İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Son Kullanma Tarihi Geçmiş Asla Kullanmamanız Gereken 10 Ürün ve Sonsuza Kadar Yaşayabilecek 9 Ürün

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Asla Kullanmamanız Gereken 10 Ürün ve Sonsuza Kadar Yaşayabilecek 9 Ürün

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Asla Kullanmamanız Gereken 10 Ürün ve Sonsuza Kadar Yaşayabilecek 9 Ürün Patagonia

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Asla Kullanmamanız Gereken 10 Ürün ve Sonsuza Kadar Yaşayabilecek 9 Ürün

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Asla Kullanmamanız Gereken 10 Ürün

Kilerinizdeki somun ekmek, fıstık ezmesi ve jöle ile köpürtmeden önce hızlı bir şekilde küf taraması yapılır. Buzdolabınızdaki süt, mısır gevreğinize dökülmeden önce koklama testine tabi tutulur. Ancak, son kullanma tarihine kadar kullanmak için aynı derecede önemli olan, evinizde bulunan diğer ürünler ne olacak?

Eski ürünleri kullanmak sağlığınız, cildiniz ve fiziksel bedeniniz üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir. Aşağıdaki ürünleri ne kadar süreyle kullandığınızdan emin olun ve “son kullanma” tarihini asla ihmal etmeyin:

Bir Diş Hijyenistine Göre Yapılan En Büyük Ağız Sağlığı

1. Diş fırçanız: her üç ila dört ayda bir değiştirin

Diş fırçanızın son kullanma tarihi, üretim tarihinden itibaren belirli bir süre içinde dolmaz, ancak dişlerinizi temiz ve diş etlerinizi güvende tutmak için sık sık değiştirilmesi gerekir. Diş fırçanızın yumuşak kılları, günlük kullanımdan sonra kabalaşır ve aşınır, bu da dişlerinizdeki plak ve yemek artıklarını gidermede daha az etkili olmasına neden olur. Amerikan Dişhekimleri Birliği (ADA), diş fırçalarının her üç ila dört ayda bir veya kılları keçeleşir veya yıpranırsa daha sık değiştirilmesini önerir.

2. Koşu ayakkabınız: her 300-500 milde bir değiştirin

Koşarken, yürürken veya antrenman yaparken giydiğiniz ayakkabılar şoku emer ve kemikleriniz, eklemleriniz ve kaslarınız için destek sağlar. Koşu ayakkabılarınızı değiştirmezseniz yastıklama ve esneklik özelliklerini kaybederek daha az desteğe ve vücut üzerinde daha fazla baskıya neden olurlar. Bu, egzersiz sonrası yaralanmalara veya ağrılara ve ağrılara bile yol açabilir. Koşu ayakkabılarınızı genellikle her 300-500 (482-804 km) milde bir değiştirmelisiniz.

3. Banyo havlunuz: iki yılda bir değiştirin

Banyo havlunuz küf gibi kokmaya başladıysa veya emiciliğini yitirdiyse, büyük ihtimalle kendinizi eskisi kadar tazelenmiş hissedemeyeceksiniz. Duş havlunuzu, kabarıklığını kaybettiğinde veya yıpranmaya, kokmaya veya emmeyi bırakmaya başladığında değiştirmeniz önerilir. Her iki yılda bir değişme yapmalı.

4. Terlikleriniz: markasına ve kalitesine göre yılda bir değiştirin

Evden çalışırken tüm gün üşüdüğünüz sıcak tutan terlikler, özellikle ayaklarınızın nefes almasına izin vermeyen sentetik kumaştan yapılmış olanlar olmak üzere, mantar ve bakteriler için bir üreme alanı olabilir. Ayaklarınızı rahat ettirmek için yılda bir kez (markasına bağlı olarak) terliklerinizi değiştirmenizi veya malzemesi izin veriyorsa çamaşır makinesine atmayı öneriyorum.

5. Yatağınız: Her altı ila sekiz yılda bir değiştirin ve yarı yolda ters çevirin

Ortalama bir Amerikalı yatakta 36 yıl geçirir. Sürekli ağrı veya sırt ağrısı, alerji ile uyanıyorsanız veya gece boyunca uyuyamıyorsanız, belki de sonunda 20 yıllık yatağınızı kaldırıma indirmenin zamanı gelmiştir. Sertifikalı bir uyku koçu olan Logan Foley, yatağınızı her altı ila sekiz yılda bir veya sarkmaya, gıcırdamaya veya başka sesler çıkarmaya başladığında değiştirmenizi önerir.

6. Mutfak süngeriniz: en az birkaç haftada bir değiştirin

Mutfak süngeriniz sürekli iş başında, yiyecek parçacıklarını ve kiri temizliyor. Sık sık bulaşık sabunu ile yıkanmasına rağmen, çoğu sünger sürekli nemli olması nedeniyle çeşitli bakteri türlerini taşır, bunlardan biri salmonella’dır. Sünger kokan kişi olmayın; en az birkaç haftada bir veya parçalanmaya başladığında değiştirin.

7. Likit fondöten ve kapatıcı: Markaya ve içeriğine göre 18 aya kadar kullanılabilir.

Cildinize uygulamadan önce fondöteninizin dokusuna, içeriğine ve son kullanma tarihine dikkat ettiğinizden emin olun. Bitiş tarihi geldiğinde fondöteninizdeki bileşenler ayrışmaya başlayacak ve yağın tepeye çıktığını göreceksiniz. Ünlü estetisyen Renée Rouleau, Byrdie’ye görüşmede “Yağ bileşenleri (yayma maddeleri) her zaman en üste çıkacaktır, bu nedenle, onu kullanmaya devam ederseniz, cildinize daha yüksek konsantrasyonda potansiyel olarak gözenekleri tıkayan yağ uyguluyor olabilirsiniz” dedi.

Bakteriler, eski fondötenlerde sık görülen bir başka sorundur çünkü zamanla şişenin içinde nem birikerek küf oluşumuna yol açar, bu nedenle sivilceleri ve diğer tahrişleri tetikler.

Mayo Clinic sağlık ve zindelik uzmanı Amanda Logan, su bazlı fondötenlerin yaklaşık bir yıl, yağ bazlı fondötenlerin ise yaklaşık 18 ay sürdüğünü öne sürüyor. Krem bazlı fondöten, allık veya bronzlaştırıcıyı her altı ayda bir yılda bir değiştirmeyi düşünün.

8. Güneş kremi: Tam UV koruması için üç yıl içinde kullanın

Son kullanma tarihi geçmiş ilaçları kullanmamanız gerektiği gibi, son kullanma tarihi geçmiş güneş kremlerini de kullanmamalısınız. Bir miktar UV engelleme gücüne sahip olabilir, ancak tam gücünde olmayacaktır. Çoğunlukla, güneş kremi yaklaşık üç yıl sürer. Benim gibiyseniz ve banyo çekmecenizde geniş bir güneş kremi koleksiyonunuz varsa, kullanmak için yeterince etkili olup olmadığını kontrol etmenizi öneririm.

9. Vitaminler: Tam etki için iki yıl içinde kullanın

FDA, vitaminler için bir son kullanma tarihi gerektirmez, bu nedenle vitamin şişenizin paket üzerinde “Son Kullanma” tarihi olmayabilir, ancak bir ömürleri vardır.

Süresi dolmuş bir vitamini almak tehlikeli değildir; etikette belirtilen tüm besinsel faydaları özümsemeyeceksiniz. Vitaminler “kötü” olduklarında, parçalanmaya ve güçlerini kaybetmeye başlarlar. Vitaminlerinizi iki yıl içerisinde kullanmanız önerilir. Raf ömrünü uzatmak için vitaminlerinizi güneş ışığından ve nemden uzakta saklayın.

10. Piller: Son kullanma tarihine kadar kullandığınızdan emin olun

Pillerin çoğu beş yıla kadar raf ömrüne sahip olduğundan, zaman geçtikçe etkinliklerini kaybederler. Pillerinizden en iyi şekilde yararlanmak için, “Son Kullanıldıysa En İyisi” tarihinden önce kullandığınızdan emin olun. Tarih geçtiyse, pilleriniz çalışmaya devam edebilir, ancak eskisi kadar iyi çalışmalarını beklemeyin.

Pek çok kişi pilleri soğuk ortamlara yerleştirmenin pil ömrünün korunmasına yardımcı olacağına inansa da (ben dahil), buzdolapları ve derin dondurucular pilleri takmak için güvenli değildir.

Arıcılık Hakkında

Şimdi, her ev eşyası bir ömür boyu dayanamaz ve sürmemelidir. Ancak sonsuza kadar dayanmasını beklemeyeceğiniz pek çok ürün vardır.

Sonsuza Kadar Yaşayabilecek 9 Ürün

1. Bal: Sonsuza kadar sürer

Bal asla eskimez. Evet, beni doğru duydunuz. Hava geçirmez bir kapta kapalı tutulan Ulusal Bal Kurulu, zamanla kristalleşse veya kararsa bile balın sonsuza kadar iyi kaldığını söylüyor.

2. Bir dökme demir tava: Onlarca yıl sürecek

Ah, ünlü dökme demir tava. Çok yönlüdür, kullanımı kolaydır ve kamp gezileri için paketlenebilir veya tarte tatin pişirmek için kullanılabilir. Herkesin en sevdiği tencere parçası, doğru şekilde bakılırsa onlarca yıl dayanabilir. Benimki de dahil olmak üzere birçok ailenin nesilden nesile aktarılan dökme demir yadigârları var.

3. Hydro Flask ürünleri: Ömür boyu garantili çok sevdiğiniz yeniden kullanılabilir su şişenizi sonsuza kadar saklayın

Daha fazla insan çevre üzerindeki günlük etkilerinin farkına vardıkça, birçoğu yeniden kullanılabilir su şişelerinin kullanımını benimseyerek plastiksiz bir yaşam tarzına yöneliyor. Hydro Flask, yaşam tarzınızı zenginleştirecek farklı renk ve boyut seçenekleriyle, harekete yön veren lider markalardan biridir. Hydro Flask’ınız üzerinizde bozulursa, ömür boyu garanti, ürünün ömrü boyunca herhangi bir zamanda onarım veya değiştirme sağlayacaktır.

4. KitchenAid stand mikseri: En az 10 ila 15 yıl dayanır

KitchenAid stand mikserleri son derece dayanıklıdır ve uzun süre dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Her gün pişirmeyi planlamıyorsanız, muhtemelen başka bir tane almak zorunda kalmayacaksınız. Ortalama ömürleri 10 ila 15 yıldır. Birçoğu mikserlerinin 30 yıldan fazla sürdüğünü iddia etse de, ailem dahil.

5. Zippo çakmak: Ömür boyu garantili ömür boyu kıvılcım saçın

Zippo çakmak bir klasiktir ve kullanışlıdır. Bradford, Pennsylvania merkezli şirket, 1932’den beri ticari markası olan yeniden doldurulabilir, rüzgar geçirmez çakmaklar yapıyor. Her biri, her bozulduğunda çakmağınızı tamir etmelerini sağlayan ömür boyu garantilidir.

6. Dr. Martens: 20 yıl ve devam ediyor

Dr. Martens botları uzun ömürlü olmaları ile ünlüdür. Birçok kullanıcı, botlarının 20 yıldan fazla veya daha uzun sürdüğünü iddia ediyor. Dr. Marten botları, uygun şekilde bakıldığında, yüksek kaliteli deriden veya vegan muadili bir malzemeden yapıldığı için ömür boyu kullanılabilir.

7. Patagonia ürünleri: Sonsuza kadar dayanacak şekilde tasarlandı

Patagonia, hazır giyim üretiminin çevre üzerindeki zararlı etkisinin derinden farkındadır, bu nedenle yalnızca sonsuza kadar dayanacak şekilde üretilmiş yüksek kaliteli, dayanıklı ve geri dönüştürülmüş ham maddeleri kullanmayı misyon edinmiştir. Markanın “Zırhlı Garantisi” bile vardır, bu nedenle, aldığınız ürünlerden birinden memnun kalmazsanız veya ürünlerden biri sizi tatmin edecek şekilde performans göstermezse, onarım, değiştirme veya para iadesi için iade edebilirsiniz. Aşınma ve yıpranma bile küçük bir ücret karşılığında onarılabilir.

8. Manduka PRO yoga matı: Sonsuza kadar dayanacak şekilde üretildi ve sizinki yoksa şirket ömür boyu garantili olarak ücretsiz olarak değiştirecek

Uzun ömürlü bir yoga matına yatırım yaparsanız, sonsuza kadar dayanabilir. Sertifikalı bir yoga eğitmeni ve kişisel antrenör olarak, Manduka’nın piyasadaki en iyi yoga ekipmanlarından bazılarını yaptığını söyleyebilirim. Firmanın paspaslarının üzerinizde asla eskimeyeceğine dair ömür boyu garantisi bulunmaktadır. PRO matı sekiz yıldır haftada birkaç kez kullanıyorum ve matın hala yepyeni göründüğü ve hissettirdiği doğru. Düzenli kullanımdan dolayı hasar meydana gelirse, Manuka sizinkini yepyeni bir tanesiyle değiştirecektir.

9. Vinil kayıtlar: 100 yıla kadar dayanabilir

Geçtiğimiz birkaç yılda, plak çalarlar ve plak çılgın bir canlanma yarattı. Geçmişten gelen bu zamansız parçalar, onlarca yıl dayanabilir ve uygun şekilde bakılırsa nesiller boyunca aktarılabilir.

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Asla Kullanmamanız Gereken 10 Ürün ve Sonsuza Kadar Yaşayabilecek 9 Ürün-Kaynak: buzzfeednews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir