın, ardından üç çizginin ve ardından başka bir üç noktanın (…- – -…) birleşiminin hatırlanması ve kullanılması kolaydı ve oldukça tanınabilirdi. Ayrıca , harflerin dizisiyle ilgili karışıklık olmadan sinyalin sürekli olarak yayınlanmasına da kolayca izin verdi.

Bugün bile, tehlikede olanlar ışık parlamaları yapmak için hızlı bir şekilde erişebilecekleri nesneleri kullanabilir (el feneri, ayna veya cam gibi araçlar kullanarak) veya kuma hecelendiğinde, SOS bir ambigram olarak kolayca okunabilir — her iki taraftan da okunabilir -yukarı ve baş aşağı.

Kendinizi bir çıkmazın içinde bulursanız, sakin kalarak ve elinizden geleni yaparak, SOS (3 kısa – 3 uzun – 3 kısa unutmayın) görsel, sesli (vurarak) veya flaşları kullanarak yardım isteyin.

Kaynak: parade

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir