Anasayfa » Sağlık » Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Tüketmeniz Gereken 17 Yiyecek

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Tüketmeniz Gereken 17 Yiyecek

Sinüzit-Soğuk Algınlığı

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Tüketmeniz Gereken 17 Yiyecek

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Dayanıklılığınızı Artırın

Soğuk algınlığı ve grip mevsimi yaklaşırken ve COVID-19 enfeksiyonları artmaya devam ettikçe, hepimiz yüksek alarmdayız. Hastalığı önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey ellerinizi yıkamak (ve yıllık grip aşınızı yaptırın!) olsa da, bazı yiyecekler sağlığınızı ve bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Aşağıda listelediğimiz 17 bağışıklık artırıcı gıda, vücudunuzun doğal savunma sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Zencefil

1. Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Zencefil Çayı

Soğuk algınlığı tedavisi söz konusu olduğunda zencefil, rahatlamak için en iyi yiyeceklerden biridir. Uluslararası Önleyici Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir incelemede, araştırmacılar zencefilin güçlü anti-inflamatuar özelliklerinin, kökün soğuk algınlığı veya griple mücadele etme güçlerinde anahtar olduğunu özetledi. İltihap vücudunuzun bağışıklık tepkisini etkileyebileceğinden, iltihap önleyici zencefil bağışıklığınızı güçlendirmede önemli bir rol oynayabilir.

Cildinizin Çok İyi Görünmesine Yardımcı Narenciye

2. Portakal

Portakal, kendinizi kötü hissettiğinizde gerekli bir besin olan C vitamini ile doludur. Avustralya Ulusal Üniversitesi’ndeki Ulusal Epidemiyoloji ve Nüfus Sağlığı Merkezi tarafından yürütülen bir incelemeye göre, C vitamini soğuk hava gibi hastalığa neden olan ortamlara maruz kalan insanlar için soğuk algınlığını önlemede yardımcı olur ve süreyi azaltmaya yardımcı olabilir. Ve soğuk algınlığının şiddetini de azaltabilir.

Kolay Kilo Verdiren Tavsiyeler

3. Su

Kendinizi hasta hissettiğinizde, iyi olmak için su yudumlamak en yararlı içeceklerden biri olabilir. Hidratlı kalmak, sıkışmış mukusun gevşemesine yardımcı olabilir. Hasta olduğumuzda daha fazla sıvı kaybetme eğiliminde olduğumuzdan, kendinizi tam olarak nemlendirmek için günde en az önerilen sekiz bardak su içmeyi deneyin.

Sade Yoğurtlarda Jelatinin Kıvam Arttırıcı Olması

4. Yoğurt

Doğal yoğurt, hastalıklarla savaşan probiyotiklerle doludur ve normal yoğurttan daha fazla proteinle doludur. Korean Journal of Family Medicine dergisinde yayınlanan bir meta-analiz, probiyotiklerin soğuk algınlığını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğini buldu. Araştırmacılar, her gün probiyotik tüketen kişilerin, probiyotik açısından zengin yiyecekler yemeyenlere göre daha az soğuk algınlığına yakalanma riskine sahip olduğunu keşfettiler.

Vücut Direncini Arttırıcı Sirke-Yaban Mersini Sirkesi

5. Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Yaban Mersini

Yaban mersini, öksürük ve soğuk algınlığını tedavi etmeye ve önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlarla doludur. Auckland Üniversitesi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, yaban mersinlerinde bulunan bir antioksidan sınıfı olan flavonoidleri tüketmek, yetişkinlerin her gün flavonoid bakımından zengin gıdalar veya takviyeler yemeyenlere göre nezleye yakalanma olasılığını yüzde 33 daha az yaptı.

Bademcik İltihabı-Bağışıklık Düzenleyici

6. Ginseng Çayı

Ginseng çayı, lezzetli tadından çok daha fazla nedenden dolayı popülerdir. Yani çay, üst solunum yolu enfeksiyonları (diğer bir deyişle soğuk algınlığı) için bir tedavi olarak kullanılmıştır. Canadian Medical Association Journal’da yayınlanan bir inceleme, ginsengin soğuk algınlığı ve grip semptomlarını önemli ölçüde azalttığının gösterildiğini kaydetti. Ancak araştırmacılar, ginseng’in bağışıklığı artırıcı iddialarını tam olarak desteklemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini kaydetti.

Domates Üretiminde Haberler

7. Domates

Domates ayrıca yüksek konsantrasyonda C vitamini nedeniyle hasta olduğunuzda yemek için harika bir besindir. Sadece bir orta boy domates, vücudunuzun bağışıklık sistemi için kanıtlanmış bir yakıt olan 16 miligramdan biraz fazla C vitamini içerir.

Medizinische Monatsschrift fur Pharmazeuten tarafından yayınlanan bir Alman çalışmasında, C vitamininin, bağışıklık sisteminin iki ana bileşeni olan vücudun fagositlerinin ve t hücrelerinin gücünün hayati bir parçası olduğu gösterildi. Araştırmacılar ayrıca, bu besin maddesindeki bir eksikliğin daha zayıf bir bağışıklık sistemine ve hastalığa yol açabilecek belirli patojenlere karşı daha düşük dirence yol açabileceğini kaydetti.

Somonlu Yumurta Yapımı

8. Yabani Somon

Yabani somon balığı, soğuk algınlığı semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu kanıtlanmış bir besin maddesi olan çinko ile doludur. Ailenizin ve özellikle çocuklarınızın bu kış mevsiminde soğuktan korunmalarını istiyorsanız, onlara çinko açısından zengin besinler vermelisiniz.

Journal of Family Practice, 1 ila 10 yaş arası çocuklarda çinkonun soğuk algınlığı üzerindeki etkilerini inceleyen bir çalışma yayınladı. Araştırmacılar, plaseboya kıyasla çinkonun, soğuk algınlığı semptomlarının başlamasından sonraki 24 saat içinde alındığında semptomların şiddetini ve süresini önemli ölçüde azalttığını buldular. Araştırmacılar, 6,5 ila 10 yaş arasındaki çocukları içeren başka bir araştırmanın çinkonun da çinko olduğunu kanıtladığını kaydetti. Bu soğuğu önlemede yardımcı bileşendir. Yedi ay boyunca günde 15 mg çinko alan çocukların, kontrol grubuna kıyasla grip mevsiminde soğuk algınlığına yakalanma olasılıklarının önemli ölçüde daha düşük olduğu bulundu.

Çikolatanın Parasal Gücü-Çikolata ekonomisi

9. Bitter Çikolata

İster inanın ister inanmayın, bitter çikolata soğuk algınlığıyla mücadelede son derece yardımcı olabilir. Bitter çikolata, öksürüğü hafiflettiği kanıtlanmış bir antioksidan olan yoğun bir teobromin konsantrasyonu içerir. Frontiers in Pharmacology’de yayınlanan bir araştırma, teobrominin bronşitli kişilerde öksürük semptomlarını baskılamada yardımcı olduğunu buldu, ancak bulgularını tam olarak doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtiyor. Dikkat edin sadece bitter çikolata için geçerlidir bu analiz.

Dolmalık Fıstıklı Brokoli Yapımı

10. Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Brokoli

Los Angeles’taki California Üniversitesi araştırmacıları, soğuk algınlığını önlemeye çalışıyorsanız brokolinin diyetinize harika bir katkı olabileceğini bildirdi. Çalışmaya göre, brokoli ve diğer turpgil sebzelerin bağışıklığı artırmaya yardımcı olduğu kanıtlandı. Araştırmacılar, sebzede bulunan bir kimyasal olan sülforafanın, vücudunuzdaki serbest radikallerle savaşan ve hastalanmanızı önleyen belirli bağışıklık hücrelerinde antioksidan genleri ve enzimleri çalıştırdığını iddia ediyor.

Canan Karatay Tavsiyesi Zeytinyağı

11. Sızma Zeytinyağı

Bu yağın ayrıca vücudun bağışıklığını yeniden inşa etmeye ve güçlendirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, zeytinyağının yüksek çoklu doymamış yağ asitleri içeriğinin vücutta bir anti-inflamatuar ajan olarak hareket ettiğini ve ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve enfeksiyon vücudunu korumaya yardımcı olduğunu buldu.

Metabolizmayı Hızlandıran Çay Yeşil Çay

12. Yeşil Çay

Yeşil çay, önerilen çaylarımızdan sadece biri değildir ayrıca kilo kaybı için en iyi 5 çay, aynı zamanda soğuk algınlığıyla savaşmak için en iyi kaynaklardan biridir. Hint Periodontoloji Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, bağışıklığı artıran ve antienflamatuar özelliklere sahip bir antioksidan olan flavonoidler içerir. Çalışma, yeşil çayda yoğun olarak bulunan antioksidan kateşinin güçlü bir antibakteriyel ve antiviral olduğu ve soğuk algınlığı başlatan bakterileri ve grip virüsünü öldürebildiğini belirtiyor.

Ispanak Salatası Yapımı

13. Ispanak

Ispanak, genel sağlığınız için harika olan önemli bir süper besindir. Sadece sindirimi düzenleyen lifle dolu olmakla kalmaz, aynı zamanda C vitamini içerir. C vitamini, soğuk algınlığını önlemeye ve hastalık semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bir besindir.

Türkiye'de Ekmek Çeşitleri

14. Tam Tahıllı Ekmek

The American Journal of Clinical Nutrition tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, tam tahıllar, sağlıklı bakteri üretiminin artmasına izin veren anti-inflamatuar özellikler içerir. Tyeese L. Gaines, DO’ya göre, 27 Doktorun Soğuk Algınlığı için Kendi Tedavileri listemizde, bağışıklık sisteminizin yüzde yetmişi bağırsağınızda yaşıyor. Bu nedenle, soğuğa neden olan mikropları savuşturmak istiyorsanız, bağırsaklarınızı sağlıklı tutmanız önemlidir.

Yumurta Nasıl Yenmeli?

15. Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Yumurta

Yumurtanın özellikle sarısı, bağışıklığı güçlendiren besinlerle doludur. Yumurta, bağışıklığın düzenlenmesi ve güçlendirilmesinde hayati önem taşıyan bir vitamin olan yüksek miktarda D vitamini içerir. JAMA dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, kışın günlük D vitamini porsiyonu alan katılımcıların, almayanlara kıyasla soğuk algınlığı veya diğer herhangi bir üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılıkları daha düşüktü.

Probiyotik-Prebiyotik Besinler

16. Sarımsak

Sarımsak, soğukta sertleşen en iyi gıdalardan biri olarak ve bunun iyi bir nedeni olarak ün kazanmıştır. Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanında yayınlanan yiyeceklerin bir incelemesi, üç aylık bir süre boyunca sarımsak yiyen bir araştırmaya katılan bir grup katılımcının, toplam soğuk algınlığında yalnızca 24 vakaya sahip olduğunu, 65 vakaya kıyasla önemli bir düşüş olduğunu gösterdi. Kontrol grubu tarafından rapor edildi. Ancak araştırmacılar, sarımsağın soğuk algınlığı üzerindeki gerçek etkisini doğrulamak için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

İnsülin Hormonunun Önemi-Meyve yemek

17. Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Elma

Günde bir elma doktoru uzak tutar” sadece bir söz değildir. Elmalar aslında soğuk algınlığı gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir. Nutrition Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, bu meyve fitokimyasal antioksidanlar içeriyor. Bu antioksidanlar bağışıklığı artırmaya ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Soğuk Algınlığı ve Gribe Karşı Tüketmeniz Gereken 17 Yiyecek-Kaynak: Gabrielle Franktoday.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir