Bilim ve TeknolojiHaber

Son Ay Yürüyüşünün Üzerinden 50 Yıl Geçti, NASA Astronotları Neden Bu kadar Uzun Sürdüğünü Açıklıyor

Son Ay Yürüyüşünün Üzerinden 50 Yıl Geçti, NASA Astronotları Neden Bu kadar Uzun Sürdüğünü Açıklıyor

Son Ay Yürüyüşünün Üzerinden 50 Yıl Geçti, NASA Astronotları Neden Bu kadar Uzun Sürdüğünü Açıklıyor

NASA‘nın yeni Orion uzay gemisi, Pazar günü aya ilk uçuşundan dönüyor. Son Apollo astronot ay yürüyüşünün 50. yıl dönümü Çarşamba. O zamandan beri kimse aya gitmedi. NASA astronotları, politika ve para yüzünden aya dönmenin çok uzun sürdüğünü söylüyor.

NASA, son Apollo ay yürüyüşünün 50. yıldönümünden sadece birkaç gün önce, ayın etrafındaki ilk yolculuğundan dönen yeni Orion uzay gemisini teslim almak üzere.

Astronotlar Gene Cernan ve Harrison Schmitt‘in Apollo programının son ay yürüyüşünü gerçekleştirdiği 14 Aralık 1972‘den beri kimse aya ayak basmadı. Ancak NASA, Orion’u astronotları ay yörüngesine geri göndermek için inşa etti ve 2025 gibi erken bir tarihte, astronotları aya indirmek için SpaceX’in Yıldız Gemisi ile bağlantı kurdu.

First Orion’un oraya güvenli bir şekilde uçabileceğini kanıtlaması gerekiyor, bu yüzden NASA, Artemis I adlı bu ilk görevi gemide insan olmadan uçuruyor. Uzay gemisi Pazar günü en büyük testinden geçecek: Dünya atmosferinden okyanusa sıçrayan ateşli bir düşüş. Başarılı olursa NASA, astronotları ayın etrafındaki bir sonraki uçuşuna göndermeyi planlıyor.

Schmitt, Trump yönetiminin yeni aya iniş zaman çizelgesini 2024’e hızlandırmasının ardından 2019’da Insider’a “Bu girişimin şimdi başarılı olması önemli. İki kez daha denedik – yönetimler denedi – ve ölü doğdular” dedi. Hedef o zamandan beri 2025’e itildi.)

2004 gibi erken bir tarihte, eski Başkan George Bush astronotları aya geri götürmek için hedefler belirliyordu. Bu planlara göre 2020’de, belki de 2015’te gerçekleşmesi gerekiyordu. Gecikmelerin bir kısmı teknikti. Yeni Artemis ay programının mihenk taşı olan SLS, 12 yıl ve 20 milyar dolardan fazla yapım aşamasında – orijinal zaman çizelgesinin ve bütçesinin iki katı.

Ancak astronotlara ve NASA yöneticilerine göre, yeni ay görevinin başlatılmasının bu kadar uzun sürmesinin asıl sebebinin bilim veya teknoloji ile ilgisi yok. En büyük engel: bütçe ve siyasi irade eksikliği.

Uzay Yolculuğunda

Aya dönmek Washington’da zor bir satıştı – Son Ay Yürüyüşünün Üzerinden 50 Yıl Geçti

NASA’nın yeni bir uydu çekimine fon sağlamak için, Kongre ve başkan fonları doldurmak zorunda kaldı. NASA’nın yöneticisi Bill Nelson, Ağustos ayında Insider’a aya dönmenin neden bu kadar uzun sürdüğü sorulduğunda, “Uzay uçuşu doğası gereği riskli ve uzay uçuşu zor,” dedi. Nelson, 2021’de NASA’da baş rolü üstlenmeden önce, Florida’dan bir senatördü ve uzun süredir uzayla ilgili Kongre komitelerinde yer alıyordu.

Nelson’ın selefi daha doğrudandı. Eski Başkan Donald Trump döneminde NASA yöneticisi Jim Bridenstine, 2019’da gazetecilere verdiği demeçte, “Program çok uzun sürdü ve çok pahalıya mal oluyor” dedi. Bridenstine, “Politik risk olmasaydı, şu anda ayda olurduk” dedi ve ekledi, “Aslında, muhtemelen Mars’ta olurduk.” Sonuç olarak, politikacılar genellikle NASA’nın yakın gelecekte aya geri dönmesi için ihtiyaç duyacağı fonu tahsis etmediler.

Kamu yararının olmaması meselelere yardımcı olmadı. 2018’de bir Pew araştırması, çoğu Amerikalının aya veya Mars’a astronot göndermek yerine iklim araştırmalarına, tehlikeli asteroitleri izlemeye ve temel uzay bilimine öncelik verdiğini ortaya çıkardı. Ankete katılanların %72’si ABD’nin uzay araştırmalarında dünya lideri statüsünü sürdürmesinin “gerekli” olduğunu düşünürken, yalnızca %13’ü aya astronot göndermenin “birinci öncelik” olması gerektiğini söyledi. Geçen yıl, bir Morning Consult anketi de benzer sonuçlar aldı.

Apollo 7 astronotu Walter Cunningham, 2015’teki kongre tanıklığı sırasında “İnsanlı keşif, en pahalı uzay girişimi ve dolayısıyla siyasi destek alması en zor olanıdır” dedi.

Son Ay Yürüyüşünün Üzerinden 50 Yıl Geçti Ay Gezici Aracı
Ay Gezici Aracı

Yeni başkanlar NASA’yı kırbaçlayabilir

Yeni başkanların NASA’nın planlarını ve hedeflerini sık sık değiştirmesine yardımcı olmuyor. Sonuç olarak, NASA, her dört ila sekiz yılda bir belirli projeleri bırakması veya diğerlerine yeniden odaklanması emredilerek idari olarak kırbaçlanabilir. Bu, bir yönetimden daha uzun sürecek pahalı projelerin taahhüt edilmesini zorlaştırır.

“Gelecekte iki yönetim olacak bir şeyin öngörüsü hakkında herhangi bir başkanın söylediğine neden inanasınız?” Eski bir astronot olan Chris Hadfield daha önce Insider’a söylemişti. “Bu sadece konuşma.”

Örneğin 2004’te Bush yönetimi, NASA’yı kullanımdan kaldırılacak ve Ay’a geri dönecek olan Uzay Mekiğini değiştirmenin bir yolunu bulmakla görevlendirdi. Ajans, Ares adlı bir roket ve Orion adlı bir uzay gemisi kullanarak astronotları aya indirmek için Constellation programını geliştirdi. NASA, bu insan-uzay uçuşu programı için donanım tasarlamak, inşa etmek ve test etmek için beş yılda 9 milyar dolar harcadı.

Yine de Başkan Barack Obama göreve geldikten sonra – ve Hükümet Sorumluluk Ofisi, NASA’nın Constellation’ın maliyetini tahmin edemediği hakkında bir rapor yayınladı – Obama, programı rafa kaldırmak için bastırdı ve bunun yerine SLS roketine imza attı.

Apollo 9 astronotu Rusty Schweickart, 2019’da Insider’a “Bu kadar iddialı bir şeyi hızlandırmak gerçek bir meydan okumadır ve bağlılık ve dolar gerektirir ve gerekli olan da budur” dedi.

Para Kongre’den geliyor

Sonunda, NASA’nın yapabildiği ve yapamadığı pek çok şey paraya indirgeniyor. Cunningham, 2015’te Kongre’ye “NASA’nın federal bütçedeki payı 1965’te %4 ile zirve yaptı. Son 40 yıldır %1’in altında kaldı ve son 15 yıldır federal bütçenin %0,4’üne doğru ilerliyor.”

Cunningham, Mars görevlerine ve aya dönüşe atıfta bulunarak, o sırada “NASA’nın bütçesi, konuştuğumuz her şeyi yapmak için çok düşük” dedi. Ancak bu yıl Başkan Joe Biden, Kongre’den 2023’te NASA’ya Artemis programı için 6,8 milyar dolardan 7,5 milyar dolara artış da dahil olmak üzere 25,9 milyar dolar gibi devasa bir hibe vermesini istedi. Ars Technica’ya göre bu, yeni ayın ilk kez hedeflerine ulaşmak için yeterli paraya sahip olabileceği anlamına geliyor.

Son Ay Yürüyüşünün Üzerinden 50 Yıl Geçti, NASA Astronotları Neden Bu kadar Uzun Sürdüğünü Açıklıyor-Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir